25 Haziran 2013, 18:47

Cizre'nin Sembollerinden Kırmızı Medrese, Toplantılara Ev Sahipliği Yapıyor

Cizre

Ünlü İslam düşünürlerinden Molla Ahmed Cizirî'nin ders verdiği, dönemin üniversitelerinden biri olan Kırmızı Medrese, ilçenin en önemli tarihi mekanlarından biri olarak ilçede yapılan buluşmalara ev sahipliği yapıyor TÜSİAD'ın "Doğu ve Güneydoğu Ekonomi ve Kalkınma Zirvesi: Cizre Buluşması"na da ev sahipliği yapan medrese, kırmızı tuğlalardan yapıldığı için "Medresetul Hamra" olarak adlandırılıyor

Ünlü İslam düşünürlerinden Molla Ahmed Ciziri'nin ders verdiği dönemin üniversitelerinden biri olan Şırnak'ın Cizre ilçesindeki Kırmızı Medrese, ilçenin en önemli tarihi mekanlarının başında geliyor.

Tarihi kaynaklara göre, binlerce yıl öncesinde bile bugünkü nüfusuyla yarışır bir nüfusa sahip olduğu bilinen Cizre ilçesi, ev sahipliği yaptığı tarihi değerleriyle bağlı olduğu Şırnak kentinden daha ön plana çıkıyor. 

İlçedeki tarihi surlar, Ebu'l İz İbni İsmail El Cezeri Türbesi, tarihi köprü, Memu Zin Türbesi ve Hazreti Nuh'un mezarı gibi tarihi mekanların yanı sıra Kırmızı Medrese en önemli tarihi mekanlardan birisi.

Cizre Beyliği döneminde II. Şeref Bey tarafından 14. yüzyılda yaptırılan medresenin yapımı konusunda "Cizre, Akkoyunluların eline 1475 yılında geçerken Cizre emirleri sürgün edilmiş. Emir Bedrettin oğlu II. Şeref (Hanşeref) Boti Aşireti ve çevre halkının yardımı ile 1508 yılında Cizre'yi almaya çalışırken 'Yarabbi ben tekrar Cizre'yi alabilsem sana bir cami inşa edeceğim' diye dua etmiş. Tekrar Cizre'yi alan II. Şeref, Kırmızı Medrese'yi inşa ettirmiş" şeklinde bir rivayet bulunuyor.

Dağkapı Mahallesi ve Şah Mahallesi'nin kesiştiği noktada bulunan, güneyinde mescit, altında Molla Ahmed Ciziri'nin Türbesi ile Cizre emirlerine ait aile mezarlığı da yer alan medrese, ayrıca idare, öğrenci, öğretmen bölümlerini içeren külliyeden oluşuyor. 

Mihrabı beyaz taştan olan ve Cizre'ye özgü kırmızı tuğlalardan örüldüğü için "Medresetul Hamra" olarak da tanımlanan medrese, Cizre Kaymakamlığınca 2008 yılında "Cizre İnanç Parkı Projesi" kapsamında restorasyonu yapılarak eski görkemine kavuşturuldu. Nadide süslemeleriyle göz kamaştıran ve yaklaşık 4 bin metrekarelik alana sahip yapı, mescit ve Kur'an kursu olarak da kullanılıyor.

TÜSİAD tarafından düzenlenen "Doğu ve Güneydoğu Ekonomi ve Kalkınma Zirvesi: Cizre Buluşması"na da ev sahipliği yapan Kırmızı Medrese, tarihi ve mistik havasıyla görenleri adeta büyülüyor. - Şırnak Şırnak,Cizre
25 Haziran 2013 Salı 18:47