Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarını Anma Yürüyüşüne Biber Gazlı Müdahale

Çanakkale'de, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilişinin yıldönümü nedeniyle yürüyüş yapmak isteyen gruba polis, biber gazıyla müdahale etti.

06.05.2012 19:01 | Son Güncelleme: 06.05.2012 19:01Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarını Anma Yürüyüşüne Biber Gazlı Müdahale
Çanakkale'de, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilişinin yıldönümü nedeniyle yürüyüş yapmak isteyen gruba polis, biber gazıyla müdahale etti.

Halkların Demokratik Kongresi ve Çanakkale Gençlik Meclisi üyesi olduklarını ileri süren 30 kişilik grup, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idam edilişlerinin yıldönümü nedeniyle Çarşı Caddesi'nde toplanarak Saat Kulesi Meydanı'na yürümek istedi. Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi Ekipleri, gruba slogan atıp, trafiği aksatacak şekilde toplu olarak yürüyemeyeceklerini, gösteri yasasına muhalefet ettiklerini bildirerek dağılmalarını istedi. Ancak, çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu grup, 'Faşizme Karşı Denizler'i Yaşatacağız' pankartı taşıyan grup slogan atarak yürüyüşe geçince polis müdahale etti.

Çanakkale'nin en işlek yerlerinden Çarşı Caddesi'nde göstericilere Çevik Kuvvet ekiplerinin biber gazlı müdahalesinden, alışveriş için orada bulunan birçok vatandaş da etkilendi. Bu sırada bir bankanın ATM cihazından işlem yapmakta olan bir kadın biber yazından yere yığıldı. Fenalık geçiren kadını gazeteciler, kolundan tutarak bulunduğu yerden uzaklaştırdı. Çok sayıda esnaf, işyerleri önündeki eşyasını toplayıp dükkanlarını kapattı.

Polislerin yürümelerine engel olduğu grup, burada basın açıklaması yaptıktan sonra dağıldı.

ES,EK(AÖ/ESM) - Çanakkale

Çanakkale Emniyet Müdürlüğü, Hüseyin İnan, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Politika, Güncel

Kaynak: DHA

5.12.2019 22:18:32