Haber, Son Dakika, Haberler

Confıcker Hala En Çok Görülen Virüs

Bilgisayar Kullanıcılarının Bir Dönem Kabusu Haline Gelen Tehlikeli Conficker Virüsünün, Dünya Çapında Hala En Çok Görülen Kötü Amaçlı Yazılım Olduğu Belirlendi.

06.11.2009 10:37 | Son Güncelleme: 06.11.2009 10:37
Confıcker Hala En Çok Görülen Virüs
Bilgisayar kullanıcılarının bir dönem kabusu haline gelen tehlikeli Conficker virüsünün, dünya çapında hala en çok görülen kötü amaçlı yazılım olduğu belirlendi.

Merkezi ABD San Diego'da bulunan ESET yazılım firmasının Dünya Tehdit Raporu'ndan derlediği bilgilere göre, antivirüs programı NOD32'yi geliştiren yazılım kuruluşu ESET'in, virüs raporlama yazılımı ThreatSense, geçtiğimiz ay dünya çapında en çok görülen kötü amaçlı yazılımın, yüzde 8,85 ile Win32/Conficker olduğunu belirledi.

Conficker, işletim sisteminde bulduğu açık sayesinde geçerli kullanıcı bilgilerine ihtiyaç duymadan sisteme girebiliyor.

Bilişim uzmanları, Conficker ve benzeri yazılımlardan korunmak için kullanıcılardan sistem yamalarını güncel tutmalarını, ''Auto Run - Otomatik çalıştır'' özelliğini devre dışı bırakmalarını ve paylaşılan klasörlerini sınırlandırmalarını öneriyor.

Rapora göre Conficker yazılımı, yüzde 28,08'lik oranla en çok Ukrayna'da görülürken Ukrayna'yı yüzde 18,69 ile Rusya ve 15,21 ile Güney Afrika izledi.

Türkiye'de bu oran ise yüzde 5,98 oranında belirlendi. Ancak bilişim uzmanları bu rakamın çok daha fazla olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: AA

Abone Ol:
Google'da Takip Et
Paylaş:
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››Confıcker Hala En Çok Görülen Virüs - Haberler