Deniz İçine 3 Otel Yapıldı, Hiçbir Kurum Engel Olamadı

Türkiye'de Yaşanan Kıyı Talanları Durmak Bilmiyor. Kıyıların Talan Edilmesini Devletin Çaresiz İzlediği Mersin'de Yaşanan İlginç Olayla Bir Kez Daha Ortaya Kondu. İçişleri Bakanlığı Müfettişlerinin Raporu ile Deniz İçine 3 Otel Yapıldığı Tespit Edilirken, Otel İnşaatlarına Yapım Aşamasında Hiçbir Kurumun Engel Olamaması Dikkat Çekti.

Deniz İçine 3 Otel Yapıldı, Hiçbir Kurum Engel Olamadı
03.11.2009 12:06 | Son Güncelleme: 03.11.2009 12:06

Türkiye'de yaşanan kıyı talanları durmak bilmiyor. Kıyıların talan edilmesini devletin çaresiz izlediği Mersin'de yaşanan ilginç olayla bir kez daha ortaya kondu. İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin raporu ile deniz içine 3 otel yapıldığı tespit edilirken, otel inşaatlarına yapım aşamasında hiçbir kurumun engel olamaması dikkat çekti.

Otellerin ruhsatlarını veren Ayaş Belediyesi'nin binasının bile kıyı kenar çizgisinin içinde olması olayı daha da trajikomik hale getiriyor. Otellerin yapımı sırasında açılan birçok dava ise Adana Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

Oteller bittikten sonra inceleme yapan İçişleri Bakanlığı Müfettişleri Mersin'in Erdemli İlçesi Ayaş Belediye Başkanı Süleyman Koç hakkında denizin içine 3 adet otel yapılması, fazla kat yapılması ve hazine arazisi üzerine otel yapılması ile ilgili soruşturma izni istedi.

Erdemli Kaymakamı İbrahim Özefe, kaçak yapılarla ilgili olarak Belediye Başkanı Mustafa Koç ve meclis üyeleri hakkında üç madde hakkında soruşturma izni verdi. Ancak inşaat sürecinde açılan davalardan sonuç alınamadı. Bunun üzerine otel inşaatları tamamlandıktan sonra İçişleri Bakanlığı Baş Kontrolörü Yücel Akın, bölgeye gelerek inceleme raporu hazırladı. Raporda, üç otelin kıyı kenar çizgisi içinde denize yapıldığı tespit edildi. Bir otelin 6 kat yerine 12 kat yapıldığına dikkat çekilen raporda, bir otelin ise hazine arazisi üzerine yapıldığı vurgulandı. Müfettişlerin yanı sıra Mersin 1. İdare Mahkemesi tarafından görevlendirilen bilirkişi, Mersin Üniversitesi öğretim görevlileri Şehir Yüksek Plancısı Burak Belge, Yüksek Mimar Yrd. Doç. Dr. Duygu Saban Ökesli ve Harita Mühendisi Derviş Önen de Ayaş beldesinde kanunlara aykırı işlem yapıldığını belirtti.

Bilirkişi heyeti, yapılan yüksek katlı otellerin kıyının kamu tarafından kullanılmasını da kısıtladığına dikkat çekti. İnşaat ruhsatlarının kıyı kanunu ve ilgili yönetmenlikler göz önünde bulundurulmadan düzenlendiği vurgulanan bilirkişi heyeti, yapı ruhsatlarının şehircilik ilkeleri, kamu yararı, imar ve kıyı mevzuatına uygun olmadığını vurguladı.

Öte yandan, Sayıştay tarafından 2006 yılında hazırlanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan raporda kıyıların nasıl talan edildiği ortaya konmuştu. Sayıştay raporunda, devletin elindeki bilgileri güncelleme zaafından dolayı kıyılarla ilgili net bir fotoğrafın bile elde edilemediğinden şikayet edilmişti. Özel sektörün de kıyı güzelliklerini suiistimal ettiği belirtilen raporda buna örnek olarak, Mersin'de deniz üzerindeki bir otelin yasal girişime rağmen yıkılamaması gösterilmişti. Ayrıca Hazine arazilerini işgal edenlerin bürokratik engeller yüzünden zamanaşımından faydalandığı ifade edilmişti.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Deniz İçine 3 Otel Yapıldı, Hiçbir Kurum Engel Olamadı - Haberler