Çok Fotoğraf Çekmek Hafızayı Zayıflatıyor

Amerkalı bilim insanları çok fazla fotoğraf çekmenin hafızayı zayıflattığını tespit etti.

13.12.2013 12:00 | Son Güncelleme: 13.12.2013 12:00Çok Fotoğraf Çekmek Hafızayı Zayıflatıyor
- Akıllı telefonu veya fotoğraf makinesi olan pek çok kişinin en fazla yaptığı şeylerin başında fotoğraf çekmek geliyor. Özellikle turistler gittikleri yerleri ve gördükleri şeyleri unutmamak için bu yola başvuruyor. Ancak Amerika'nın eyaletindeki Fairfield Üniversitesi bilim insanları, çok fazla fotoğraf çekmenin tam tersi bir etkiye neden olduğunu ortaya çıkardı.

Linda liderliğindeki araştırma ekibi, sanat müzesine aldıkların kişileri iki gruba ayırarak deney yaptı. Birinci grupta fotoğraf makinesi ve akıllı telefonu olanlar ve müzedeki bütün eserlerin fotoğrafını çekenler yer aldı. Diğer gruptakiler müzeyi sadece çıplak gözle izlemekle yetindi.

Yapılan testlerin sonucunda fotoğraf makinesi kullananların müzedeki detayları hatırlamada güçlük yaşadığı hatta bazılarının önemli bölümleri bile hatırlayamadığı belirlendi. Çıplak gözle gezenler ise ayrıntıları hatırlamada daha başarılı oldu.

Henkel ve ekibi, araştırmanın sonuçlarını değerlendirirken, fotoğraf çekmenin zihni tembelliğe ittiğini ve öğrenmeyi zorlaştırdığını kaydetti. Akıllı telefon sahiplerinin de benzer bir etkiye maruz kaldığını aktaran ekip, insanların mümkün olduğunca başka bir alet yardımı olmaksızın hafızalarını kullanmaları gerektiğini belirtti.

Kaynak: Cihan

Teknokulis : http://www.teknokulis.com

Amerika Birleşik Devletleri, Connecticut, Henkel, Teknoloji

Kaynak: Teknokulis

27.02.2020 08:14:34