Çocuk Sahibi Olmak İş İmkanını Azaltıyor

Belçika'da iki üniversitenin ortak araştırması, çocuk sahibi olmanın erkek ve kadınların iş imkanlarını azalttığını ortaya koydu.

04.04.2018 12:08 | Son Güncelleme: 04.04.2018 12:08Çocuk Sahibi Olmak İş İmkanını Azaltıyor
'da iki üniversitenin ortak araştırması, çocuk sahibi olmanın erkek ve kadınların iş imkanlarını azalttığını ortaya koydu.

ve Katolik Leuven üniversitelerinde görevli araştırmacıların ortaklaşa yaptığı çalışma, çocuk sahibi olmanın iş imkanı üzerinde etkisinin özellikle özel sektörde ortaya çıktığını, kamu ve kar amacı gütmeyen kuruluşlarda ise belirgin bir ayrımcılık olmadığını gösterdi.

İş pazarının aktif olduğu bir dönemde bine yakın farklı öz geçmişle iş başvurusu yapan araştırmacılar Stijn Baert ve Nick Deschacht, iş başvurusunda çocuk sahibi olduğunu belirten erkek adayların, çocuğu olmayan adaylara göre mülakata çağrılma oranının yüzde 18 civarında düştüğünü gösterdi.

Araştırmacılar, tek çocuk sahibi olduğunu belirten kadınların, diğer adaylara göre mülakata çağrılma oranının ise yüzde 22 azaldığını ifade etti.

Kadın adaylarda, çocuk sayısının da belirleyici rol oynadığını belirten araştırmacılar, iki çocuk sahibi olan kadınların ise çocuk sahibi olmayan ya da tek çocuk sahibi olan kadınlara göre daha fazla iş imkanı olduğunu kaydetti. Araştırmacılar, bunun, işverenin tek çocuklu ya da hiç çocuk sahibi olmayan kadınların yakın vadede hamile kalma ihtimalini göz önünde bulundurarak hareket etmesinden kaynaklandığını ifade etti.

Belçika, Gent, Politika, Güncel

Kaynak: AA

27.02.2020 23:46:27