Kalın'dan UNESCO'ya sert yanıt: Ayasofya cami olunca neden 'dünya mirası' statüsünü kaybedecek?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi sonrasında UNESCO'nun tehdidine sert çıktı. Kalın, "UNESCO'nun açıklamasını da gördük. Anlaşılması güç olan, Ayasofya cami olarak kullanılmaya başladığında neden 'dünya mirası' statüsünü kaybedecek olması. Bu camilere karşı bir ayrımcılık mı?" tepkisini gösterdi.

12.07.2020 07:29 | Son Güncelleme: 12.07.2020 07:29

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ayasofya Camisi'nin ibadete açılmasını BBC ve TRT World'e değerlendirdi. Kalın, UNESCO'nun "Ayasofya'nın Dünya Mirası listesinden çıkarılmasının gündeme gelebilir" açıklamasına sert bir yanıt vererek "Eğer böylebir karar alınırsa UNESCO'nun kriterleri sorgulanabilir olacaktır." dedi.

Ayasofya'daki ikonlara Müslüman, Hristiyan, Budist, din fark etmeksizin herkesin ulaşabileceğini belirten Kalın, Ayasofya Camisi'nin ibadete açılması kararında muhalefet dahil toplumda kapsamlı bir konsensüs olduğunu ifade etti. Kalın, kararı dünya mirasının yok olacağı şeklinde eleştirenlerin haklı olmadığını vurgulayarak, dini özgürlük konusunda ise Türkiye'de 400'den fazla kilise ve sinagogun açık olduğunu söyledi.

"ASIL SORUN AYASOFYA'NIN NEDEN MÜZEYE ÇEVRİLMİŞ OLMASI"

Kararın İstanbul'daki cami sayılarıyla değil, Ayasofya'nın tarihi ve dini önemiyle ilgili olduğunu belirten Kalın, şöyle devam etti:"Asıl soru Ayasofya'nın neden 1934'te müzeye çevrilmiş olması. Cumhuriyet 1923'te kuruldu, Atatürk bile 11 sene bekledi. Bu konu tarihi bir perspektiften araştırılmalı. Ayasofya, o dönemden beri Müslümanlar için önemli bir konuydu ve pek çok kez camiye çevrilmesi konusunda çağrılar olmuştu. Ayasofya'nın işlevi konusunda ise ilk olarak kilise, sonra cami, sonra müze olarak kullanıldı ve şimdi tekrar cami olarak kullanılacak, muhtemelen Ayasofya'nın kimliğine en yakın işlev bir ibadet yeri olarak kalması. Müslüman, Hristiyan, inanan, inanmayan herkes ziyaret edebilecek, kimseye kısıtlama olmayacak.

UNESCO'YA SERT TEPKİ

UNESCO'nun açıklamasını da gördük. Anlaşılması güç olan, Ayasofya cami olarak kullanılmaya başladığında neden 'dünya mirası' statüsünü kaybedecek olması. Bu camilere karşı bir ayrımcılık mı? Eğer bu karar alınırsa UNESCO'nun kriterleri sorgulanabilir olacaktır."

UNESCO: DÜNYA MİRASI LİSTESİ'NDEN ÇIKARILMASI GÜNDEME GELEBİLİR

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Ayasofya'nın ibadete açılması kararından rahatsız oldu. ABD basınına konuşan UNESCO İletişim Direktörü Matthieu Guevel, diyalog çağrılarına yanıt gelmemesi durumunda Ayasofya'nın Dünya Mirası listesinden çıkarılmasının gündeme gelebileceğini söyledi.

Kalın’dan UNESCO’ya sert yanıt: Ayasofya cami olunca neden ’dünya mirası’ statüsünü kaybedecek?

Kaynak: AA

Yorumlar (28)
XLİ: 1 ay öncesine kadar 100 kişiye sorsan UNESCOyu 2 kişi anca bilirdi. Ayasofyayı dünyanın yarısı biliyor. Ayasofya çok daha meşhur ve eskidir. UNESCO çıkarırsa kendisi kaybeder Ayasofya bir şey kaybetmez....
KURTUBA/ENDÜLÜS: Başlık haricinde. . . Camideki fresklerin namaz vakti haricinde açılması camide devamlı namaz kılmanın mümkün olmayacak mı sorusunu getiriyor. Freskleri uzmanlarca söküp müzede sergileyin. Unesco''yu da yanlış karar almaktan kurtarırız. Yoksa turistler özel gözlük takarlar olur. Tüm bunların planlaması daha önce yapılsa iyi olurdu.
CAN: üzülme unesco seve seve verecekler su secim bir gecsin su domalanlari bir kandirsinlar saltanatlari devam etsin diye yapamiyacaklari sey yok türkiye koyun dolu ben hayatimda hic oy kullanmadim iyi yapmisim simdi saldirin bana ancak bunu yaparsiniz akili olun her kusun eti yenmez
Haberler››Güncel››Kalın'dan UNESCO'ya sert yanıt: Ayasofya cami olunca neden 'dünya mirası' statüsünü kaybedecek? - Haberler