Deniz, Yusuf ve Hüseyin'in İdam Hüküm Belgesi Artık Ulucanlar Cezaevi Müzesinde

Deniz, Yusuf ve Hüseyin'in idam hüküm belgesi artık Ulucanlar Cezaevi MüzesindeANKARA - Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının 'kesinleşmiş idam hükmünün ıslak imzalı orijinal evrakını' satın alan iş adamı, evrakın Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde sergilenmesi için, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının...

24.11.2017 18:35
Deniz, Yusuf ve Hüseyin'in idam hüküm belgesi artık Ulucanlar Cezaevi Müzesinde

ANKARA - Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının 'kesinleşmiş idam hükmünün ıslak imzalı orijinal evrakını' satın alan iş adamı, evrakın Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde sergilenmesi için, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yattığı koğuşta Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki'ye verdi.
Bir müzayedede 5 lira açılış fiyatından satışa sunulan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın kesinleşmiş idam hükmünün ıslak imzalı orijinal evrakı, Mehmet Özgü Boza isimli iş adamı tarafından 47 bin 500 liraya satın alındı. Sosyal medya üzerinden belgeyi yırtacağını açıklayan ancak gelen öneriler üzerine fikrini değiştiren Özgü Boza, evrakın Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde sergilenmesine karar verdi. Boza'dan evrakı, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının kaldığı koğuşta alarak, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın eşyalarının sergilendiği yere koydu.
Mehmet Özgü Boza'ya ulaşıp evrakın Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde sergilenmesini sağlayan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, "Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mahkeme kararlarının ıslak imzalı bir şekilde Mehmet Özgü Boza tarafından farklı bir amaçla alındığını duyduk. Hemen arkadaşlara, Özgü beyle irtibata geçmelerini söyledim. Ulucanlar Müzesinde sergilenmesi en uygunu olacağını söyledim. Burada zaten Deniz ve arkadaşlarının şahsi eşyaları da var. Bugün kendisi İstanbul'dan kalktı geldi. Kendisi bu belgeyi, Altındağ Belediyesi Ulucanlar Cezaevi Müzesine hibe edecek. Bizim bu düşüncemizi anlayışla karşıladığı için kendisine teşekkür ediyorum" dedi.
Deniz ve arkadaşlarının idam hükmünün ıslak imzalı orijinal evrakını satın alan iş adamı Mehmet Özgü Boza ise, "Bu belgenin bir diğer orijinal Deniz Gezmiş Vakfı'nda var. Zaten yıllardır Vakfın internet sitesinde yayınlanıyor. Yırtacaktım ama benim her görüşten, her siyasi görüşten arkadaşlarım var. Hepsi bana yırtmamam gerektiğini söyledi. Bir kağıt parçasının insanları birleştirmesi çok güzel bir şey" ifadelerini kullandı.
Müzeyi gezerken, evrakın müzeye konulmasına denk gelen Hukuk okuyan üniversite öğrencileri ise "Hukuk öğrencisi olarak buraya kaç defa geldiğimi hatırlamıyorum. Biz bu belgelerin yırtılacağını duymuştuk. Belgenin asıl yeri burası. Müzede sergilenmesi çok daha iyi oldu. Bizlerde gezip görebiliyoruz. Burada tüm Türk siyaseti yatıyor. Bunlara bir yeni belgenin eklenmesi gayet güzel oldu."
Deniz, Yusuf ve Hüseyin'in İdam Hüküm Belgesi Artık Ulucanlar Cezaevi Müzesinde

Veysel Tiryaki, Hüseyin İnan, Deniz Gezmiş, Deniz Yusuf, Genel

Kaynak: İHA

19.10.2019 03:15:11