20 Mart 2017, 11:34

Erdoğan Müjdeyi Verdi: 19 Mayıs Stadı'nın Yerine Yeni Stat Yapacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Stadı'nın yerine yeni stat yapılacağı müjdesini verdi. Gençlerbirliği'nin vefat eden başkanı Cavcav, stadın yenilenmesi için çok çalışmıştı.

Spor Toto Süper Lig'de yer alan ekiplerin oluşturduğu  Kulüpler Birliği Vakfı tarafından ikinci kez düzenlenen  Futbol Zirvesi  İstanbul'da başladı.

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın da davetli bulunduğu organizasyonda futbol kulübü yöneticileri, antrenörler, dünya futbolundan temsilcilerin yer aldığı yüksek katılımlı bir oturum gerçekleşti.

Haliç Kongre Merkezi'nde Uluslararası  Futbol Zirvesi'nde konuşan  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, "Zirveye katkı sunacak dostlarımıza teşekkür ediyor. Kulüpler Birliği Yönetimimizi de kutluyorum. Tük Futbolunun daha ileri gitmesi için gösterdikleri gayretleri takip ediyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satırlar şöyle:

"FUTBOLUN ÖZÜNDE REKABETLE BİRLİKTE DOSTLUK VARDIR"

2.  Futbol zirvesinin ülkemiz, milletimzi, sporcularımız, tüm futbol camiamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum.  Türkiye Süper Lig Profesyonel  Futbol Kulüpleri Birliği'ne ve katkı sağlayan tüm kuruluşlara teşekkür ediyorum. Tüm misafirlerimize hoşgeldiniz diyorum. Sunumlarıyla, tespit ve teklifleriyle zirveye katkı sunacak dostlarımıza şimdiden teşekkür ediyorum. Türk futbolunun daha ileriye gitmesi Kulüpler Birliğimizin gösterdiği gayretleri yakından takip ediyorum. Sporun özellikle futbolun kaynaştıran, farklı kimlikleri, karakterleri, hikayeleri biraraya getiren yönünü hepimiz çok iyi biliyoruz. Günümüzde futbol herhangi bir spor dalı olmanın çok ötesinde anlamlara sahiptir. Futbolun özünde rekabetle birlikte fedakârlık, centilmenlik, dostluk ve dayanışma vardır.

"FUTBOL BİR DİRENİŞ AYNI ZAMANDA MEYDAN OKUMAKTIR"

Hakem bitiş düdüğünü çalana kadar pes etmemeyi gerektiren bir oyunda ümitsizliğe asla yer yoktur. Hele hele son zamanlarda açık ara mağlup olan dünya futbolunun marka takımlarının rövanşında nasıl elediğini görerek bir şey açıkça ispat edildiğine şahit oluyoruz.  Futbol tarihi hezimetin kıyısından koparılmış muhteşem zaferlerle doludur. Bu oyun aynı zamanda bir direniştir, meydan okumaktır.  Afrika çöllerinden,  Brezilya gecekondularına kadar dünyanın her yerinde itilip kakılan kenar mahalle çocuklarının kurtuluş umudu olan bir oyundan söz ediyoruz. Bu aynı zamanda bizim çocukluğumuzun da hikayesidir. Mahalle arasında yazın toz toprak, kışın çamur içinde tüm çocuklar için futbol parlak bir geleceğe çıkan yolun adıdır. Bugün  Beşiktaş'ın Vadofone'nu düşünüyorum bir de Şeref Stadı'nı düşünüyorum. Bir  Fenerbahçe'nin şu anki stadyumunu düşünüyorum, bir de Dereağzı'ndaki yeri düşünüyorum. Nereden nereye?

"FUTBOLUN ORDİNARYUSU LEFTER'İ BÖYLE HATIRLIYORUZ"

Öyle futbolcular vardır ki biz onları sadece yetenekleri, golleriyle değil aynı zamanda dürüstlükleri, tevazu, yetenek ve takım arkadaşlarıyla olan örnek ilişkileriyle tanınırız. Kaleci Lastik Ömer'in nitelemesiyle, "Gözlerle bile yakalaması mümkün olmayan  Metin Oktay"ı böyle hatırlıyoruz.  Fenerbahçe'de futbolun ordinaryüsü denilen Lefter'i böyle hatırlıyoruz. Tek başına bir takım denebilecek  Baba Hakkı'yı böyle hatırlıyoruz. Futbola bağrından çıktığı şehre, tutkuyla bağlandığı takımın renklerin ömrünü vakfetmiş Dozer Cemil'i böyle hatırlıyoruz.  Pele,  Ronaldo,  Hagi'yi böyle hatırlıyoruz.

"ANKARA'YA YENİ STAT YAPACAĞIZ"

Ankara  19 Mayıs Stadı'nı yıkacağız yerine 35-40 bin kişilik stat yapacağız.  Türkiye genelinde toplamda 27 stat projemiz vardı. Bunların 9'u faaliyete girdi. Toplam seyirci kapasitesi 700 bin. Olimpiyatları hak etmemize rağmen bize vermediler. Orada dönen dolapları çok iyi biliyorum."

AZİZ YILDIRIM TEKNESİ İLE GELDİ

Fenerbahçe Kulübü Başkanı  Aziz Yıldırım,  Haliç Kongre Merkezin'deki organizasyona teknesi ile geldi.  Fenerbahçe Kulübü başkanı Yıldırım ile beraber  Futbol Zirvesi'ne Fenerbahçeli yöneticiler de katıldı.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Futbolun Zirvesi organizasyonun yapıldığı  Haliç Kongre Merkezi çevresinde yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekti. Zirvede Gençlik ve Spor Bakanı  Akif Çağatay Kılıç,  TFF Başkanı  Yıldırım Demirören, Külüpler Birliği Başkanı  Göksel Gümüşdağ,  Türkiye  Futbol Direktörü  Fatih Terim, kulüp başkanları ve siyasetçiler yer aldı.

FATİH TERİM: BUNDAN SONRA DA ZİRVEMİZ GELENEKSEL HALE GELİP DEVAM EDECEK

Futbolun Zirvesi'ne katılan  Türkiye  Futbol Direktörü  Fatih Terim organizasyon öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bu sene katılım daha fazla olduğunu belirten ve bu organizasyonun bir gelenek haline geleceğini söyleyen  Fatih Terim şunları söyledi:

"Geçen sene birincisini yapmıştık. Bu sene de sürpriz olarak  Cumhurbaşkanı'mız da katılıyor. Onun gelmesiyle buraya katılım da bir hayli artmış durumda. Yerli ve yabancı birçok misafirimizi ağırlıyoruz burada. Kulüpler Birliği ve  Türkiye Futbol Federasyonu'na da çok teşekkür ediyorum. Burada kim ne bilmek istiyorsa, kimin aklında ne varsa öğrenebilir. Gayet herkes için faydalı olabilecek bir zirve bu. Çeşitli futbol adamlarımız olacak ve futbol adına kendi bildiklerini aktaracak. Bundan sonra da zirvemiz geleneksel hale gelip devam edecek. Bu sene uluslararası alandan gelmiş birçok arkadaşımız var. Ben de onlara moderatörlük yapacaktım ama kampa gideceğim. Tekrar bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim."

20 Mart 2017 Pazartesi 11:34