Deniz Gezmiş ve Arkadaşları, Düzenlenen Mitingle Anıldı

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 40.ıncı yılında Kadıköy İskele Meydanı'nda düzenlenen bir miting ile anıldı.

06.05.2012 18:00 | Son Güncelleme: 06.05.2012 18:00Deniz Gezmiş ve Arkadaşları, Düzenlenen Mitingle Anıldı
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 40.ıncı yılında İskele Meydanı'nda düzenlenen bir miting ile anıldı.

Kadıköy'de bir alışveriş merkezi önünde toplanan yaklaşık 250 kişi, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın, 6 Mayıs 1972 yılında asılarak idam edilmelerini protesto etmek için toplandı. Ellerinde pankartlar ve dövizlerle saat 13.00'te yürüyüşe geçen göstericiler, Kadıköy İskele Meydanı'nda yapılması planlanan miting alanına kadar sloganlar atarak yürüdü. Yürüyüş sırasında polis de geniş güvenlik önlemleri aldı. Göstericiler, miting alanına üst aramasından geçirilerek alındı.

Göstericiler, miting alanına kadar taşıdıkları Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının fotoğrafları bulunan dövizleri, platformun önünde yere serdi. Önce Deniz Gezmiş ve arkadaşları için bir dakikalık saygı duruşunda bulunan göstericiler, daha sonra dövizleri yerden alarak ellerinde tuttu. Mitinge, CHP milletvekili Mahmut Tanal da katıldı.

Deniz Gezmiş'in yazdığı kitaptan alıntılar okunan mitingde, Devrimci Öğrenci Birliği adına konuşan Kenan Aktaş, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ölmediklerini, isimlerinin sonsuza kadar hatırlanacağını söyledi. Gezmiş, İnan ve Aslan'ın ailelerine yazdıkları son mektupların da okunduğu miting, müzik dinletisiyle devam etti.

Hüseyin İnan, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Kadıköy, Politika, Güncel

Kaynak: CHA

18.02.2020 00:54:41