Dalkılıç ve Cantek, "Enerjini Doğru Kullan" Projesinde Buluştu

Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Yasemin Dalkılıç uzun süre ara verdiği dalışlarına "Enerjini Doğru Kullan" sloganıyla enerji tasarrufu konulu sosyal sorumluluk projeleri yapan CANTEK firması sponsorluğunda geri döndü.

10.10.2013 10:15 | Son Güncelleme: 10.10.2013 10:15Dalkılıç ve Cantek,
Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Yasemin Dalkılıç uzun süre ara verdiği dalışlarına "Enerjini Doğru Kullan" sloganıyla enerji tasarrufu konulu sosyal sorumluluk projeleri yapan CANTEK firması sponsorluğunda geri döndü. Proje kapsamında Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Yasemin Dalkılıç ile "Dünyanın İnanılmaz Dalışları" adlı 6 bölümlük belgesel dizi çekiliyor.

Soğutma sektöründe verimli enerji kullanımı konusundaki öncü Ar-Ge yatırımlarıyla dikkat çeken ve dünya soğutma sektörüne yüzde 72 enerji tasarruflu akıllı soğutma makinesi kavramını kazandıran CANTEK, 21'inci yılında "Enerjini Doğru Kullan" projesini hayata geçirdi. Kamuoyunu enerji tasarrufuyla ilgili bilinçlendirme projesinin ikinci ayağında CANTEK, bayrağını Everest'in zirvesine diken Nasuh Mahruki'den, tek nefesle derin denizlere inen Yasemin Dalkılıç'a aktardı. Her iki sporcunun da ortak özellikleri yaptıkları sporun başarısının, bedensel enerjilerini en tasarruflu şekilde kullanmalarına bağlı olması.

9 Dünya Serbest Dalış rekoru olan Yasemin Dalkılıç ve CANTEK 'Dünyanın İnanılmaz Dalışları' (The Amazing Dives of the World) belgeseli ile aynı zamanda okyanusların derinliklerini, gizemini ve ekosistemdeki sorunlar yüzünden kaybolmaya yüz tutmuş okyanus canlılarını insanoğlunun dikkatine, bilgisine ve hafızasına kazandırmayı amaçlıyor.

Dalkılıç projeye başlamasını, "Beş milyar yıl önce, gezegenimiz henüz genç dönemlerini yaşarken, volkan dağları patladı ve atmosferimize bulutlarla nemini bıraktı. Sonrasında ise dünya soğudu ve buhar suya dönüştü, iki milyon yıl boyunca hiç durmaksızın yağmur olarak yağdı. Sonunda ise, okyanuslar oluştu ve onlarla mucizevi bir şekilde hayat başladı. Yaşayan her varlık, insanoğlu da dahil olmak üzere, kendi geçmişine baktığında kökenlerini o sıvı boyutta bulabilir. Dahası, şu andan en fazla 50 yıla kadar bizler okyanuslarda yaşayan tüm varlıkları yitirmiş olacağız. Dolayısıyla, benim yeni doğmuş kızım hiçbir zaman canlı olarak bir balinayı, bir yunusu ya da bir mercan kayayı yaşayamayacaktır. Bundan dolayı, ben bu varlıkları yakalamak ve mucize hallerini onlar henüz yok olmadan kızım için saklamak istiyorum" şeklinde açıkladı.

Proje kapsamında Yasemin Dalkılıç ve ekibinin Bahamalar, Jamaika, Meksika, Cayman Adaları, Dominik Cumhuriyeti ve Şili'deki batıklar, gemi enkazları, mercan kayalıkları ve mağaralara dalışlar gerçekleştirdiği, ortalama 30 dakikadan oluşan "Batıklar", "Mercan Resifleri", "Gece", "Adalar", "Aquarius" ve "Diğer Mavi" adlarıyla 6 bölümlük belgeselde su altı yaşamının detaylarının anlatıldığı bildirildi.

Tüm ulusal ve uluslararası yayın kuruluşlarında yayınlanması hedeflenen The Amazing Dives of the World adlı belgeselin ilk bölümünde Yasemin Dalkılıç'ın, 'nın akıntılar nedeniyle yılda bir kaç kez dalış yapılabilen Key Largo bölgesindeki dünyanın en büyük batık savaş gemilerinden biri olan USS Spiegel Grove'e tüpsüz dalış gerçekleştirdiği belirtildi. Denizlerdeki hayatın da hızla yok olmaya başladığına dikkat çekilmek istenen projenin 'Batıklar' adlı bölümünün sosyal paylaşım siteleri ve www.enerjinidogrukullan.net sitesi ve www.fb.com/enerjinidogrukullan sayfasından da izlenebildiği ifade edildi.

AQUARİUS İÇİNDEN İZLENİMLER

Dalkılıç ve ekibinin bu bölümde, dünyanın tek kalıcı sualtı araştırma laboratuvarı Aquarius'un içinden izlenimlerini aktardıkları, burada dalgıçların günler, haftalar boyunca sualtında yaşayıp karaya adım atmadan sualtını, hayvanları, mercan kayalıklarını kesintisiz bir şekilde inceleyebildikleri bilimsel araştırmalar ve deneyler gerçekleştirdikleri aktarıldı. Aquarius bölümünün internette yayınlanmaya başlamasıyla birlikte, Dalkılıç'ın bu girişiminin günümüzün Cousteau'su dünyanın en ünlü sualtı araştırmacısı Sylvia Earle'ün de dikkatini çektiği, Time dergisi tarafından "Gezegenin Kahramanı" unvanı verilen Sylvia Earle'nin Yasemin Dalkılıç'ın çalışmalarını Mission Blue Vakfı'nın web sitesinde yayınlamaya başladığı kaydedildi.

KUZEY FLORİDA'DA "ŞEYTAN HAVZASI" MAĞARALARI

Belgeselin "Mağaralar" bölümünün çekimleri için 600 pınar ve 3 nehri besleyen kilometrelerce uzunluktaki bir sualtı labirentini andıran Şeytan Havzası Mağaraları'na inen Dalkılıç'ın tünel ve mağaralarda tüpsüz dolaştığı, "Şeytan Sistemi" de denilen bölgeyi ve ünlü Santa Fe nehrini keşfe çıkan Dalkılıç'ın Kaptan Cousteau'nun 60 yıl önce ziyaret ettiği Ginnie Springs pınarına dalması ve kilometrelerce uzunluktaki mağaralarda dolaşması yer alıyor.

BAHAMALAR'DA KÖPEKBALIĞI GEÇİDİ'NDE KÖPEKBALIKLARIYLA DANS

Yasemin Dalkılıç'ın, Atlas Okyanusu'nda "Köpekbalığı Geçidi" ve "Okyanusun Dili" adıyla bilinen yerlerde tüpsüz dalışlar yaparak, tarih boyunca bir tropik cennet olmayı simgelemesi ile insanları cezbeden Bahamalar'da sağlıklı köpekbalığı nüfusuyla tanınan Freeport dalış merkezinde "Shark Alley" diye bilinen dalış noktasında 50 civarında köpek balığıyla karşılaştığı anları kaydettiği belirtildi.

THE PERFORMANCE CHALLENGE

Grand Bahama'dan sonra Andros ve New Providence adaları arasında yer alan "Okyanusun Dili" adı ile bilinen ve tamamen labirentlerden oluşan derin alış noktasına serbest dalış denemesi yapan Yasemin Dalkılıç'ın burada belgeselin "The Performance Challenge" adı verilen en zor bölümünü gerçekleştirdiği ifade edildi. Zor bir serbest dalış denemesi yapan Yasemin Dalkılıç'ın, tropik fırtına "Chantal"ın yaklaşması ve şartların kötüleşmesi yüzünden çekim sonrası bölgeden ayrılmak zorunda kaldığı bildirildi. Dalkılıç, Bahamalar'la ilgili, doğal güzelliğine hayranlık duymakla bir parça endişe karşımı bir duyguya sahip olduğunu belirterek, "Çünkü insanların düşüncesizce doğaya verdiği zarara bu çok ücra yerde bile şahit olmak mümkün" dedi. - ANTALYA

Nasuh Mahruki, Florida, Yerel

Kaynak: İHA

14.12.2019 02:05:08