Çorum Sağlık İl Müdürü Purtul'dan "Kkka Hastalığı" Açıklaması

Çorum Sağlık İl Müdürü Dr. Fikret Purtul, Son 1 Ay İçinde Kene Isırması Şüphesiyle Sağlık Kuruluşlarına Başvuranlardan 26'sının Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (Kkka) Hastalığı Şüphesiyle Tedavi Altına Alındığını Açıkladı.

16.05.2007 18:41 | Son Güncelleme: 16.05.2007 18:41Çorum Sağlık İl Müdürü Purtul'dan
Çorum Sağlık İl Müdürü Dr. Fikret Purtul, son 1 ay içinde kene ısırması şüphesiyle sağlık kuruluşlarına başvuranlardan 26'sının Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle tedavi altına alındığını açıkladı.

KKKA hastalığı konusunda Sağlık Bakanlığı ve Çorum'daki sağlık kuruluşları olarak gerekli tüm tedbirlerin alındığını ifade eden Purtul, havaların ısınmasına parelel olarak sağlık kuruluşlarına KKKA hastalığı şüphesi ile yapılan başvuruların artması üzerine Çorum Devlet Hastanesi İntaniye Servisi'nin tamamen boşaltılarak bu tür şikayetleri olan hastalara tahsis edildiğini söyledi. İntaniye Servisi'ne sadece KKKA hastalığı şüphesi ile müracaat eden hastaların kabul edildiğini kaydeden Fikret Purtul, bugün

itibarıyla il genelinde 26 kişinin olası hastalık vakası şüphesiyle tedavi altına alındığını, bunlardan 16'sının gerekli tanının konulması amacıyla üst merkez olan Ankara Numune Hastanesi Enfeksiyon bölümüne sevkedildiğini, 10 hastanın şifa bularak taburcu edildiğini, 3 kişinin ise hayatını kaybettiğini bildirdi.

7 Mayıs 2007 tarihinde hayatını kaybederek Ortaköy ilçesinde toprağa verilen Nuriye Başaran ile 12 Mayıs'ta Yenihayat Köyü'nde defnedilen Sergin Aygün ve 15 Mayıs'ta Mecitözü'nün Boğazkaya köyünde toprağa verilen Sayyara Karaca adlı 3 kadının bu hastalık sebebiyle öldüğünün henüz kesinlik kazanmadığına söyleyen Purtul, "Bu hastalardan alınan kan örnekleri Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü'nde inceleniyor. Bu vakaların kene hikayeleri bilinmediği için ölüm nedenleri araştırılıyor. Bu kişiler hastalık

belirtilerinin ortaya çıkmasından sonra sağlık kuruluşlarına başvurmuşlar ve yapılan tetkiklerin ardından vakit geçirilmeden üst kurum olan Ankara Numune Hastanesi'ne sevkleri gerçekleştirilmiştir" dedi.

Son 1 hafta içersinde hayatını kaybeden 3 kişinin ölümünün olası KKKA hastalığı vakası olarak değerlendirildiğini anlatan Purtul, ölen kişilerin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ihtimaline karşı gerekli tedbirler alınarak defnedildiğini kaydetti.

KKKA hastalığı ile mücadelenin en iyi yolunun eğitim ve hastalık hakkında bilinçlenme olduğunu kaydeden Sağlık İl Müdürü Dr. Fikret Purtul, "Bu konuda Sağlık Müdürlüğü olarak bakanlığın desteği ile önceki yıl başlattığımız hastalık ve korunma yolları hakkındaki bilgilendirme çalışmalarımız devam ediyor. Köy muhtarları, öğretmen ve imamlar hastalık hakkında eğitimden geçtiler. İl, ilçe, belde ve köylerde 40 adet hastalık bilgilendirici broşür dağıttık. KKKA hastalığı konusunda çalışmalarımız ilgili

kurumlarla koordinasyon halinde devam ediyor. Gerekli tedbirler alındı, endişe edilecek bir durum yok. Vatandaşlarımız normal hayatlarına devam edebilirler" şeklinde konuştu.

Çorum Devlet Hastanesi İntaniye Servisi'nde görevli Uzm. Dr. Ayhanım Tümtürk ise, gelen hastaların çoğunda keneye rastlanılmadığını bildirdi. İntaniye Servisi'nde şu an için 6 hastanın tedavi gördüğünü belirten Tümtürk, Kırım Kango Kanamalı Ateşi hastalığı şüphesi ile 3 kişinin öldüğüne yönelik bilgilerin Ankara Refik Saydam Enstitüsü'nde yapılacak tetkiklerden sonra netlik kazanacağını kaydetti.

(BÖ-OK-OK-Y)


Kaynak: İHA

24.02.2020 09:19:17