Defne Samyeli Kimdir?

Ünlü haber spikeri Defne Samyeli, sunuculuk dışında oyunculuk ve solistlik gibi maharetleri ile gündemden düşmüyor. Samyeli en son Cem Yılmaz ile yaşadığı aşkla gündeme geldi.

29.06.2018 22:55

Uzun yıllardır haber spikeri olarak ekranlarda olan Defne Samyeli şimdilerde seslendirdiği şarkılar ile beğeni kazamaya devam ediyor. Star TV ekranlarında yayınlanan sevilen dizi İstanbullu Gelin'in kadrosuna dahil olan ünlü spiker, dizide başarılı oyuncu Tamer Levent'in canladırdığı Garip karakterinin eski eşi rolüne hayat verecek. Peki, daha evvel fenomen dizi Kurtlar Vadisi'nde de izlediğimiz Defne Samyeli en son Cem Yılmaz yaşadığı aşk gündeme geldi.

DEFNE SAMYELİ KİMDİR?

17 Mart 1972 tarihinde dünyaya gelen Defne Samyeli, haber spikeri kimliğinin yanında aynı zamanda, köşe yazarı, oyuncu, sunucu ve şarkıcıdır. Aslen Malatyalı bir ailenin ikinci kızı olan Samyeli, İstanbul'da doğmuştur. Nişantaşı Anadolu Lisesi mezunudur ve TRT İstanbul Radyosu'nun çocuk korosunda bulunmuştur.

Boğaziçi Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya bölümüne girmiş ancak yarışmalar ve iş hayatı yüzünden yarım kalan okulundan seneler sonra; yatay geçiş yaptığı iş idaresi bölümünden mezun olarak bitirmiştir. 24 Nisan 1991 tarihinde katıldığı İnter Star güzellik yarışmasında "Türkiye üçüncü güzeli" oldu. Ardından Senegal'deki Avrupa Güzellik Yarışması'nda dördüncü olur ancak yarışmanın birincisi elenince üçüncülük tacını giyer.

İnter Star ekranlarında "Youngstar Galaxy" adlı bir gençlik programı, ardından "Salı Pazarı" adlı program ile ekranlarda olmaya başlar. 1991 yılında Magic Box kanalında Ümit Aktan ile birlikte sunduğu sabah programı "İyi Günler Türkiye" ile ekranların tanınan isimlerinden olur.

Kariyerinin dönüm noktası ana haber spikerliği ile gelecektir. Kanal D ana haber bülteninde haber sunuculuğu yapar. Milliyet Gazetesi'nde köşe yazarlığı, ardından Show TV ana haber editörlüğü, sunuculuğu ve Güneş Gazetesi'nde köşe yazarlığı gelir. Sonraki yıllarda Show Tv'de "Show'da Show" adlı bir eğlence programı, Show TV'den Kanal D'de "Şakalamaca", "Gecenin İçinden" adlı haber programının sunuculuğunu üstlenir.

1999 Ekiminde Kanal D'nin "anchorwoman"ı olan Defne Samyeli aynı zamanda ana haber editörlüğünü de başarıyla yerine getirir. 2000 yılında rahim kanserine yakalanan Samyeli Amerika'da tedavi görür ve ardından 11 Eylül 2000'de Kanal D ekranında görevinin başına döner. 15 Temmuz 2002'de ise Show TV'ye transfer olur.

Defne Samyeli, 29 Haziran 1995 tarihinde mimar Eren Talu ile evlenir. 16 yıl sonra 2011 yılında boşanan çiftin Deren ve Derin adlarında iki kız çocuğu vardır.

2013 yılında Fox Tv'de yayınlanan senaryosunu Gani Müjde'nin yazdığı "Babam Sınıfta Kaldı" adlı dizide Cem Davran ile başrolü oynar. 16 Ağustos 2015 tarihinde "Kurtlar Vadisi Pusu" dizisinin 9. sezon kadrosuna 'Ajan Zeynep' olarak katılır.

Sunuculuk ve oyunculuğun yanında sesi ile de bir kariyer yolu açan Defne Samyeli'nin 1994 yılında yayınlanan Tek Başına albümü ve bundan 11 sene sonra yayınladığı 2015 tarihli Son Arzum adlı single çalışması vardır.

Defne Samyeli Kimdir?

Defne Samyeli, Star, TV, Magazin

YORUMLAR
18.10.2019 04:09:21