09.10.2018 14:02

Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları'na Atanan İsimlerden Alev Alatlı Kimdir?

Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları

Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları'na atanan isimler resmi gazetede yayımlandı. O isimlerin içinde olan Alev Alatlı kimdir? Hangi göreve atandı?

Cumhurbaşkanlığı tarafından Politika Kurullarına yapılan atamalar resmi gazetede yayımlandı.Kültür Sanat Politikaları Kuruluna atananlardan biri de Alev Alatlı oldu. Peki Alev Alatlı kimdir? Hangi göreve atandı? Hayatı ve kariyeri hakkında tüm merak edilenler haberimizde...

ALEV ALATLI KİMDİR?

1944'te İzmir, Menemen'de doğan Alev Alatlı ilkokulu Ankara'da okudu. Liseyi babasının askeri ataşe olarak görev yaptığı Tokyo'da bitirdi. Ekonomi & İstatistik lisansını ODTÜ'den, Ekonomi ve Ekonometri yüksek lisansını "Fulbright" bursu ile gittiği Vanderbilt University'den (Nashville, Tennessee) aldı. Bunların yanında felsefe öğrenimine başlayan Alatlı, doktora çalışmalarını New Hampshire'daki Dartmouth College'de devam ettirdi. İlahiyat alanında da çalışmaları oldu. Daha çok düşünce ve medeniyet tarihi üzerinde yoğunlaştı.

1974'TE TÜRKİYE'YE DÖNDÜ

74 yaşındaki Alev Alatlı, 1974'te Türkiye'ye döndü. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde öğretim görevlisi, Devlet Planlama Teşkilatı'nda kıdemli ekonomist olarak görev yaptı. California Üniversitesi ile ortak psiko-dilbilim çalışmalarında bulundu. Cumhuriyet Gazetesi bünyesinde Bizim English dergisini çıkaran Alatlı, daha sonra Türk Yazarlar Kooperatifinde (YAZKO) başkan yardımcısı olarak görev aldı.

100. YIL ROMAN ÖDÜLÜ'NÜ ALDI

Filistin davasının tanıtımına yaptığı katkılardan dolayı 1986 yılında Tunus'ta sürgünde bulunan Yaser Arafat tarafından "Özgürlük Madalyası"yla onurlandırılmıştır. Aydınlanma Değil, Merhamet! adlı romanıyla ise 2006 yılında Moskova'da "Mikhail A. Sholokhov 100. Yıl Roman Ödülü"ne layık görülmüştür.

FAHRİ DOKTORA UNVANINA SAHİP

Bülent Ecevit Üniversitesi Senatosunun 10.12.2012 tarihli toplantısında, yazar Alev Alatlı'ya "Fahri Doktora" unvanı verilmesine karar verilmiş; unvan, 25 Aralık 2012 tarihinde düzenlenen törenle takdim edilmiştir.

KÜLTÜR ve SANAT POLİTİKALARI KURULU'NA ATANDI

Alev Alatlı, Cumhurbaşkanlığı'nın Politika Kurulu'na yaptığı atamalar gereğince Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu'na atanan isim olmuştur.

Alev Alatlı, Politika