Cumhurbaşkanı Gül, tarihi belediye binasında vatandaşlara seslendi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Baskılar neticesinde imar elden, kontrolden çıkarsa, çevre kontrolden çıkarsa o zaman şehirler orta ve uzun vadede yaşanmaz hale gelir. Bunun sıkıntısını da herkes ç...

23.11.2013 17:06 Cumhurbaşkanı Gül, tarihi belediye binasında vatandaşlara seslendi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Baskılar neticesinde imar elden, kontrolden çıkarsa, çevre kontrolden çıkarsa o zaman şehirler orta ve uzun vadede yaşanmaz hale gelir. Bunun sıkıntısını da herkes çeker ve şehirlerden kaçış başlar" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Giresun Belediyesine gelişinde, Atatürk Meydanı'nda vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılandı. Meydanda yürüyerek kendisini kaldırımlarda ve binaların pencelerinde bekleyen Giresunlularla selamlaşan Gül, çocuklarla yakından ilgilendi.

Tarihi belediye binasının balkonundan vatandaşlara seslenen Gül, cumhurbaşkanı olarak kentte bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. "Görüyorum ki bütün Giresunlu vatandaşlarım da böyle bir hasret içinde olmuşlar. Dolayısıyla bu noksanlığı bugün hep beraber gidermiş olduk" diyen Cumhurbaşkanı Gül, gün boyunca yetkililerden kentle ilgili bilgi aldığını, ziyaretler yaptığını anlattı.

Türkiye'nin geliştiğini, kentlerin giderek güzelleştiğini gördüğünü, büyük projelerin gerçekleştiğini vurgulayan Gül, en uzun tünellerin açıldığını, denize havaalanı yapıldığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hepimiz gece gündüz çalıştıkça sizin beklediğiniz hizmetler de en güzel şekilde yerine geliyor. Siz değerli vatandaşlarım her türlü hizmete layıksınız. Sizler yeri geldiğinde vatan, millet için her türlü fedakarlığı nasıl yapıyorsanız bu devlet de bütün kamu kurumları da size hizmet için vardır. Bu bilinç içinde herkes çalışmaktadır. Yeter ki hepimiz birbirimize olan saygımızı, sevgimizi koruyalım. Memleketimizde huzuru, istikrarı sağlayalım. O zaman bu hizmetler çok daha hızlı olacaktır."

-"Kentlerin geleceği belediye başkanlarına emanet"

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının ardından Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ile makam odasına geçti. Basın mensuplarının görüntü aldığı sırada konuşan Gül, ziyaretlerinde şehirlerin gerçek sahiplerinin belediyeler olduğunu dile getirdiğini ifade ederek, kamu görevlilerin devletin görevlendirdiği yerlerde bulunarak görev yaptıklarını, belediye başkanlarının ise doğup büyüdükleri şehirlere hizmet verdiklerini söyledi.

Kentlerin geleceğinin belediye başkanlarına emanet olduğunu ifade eden Gül, "Güzel imar yaparsanız çevreye, yollara, binalara, buna göre dikkat ederseniz, şehrin geleceğini de güzelleştirirsiniz ama bazen baskılar neticesinde imar elden, kontrolden çıkarsa, çevre kontrolden çıkarsa o zaman şehirler orta ve uzun vadede yaşanmaz hale gelir. Bunun sıkıntısını da herkes çeker ve şehirlerden kaçış başlar" diye konuştu.

Ordu ve Giresun'un, Karadeniz sahilinde çevresi en az bozulan iller olduğuna işaret eden Gül, "Ne kadar muhafaza ederseniz, çirkinlikleri de giderecek şekilde güzelleştirirseniz doğduğunuz yere, şehrinize o kadar hizmet edersiniz. Gelecekte buralar daha da cazip hale gelir" dedi.

Ordu-Giresun Havalanı'nın yapımı tamamlandıktan sonra, kentin daha fazla ilgi çekeceğini dile getiren Gül, belediye başkanlarının şehirlerin altyapı çalışmalarına büyük önem verdiğini, bazı yerlerde ihmal edildiğine tanık olduğu için dile getirdiği konulara dikkat çekmek istediğini belirtti.

Basına kapalı devam eden ziyarette Belediye Başkanı Aksu, Giresun'da yürütülen çalışmalar hakkında Gül'e bilgi sundu.

Kendisini bekleyen vatandaşları selamlayarak Atatürk Meydanı'ndan ayrılan Gül, Trabzon Havalimanı'na hareket etti.


Abdullah Gül, Kerim Aksu, Giresun, Ordu, Politika, Güncel

Kaynak: AA