Deniz'i Anma Yürüyüşüne Müdahale

Çanakkale'de, Deniz ve arkadaşlarını anmak için yürüyüş yapmak isteyen gruba polis, biber gazıyla müdahale etti.

06.05.2012 19:20 | Son Güncelleme: 06.05.2012 19:41Deniz'i Anma Yürüyüşüne Müdahale
ÇANAKKALE'de, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilişinin yıldönümü nedeniyle yürüyüş yapmak isteyen gruba polis, biber gazıyla müdahale etti. Kısa süreli arbede yaşandı.

Halkların Demokratik Kongresi ve Çanakkale Gençlik Meclisi üyesi olduklarını ileri süren 30 kişilik grup, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idam edilişlerinin yıldönümü nedeniyle Çarşı Caddesi'nde toplanarak Saat Kulesi Meydanı'na yürümek istedi. Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi Ekipleri, gruba slogan atıp, trafiği aksatacak şekilde toplu olarak yürüyemeyeceklerini, gösteri yasasına muhalefet ettiklerini bildirerek dağılmalarını istedi. Ancak, çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu, "Faşizme Karşı Denizler'i Yaşatacağız" yazılı afiş ve dövizler taşıyan grup, slogan atıp, yürümekte ısrar edince Çevik Kuvvet, biber gazı sıkarak müdahalede bulundu. Kısa süreli arbede sonrası geriye çekilen grup, tekrar slogan atınca polis ikince kez biber gazı sıktı.

Çanakkale'nin en işlek yerlerinden Çarşı Caddesi'ndeki bu müdahale sonrası alışveriş için orada bulunan birçok vatandaş da biber gazından etkilendi. Bu sırada bir bankanın ATM cihazından işlem yapmakta olan bir kadın biber gazından etkilenerek yere yığıldı. Fenalık geçiren kadını gazeteciler, kolundan tutarak bulunduğu yerden uzaklaştırdı. Çok sayıda esnaf, işyerleri önündeki eşyalarını toplayıp dükkanlarını kapattı. Grup, daha sonra yürümeyeceğini bildirip, basın açıklaması yaptıktan sonra dağıldı.

ES,EK (AÖ)

Hüseyin İnan, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Politika, Güncel

Kaynak: DHA

5.12.2019 22:41:31