Devlte Bakanı Çubukçu Adana'da

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, "Aileye dönüş projesi" kapsamında uyguladıkları, kimsesiz çocukların evde bakımının sağlanması yönündeki çalışmalar ile son 2 yılda 5 bin çocuk ailesine döndüğünü, 2 bin çocuğun da koruyucu aileye verildiğini söyledi.

28.12.2007 15:02 | Son Güncelleme: 28.12.2007 15:02Devlte Bakanı Çubukçu Adana'da
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, "Aileye dönüş projesi" kapsamında uyguladıkları, kimsesiz çocukların evde bakımının sağlanması yönündeki çalışmalar ile son 2 yılda 5 bin çocuk ailesine döndüğünü, 2 bin çocuğun da koruyucu aileye verildiğini söyledi.

Seyhan Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarına (SEYMER) katılanların mezuniyet ve sertifika törenine katılmak üzere Adana'ya gelen Kadın ve aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu Adana Valisi İlhan Atış'ı makamında ziyaret etti.

Burada yaptığı açıklamada Pakistan'da dün bir silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden eski başkanlardan Benazir Butto'nun öldürülmesinden derin üzüntü duyduğunu belirterek, "Son dönemde yaşanan olumsuz gelişmelerin bir a önce Pakistan'da sona erdirilerek demokratik yaşama geçilmesini umut ediyorum. Kadın bir bakan olarak Müslüman ülkelerin ilk kadın Başbakan'ı olan Benazir Butto'nun bu şekilde öldürülmesine çok üzüldüm" dedi.

Basın mensuplarının sorusu üzerine Aileye dönüş projesi kapsamından sosyal hizmetler yurtlarında kalan son 2 yıl içinde 5 bin çocuğun ailelerinin yanına dönüş yaptığını kaydeden Bakan Çubukçu, "Biz aileleri hem ekonomik hem de sosyal bakımdan destekliyoruz. Bu projeye evde bakım projesi olarak görüyoruz. Hedefimiz 5 yıllık süreçte çocukların yüzde 40'ının ailelerinde ve koruyucu ailelere verilmesi yönündeydi. Biz geride kalan iki yılda yüzde 33'e ulaştık. Yaklaşık 20 bine yakın çocuk sosyal hizmetler yuvasında kalıyordu. Bu sayı 12 bin 800'e geriledi. Bin çocuk da koruyucu ailelerin yanına yerleştirildi.Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi çocukların korucuyu ailelerin yanına yerleştirerek yuvalardaki olumsuzlukları en aza indirmeyi planlıyoruz. Bu şekilde bir sistem hem daha ekonomik hem de sosyal hizmetlerde daha çok personel ile daha az çocuğa hizmet etmiş oluyoruz. Şuanda mevcut çocuklara 18 bin personel ile hizmet ediyoruz." şeklinde konuştu.

Bakan Çubukçu, Microsoft ile yapılan anlaşma ile 18 yaşından küçüklerin internet üzerinden olumsuz sitelere erişimini engelleyici filtreleme programını ücretsiz olarak yaptığını söyledi.

Filtreleme sistemini bilgisayar alan her vatandaşa kullanma kılavuzu ile birlikte ücretsiz verdiklerini belirten Çubukcu, şunları söyledi: "Aynı programı Başbakanlık ASAGEM sitesinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. Ayrıca zararlı sitelerin ulaşımı yurt dışından direkt filtrelendi. Suça karışan çocukların rehabilitasyonu için hukuku sürecin uygulanmasına dönük çabamızda devam ediyor."

Kadın isiz oranındaki artışın gerekçesi olarak kırsal kesimden kente olan göçün artışına bağlayan Bakan Çubukcu, kırsal kesimin nüfusu 10 yıl önce yüzde 60 iken bugün bu rakam yüzde 307a gerilediğini belirterek konuşmasını şöyle tamamladı: "Bu durum Türkiye için olumlu gelişme. Kırsal kesimden kete gelen insanlar hizmet sektörüne doğru yöneliyor. Belediyenin vermiş olduğu meslek edindirme kursları kadınların direkt istihdam sahibi olmasına dönük çalışmalar. Bu nedenle biz destekliyoruz."

Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı ziyaret eden Bakan Çubukcu, il başkanlığında da kadınlarla bir toplantı yaptı.

Bakan Çubukçu'nun Belediyeyi ziyareti sırasında kadınların siyasete daha çok katılmaları, belediye meclislerinde görev almaları gerektiğine dikkat çekti.

İl başkanlığındaki toplantıda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ta yüzde 47'lik oy oranlarının önümüzdeki yerel seçimlerinde bir çıta olmadığını belirterek oy oranlarını yüzde 60'a çıkartmak istediklerini söyledi.


Kaynak: CHA

18.02.2020 21:21:31