Darüşşafaka Urla Rezidans'ta Cumhuriyet'in 90.Yıl Coşkusu

Darüşşafaka'da devam eden bugünün gençleri, Darüşşafaka Urla Rezidans'ta düzenlenen Cumhuriyet'in 90. yılı kutlama etkinliğinde buluştu.

01.11.2013 17:30 | Son Güncelleme: 01.11.2013 17:30Darüşşafaka Urla Rezidans'ta Cumhuriyet'in 90.Yıl Coşkusu
31 Ekim Perşembe günü düzenlenen etkinliğe T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İzmir İl Müdürü Zafer Yıldırım, Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, Urla Emniyet Müdürü Hakan Becel, Devlet Eski Bakanı Işılay Saygın, Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha , Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fırat Tekin, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Darüşşafaka Eğitim Kurumları Müdürleri'nin yanı sıra Darüşşafaka Rezidansları'nda yaşayan çok sayıda bağışçı ve Darüşşafakalı öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Talha Çamaş, "Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan bir kurum olarak 150. Yılımızı ve Cumhuriyetimizin 90. Yılını kutlamaktan onur ve mutluluk duyuyoruz. Bugün Maslak'ta yer alan kampüsümüzde, Atatürk ilkelerine bağlı, çağdaş, sorgulayan, araştırmacı gençler yetiştirerek, 'nin geleceği için bağışçılarımızın desteğiyle aydınlık bireyler kazandırıyoruz. Darüşşafaka bağışçıları, Türkiye'nin yarınlarının bekçilerinin birer destekçisidir. Geçmişte olduğu gibi bugün de Darüşşafaka'da okuyan çocuklarımız aldıkları eğitimde, yedikleri yemekte, içtikleri suda bağışçılarımızın ne kadar büyük payı olduğunun bilincinde yetişiyor. Bu nedenle 150 yıllık tarihimiz boyunca öğrencilerimiz, mezunlarımız, bağışçılarımız, gönül verenlerimiz ve velilerimizle büyük bir aile olduğumuza inandık" dedi.

Konuşmasının ardından Talha Çamaş, Darüşşafaka'ya vasiyet bağışında bulunan Av. Jale Alpay ile Darüşşafaka'da okuyan bir öğrencinin bir yıllık eğitim giderini karşılayarak "Darüşşafaka Velisi" olan Neriman Kolat'a bağışçı sertifikalarını takdim etti.

Etkinliğin konuşmacıları arasında yer alan 1948 yılı Darüşşafaka Lisesi mezunu ve yaşamını Urla Rezidans'ta sürdüren Dr. Bülent Akınsal, Cumhuriyetin 90. Yılını bir Darüşşafaka kurumunda kutlamaktan ötürü duyduğu mutluluğu ifade etti. Akınsal, "Ben, 1940 yılında Darüşşafaka'ya girdim. Bağışlarınız sayesinde Darüşşafaka'da okudum ve doktor oldum" diye konuştu.

Etkinlik, öğrencilerin Cumhuriyet kutlaması performansları ile devam etti. Piyano, flüt, keman ve solo şarkı performanslarının sergilendiği gece, Vals grubunun bağışçılarla birlikte yaptığı gösteriyle sona erdi.Darüşşafaka, 150 yıldır yaşamları eğitimle değiştiriyor

Darüşşafaka Cemiyeti, 1863 yılından beri "eğitimde fırsat eşitliği" misyonuyla varlığını sürdürüyor. Babası veya annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz ve yetenekli çocuklarımıza kaliteli ve çağdaş eğitim olanağı tanıyor ve onların düşünen, sorgulayan, çevrelerine ve ülkelerine karşı sorumlu, aydın bireyler olarak hayata atılmalarını sağlıyor.

Bugün Türkiye'nin dört bir köşesinden, sınavla seçilen 1.000'e yakın çocuğumuz, Darüşşafaka'da ortaokul 1. sınıftan liseyi bitirinceye kadar tam burslu, yatılı ve İngilizce eğitim görüyor.

Darüşşafaka Cemiyeti bir sivil toplum kuruluşu olarak kurulduğu günden bu yana, hayırsever kişi, kurum ve kuruluşların bağışlarıyla varlığını sürdürüyor. Darüşşafaka öğrencilerinin eğitim, barınma, beslenme, kıyafet, sağlık, kitap, kültürel aktiviteler, cep harçlığı gibi yaşam giderleri ve aynı zamanda üniversite eğitimini sürdüren Darüşşafaka mezunlarına sağlanan burslar da dahil olmak üzere tüm giderler, hayırseverlerin, sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden kurum ve şirketlerin destekleriyle karşılanıyor.

Darüşşafaka, Türkiye, Çamaş, Urla, Güncel

Kaynak: Bültenler

19.01.2020 00:24:14