Çingeneler Gökyüzünde Yaşar"In İlk Gösterimi Gerçekleşti - İstanbul

Dünya edebiyatının önemli isimlerinden Maksim Gorki'nin ilk öyküsü "Makar Çudra"dan uyarlanan "Çingeneler Gökyüzünde Yaşar" oyununun ilk gösterimi gerçekleştirildi.

30.11.2017 00:33
Dünya edebiyatının önemli isimlerinden Maksim Gorki'nin ilk öyküsü "Makar Çudra"dan uyarlanan "Çingeneler Gökyüzünde Yaşar" oyununun ilk gösterimi gerçekleştirildi.

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde gerçekleşen gösterimden sonra Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, oyunun üç aydır devam eden zorlu bir süreçte seyirciyle buluştuğu için heyecanlı olduklarını söyledi.

Uygur, tiyatroya yeni katılan arkadaşlarına başarılar dileyerek, şunları kaydetti:

"Sürekli aramıza yeni arkadaşlar katılıyor, onların yaşadığı heyecanı biz de yaşıyoruz. Bugün burada bizi yalnız bırakmadığınız ve oyunun ilk gecesini bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum, sağolun. Bütün arkadaşlar, üç aydır çok sıkı bir prova yaptılar. Bu akşam Şehir Tiyatroları Müdürümüz Salih Efiloğlu'na, bizi yalnız bırakmadığı için özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bütün arkadaşları kutluyorum hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum."

"Çingeneler Gökyüzünde Yaşar" oyunu

Oyun, bir çingene obasındaki deli dolu, gururlu, genç sevdalıların asla vazgeçemeyecekleri iki şey olan aşk ve özgürlükle sınandıklarını anlatıyor. Askerlerin, derebeylerin, büyücülerin ve hiçbir kadının ele geçiremediği Zobar bu aşka esir düşmüştür. En az onun kadar bağımsızlığına tutkun ve en az onun kadar aşık olan Rada'nın tek şartı vardır. Zobar, bütün obanın önünde Rada'nın ayaklarına kapanıp elini öpecektir. Uğruna yaşanacak en önemli şeyin "özgürlük" olduğuna işaret eden oyunda, bütün maddi değerlerin ötesinde insan onurunun yüceliğine vurgu yapılıyor.

Ivana Dimic'in yazdığı Gökçe Yurtsal'ın yönettiği oyunda, Abdülsamet Silme, Ali Murat Altunmeşe, Aslı Şahin, Ayşe Günyüz, Berfu Aydoğan, Cafer Alpsolay, Can Alibeyoğlu, Didem Poyraz, Efe Ünal, Dolunay Pircioğlu, Emre Şen, Esen Koçer, Ebru Üstüntaş, Emre Çağrı Akbaba, Erhan Özçelik, Hüseyin Tuncel, Müslüm Tamer, Nazife Oğlakçıoğlu, Ömer Naci Boz, Özgür Kaymak, Orhan Erhan Yıkılmaz, Selim Can Yalçın, Özgür Atkın, Şirin Asutay, Seda Çavdar, Gökşen Ateş, Volkan Öztürk, Sevilay Şimşek, Yılmaz Aydın, Ayhan Anıl, Yasemin Tunca, Emrah Derviş Soylu, Selim Can Yalçın ve Burhan Yeşilyurt rol alıyor.

Oyun, 2 Aralık'a kadar Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde sanatseverlerle buluşacak.
Çingeneler Gökyüzünde Yaşar

Şehir Tiyatroları, Muhsin Ertuğrul, Maksim Gorki, Harbiye, Politika, Güncel

Kaynak: AA

19.10.2019 05:51:09