Deaş, Rejim Bölgelerini Kolayca Teslim Ederken, Bize Direniyor"

ANKARA(AA) - MUHAMMED MİSTO/ADHAM KAKO - Fırat Kalkanı Harekatı'na katılan Suriyeli askeri muhalif gruplardan Sultan Murat Tugayı Komutanı Ahmet Osman, "DEAŞ, rejim bölgelerini kolay bir şekilde teslim ederken, bizlere daha fazla direnç gösteriyor.

01.02.2017 14:26 | Son Güncelleme: 01.02.2017 14:26Deaş, Rejim Bölgelerini Kolayca Teslim Ederken, Bize Direniyor
ANKARA(AA) - MUHAMMED MİSTO/ADHAM KAKO - Fırat Kalkanı Harekatı'na katılan Suriyeli askeri muhalif gruplardan Sultan Murat Tugayı Komutanı Ahmet Osman, "DEAŞ, rejim bölgelerini kolay bir şekilde teslim ederken, bizlere daha fazla direnç gösteriyor." dedi.

Osman, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) desteğiyle sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda gelinen noktayı AA muhabirine anlattı.

El Bab'ın alınmasının gecikmesine değinen Osman, terör örgütü DEAŞ'ın, geçen Aralık ayında Esed rejimden geri aldığı Tedmur'dan (Palmira) elde ettiği silahları, tank ve zırhlı araçları El Bab'ta Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) karşı kullandığını belirtti.

Osman, "DEAŞ, rejim bölgelerini kolay bir şekilde teslim ederken, bizlere daha fazla direnç gösteriyor." dedi.

Rejim güçlerinin halihazırda El Bab'ın güneyinden ilerlemeye çalıştığını aktaran Osman, Türkiye ile koordinasyon içinde DEAŞ hedeflerini vuran Rus uçaklarının ağırlıklı olarak kentin güneyinde hava saldırısı düzenlediğine dikkati çekti.

Osman, ilçenin alınamamasının bir diğer sebebinin de DEAŞ'in sivilleri canlı kalkan olarak kullanması olduğunu ifade ederek, "DEAŞ, karargahlarını, yoğun sivil nüfuslu yerleşimlerin içine kuruyor. Böylece sivilleri canlı kalkan yapıyor." dedi.

Osman, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Rus uçakları, güneyden ilerlemek isteyen Esed güçlerine kolaylık sağlıyor. Ruslar, rejimin El Bab'a yaklaşması için hazırlık yapıyor. Dolayısıyla Ruslar, El Bab savaşını erteleyip rejim güçlerinin bölgeye yaklaşmasını istiyor." diye konuştu.

Bölgedeki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, 20 Ocak'tan bu yana El Bab'ın güneyinde ilerleyen rejim güçleri, 13 köyü ele geçirdi.

"ABD, PYD/ PKK'nın emellerine engel olmamamız için bizi desteklemiyor"

Osman, ABD'nin harekata destek vermediğini hatırlatarak, "ABD, PYD/PKK'ya destek vermediğimiz ve onlarla savaştığımız için harekata katılan gruplara destek vermiyor." dedi.

Türkmen komutan, ABD'nin Münbiç ve ülkenin kuzeyindeki bölgelerde PYD/PKK'ya desteğini sürdürdüğünü belirterek, "Bu yüzden ABD, PYD/ PKK'nın emellerine engel olmamamız için bizi desteklemiyor." diye konuştu.

Sultan Murat, Ahmet Osman, Suriye, PKK, Politika, Güncel

Kaynak: AA

22.02.2020 04:20:39