Denktaş'ın Cenaze Merasimine Rahşan Ecevit de Katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın cenaze töreni için KKTC'ye gelen hükümet yetkilileri ile yabancı konuklar, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Denktaş'ın naaşı önünde saygı duruşunda bulundu.

Denktaş'ın Cenaze Merasimine Rahşan Ecevit de Katıldı
17.01.2012 14:33 | Son Güncelleme: 17.01.2012 14:33
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın cenaze töreni için KKTC'ye gelen hükümet yetkilileri ile yabancı konuklar, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Denktaş'ın naaşı önünde saygı duruşunda bulundu. Denktaş'ın eşi Aydın Denktaş ve ailesine başsağlığı dileyen misafirler, taziye defterini imzaladı. Kıbrıs Barış Harekatı'ndaki önemli isim olan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit de Denktaş'ın cenaze merasimi için gelen konuklar arasında yer aldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Kıbrıs Türklerinin yarım asırdır devam eden özgürlük ve eşitlik mücadelesinin timsali, milletimizin yetiştirdiği gerçek kahramanlardan, KKTC'nin kurucusu, Kıbrıs davasının yılmaz savunucusu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın ebediyete intikali tüm Türk dünyası için büyük bir kayıptır" dedi.

Gül'ün yanı sıra TBMM Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1974 Barış Harekatı sırasında Türkiye Başkanı olan Merhum Bülent Ecevit'in Eşi Rahşan Ecevit ve Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva da taziye defterine Denktaş'ın ölümünden duydukları üzüntüyü aktardılar.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, taziye defterine duygularını şu ifadelerle aktardı: "Kıbrıs Türklerinin yarım asırdır devam eden özgürlük ve eşitlik mücadelesinin timsali, milletimizin yetiştirdiği gerçek kahramanlardan, KKTC'nin kurucusu, Kıbrıs davasının yılmaz savunucusu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın ebediyete intikali tüm Türk dünyası için büyük bir kayıptır. Anavatan Türkiye Kıbrıslı Türk kardeşlerinin acısını içtenlikle paylaşmakta, yüreğinde hissetmektedir. Kıbrıs adasından Türklüğün sökülüp atılmasına yönelik hain planları akamete uğratan mücahit Denktaş, başta Merhum Dr. Fazıl Küçük olmak üzere bu yola baş koymuş, bu uğurda canlarını vermiş dava arkadaşlarıyla birlikte yüce milletimizin gönlündeki müstesna yerini almıştır. Örnek bir kişiliğe sahip olan merhum Denktaş, Kıbrıs Türkü'nün davasına hamilik ederken, yitirdiği üç evladının acısını bağrına gömen kederli bir baba, yaman bir avukat, gözüpek bir direnişçi, çetin bir müzakereci, dirayetli bir toplum lideri ve nihayet Kurucu Cumhurbaşkanı kimliğiyle Kıbrıs Türkü'nün var olma mücadelesinin her aşamasında tarihi misyonunu üstün bir fedakarlık ve başarıyla yerine getirmiş seçkin bir devlet adamıdır."

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise, duygularını taziye defterine şöyle yazdı: "Türk milletinin yetiştirdiği en değerli devlet adamlarından olan Kıbrıs Türkünün varoluş mücadelesinin önderi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın ebediyete intikaliyle büyük üzüntü duymaktayım. Bütün hayatını adadığı bir hak, hukuk ve eşitlik mücadelesi olan Kıbrıs davamızı benzeri görülmemiş bir dirayet ve özveriyle savunan büyük lider Denktaş, Kıbrıs Türk halkına bölgenin örnek demokrasilerinden birini teşhir eden çağdaş değerlere ve hukukun üstünlüğüne dayalı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni armağan etmiş, Kıbrıs Türkünü, kendi milli iradesini yansıtan bir yönetme kavuşturmuştur. Milli dava için verilen kararlı mücadeleyi dün olduğu gibi bugün de Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle fikir ve elbirliği içinde yürüteceğiz. Merhum Cumhurbaşkanına Allah'tan rahmet diler Kıbrıs Türk halkının ve büyük Türk milletinin üzüntüsünü yürekten paylaşıyor, milli bir kahraman olan Rauf Denktaş'ın aziz hatırası önünde minnet ve tazimle eğiliyorum."

Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de, taziye defterine şunları yazdı: "Ömrünü Kıbrıs Türkü'nün varoluş mücadelesine adamış, KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Mücahit Rauf Raif Denktaş, Kıbrıslı Türklerin, baskı politikalarına karşı yürütülen, tarihte benzerine zor rastlanan onurlu mücadelesine önderlik ettiniz. Kıbrıs Türkü'nün bugün barış, huzur ve güven ortamında yaşamasına çok önemli katkılarda bulundunuz. Kaybınız sadece Kıbrıs Türklerinin değil tüm Türk milletinin kaybıdır. Yaşamınız boyunca inançla ve yorulmadan Kıbrıslı soydaşlarımızı ve KKTC için verdiğiniz hizmetler her zaman şükran ve minnetle anılacaktır. TSK sizin aziz hatıranızı sonsuza dek yaşatacaktır. Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun."

Türkiye Anamuhalefet Partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da duygularını şöyle ifade etti: "Rauf Denktaş, ulusal davaya hizmeti, devlet adamlığı, önderliği ve insanlığıyla Türk tarihine mal olmuş mümtaz bir şahsiyettir. Önünde saygıyla eğiliyoruz."

1974 Barış Harekatı sırasında Türkiye Başkanı olan Merhum Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit de, Denktaş için taziye defterine şunları yazdı: "O, Mücahit mücadelelerinden gelen bir liderdi. Mükemmel bir diplomat, başarılı bir müzakereciydi. Gönlümüze hep yaşayacaktır."

AZERBAYCAN MİLLETVEKİLİ PAŞAYEVA

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ise taziye deftere duygularını şöyle aktardı: "Türk milletinin kahraman oğlu. Bütün Türk milleti sizi hiçbir zaman unutmayacak hep sevecek ve saygıyla anacak. Azerbaycan Türkleri sizi hep çok sevdi ve bugün derin bir üzüntü içerisinde. Azerbaycan Türkleri sizin Kıbrıs Türklerinin haklı davası için yaptığınız mücadeleyi ve KKTC'yi kurmanızı hep büyük minnettarlıkla anacak. Sizin arzularınız ve davanız bu topraklarda hep var olacak. Rahat uyu Türk dünyasının kahraman oğlu. Sevgimiz ve dualarımız hep seninle."

Kaynak: CHA