Dha İstanbul Bülteni - 3

1- ERDOĞAN ŞEHİT CENAZESİNE KATILACAKHaber: Gülseli KENARLI - Kamera: Yaşar KAÇMAZ, İstanbul DHA Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şirnak'ta düşen helikopterde şehit olan Piyade Kurmay Albay Gökhan Peker'in Çatalca'daki cenazesine katılmak üzere helikopterle hareket etti.

Dha İstanbul Bülteni - 3
02.06.2017 13:45 | Son Güncelleme: 02.06.2017 13:45

1- ERDOĞAN ŞEHİT CENAZESİNE KATILACAK

Haber: Gülseli KENARLI - Kamera: Yaşar KAÇMAZ, İstanbul DHA 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şirnak'ta düşen helikopterde şehit olan Piyade Kurmay Albay Gökhan Peker'in Çatalca'daki cenazesine katılmak üzere helikopterle hareket etti.  Erdoğan öğlen saatlerinde Kısıklı'da bulunan konutundan çıkarak, evinin yakınındaki helikopter pistine gitti. Erdoğan helikoptere binmeden önce kendisini görüntüleyen gazetecilere de el salladı. Erdoğan helikoptere bindikten sonra helikopter birkaç dakika bekledi. Bu sırada Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın helikoptere binmek için koştuğu görüldü. Helikopter Albayrak'ın da helikoptere binmesinin ardından havalandı. 

Görüntü Dökümü:

-------------------

Erdoğan'ın yürümesi

El sallaması

Helikoptere binmesi 

Berat Albayrak'ın koşması

Helikoptere binmesi

Detaylar 

============================

2- SANIK ALBAY, BİR DARBE GİRİŞİMİ OLDUĞUNU CUMHURBAŞKANI'NIN AÇIKLAMASINDAN ÖĞRENMİŞ

Haber/ Kamera: Ümit TÜRK, İstanbulDHA 

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul'daki eylemleri planladıkları iddiasıyla aralarında Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de bulunduğu  9'u firari, 24 sanığın yargılanmasına devam edildi. Sanıkların 6'sı general. Darbe girişimi sırasında Çekmeköy'deki kışladan çıkardığı askerlerle İstanbul şehir merkezine geliş yönünde trafiği kapatmakla suçlanan Kurmay Albay Ömer Faruk Özkese, darbe girişimini Cumhurbaşkanı'nın açıklaması üzerine öğrendiğini ileri sürdü. 

13 SANIK HAZIR BULUNDU

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri'de görülen duruşmada 13 sanık hazır bulundu. Şehit yakınları, gaziler ile çok sayıda izleyici de duruşmaya katıldı. 4. celsede ilk savunmayı olay tarihinde Çekmeköy'de bulunan 23'ncü Motorlu Piyade Alay Komutanı Kurmay Albay Ömer Faruk Özkese yaptı. Mahkeme başkanı Cem Karaca, Özköse hakkında, darbe toplantılarına katıldığı, Samandıra gişeler ve E-5 oto yoluna silahlı ve teçhizatlı askerleri göndererek, darbe girişimi kapsamında İstanbul şehir merkezine geliş yönünden trafiği kapatması iddialarını sordu. 

"KOKTOD TOPLANTISI YAPILDI"

İddialara ilişkin savunma yapan Özköse, darbe toplantısına sanıklardan Albay Muzafer Düzenli'nin kendisini arayarak terör eylemi beklentisi olduğunu söylemesi üzerine katıldığını ileri sürdü. Toplantılarda darbenin konuşulmadığını sadece, gerçekleşecek bir terör eyleminde KOKTOD (Kolluk Kuvvetlerini Toplumsal Olaylarda Destekleme Timi)'nin hazır edilmesinin konuşulduğunu iddia etti. 

"TERÖR ALARMI VERİLDİ"

Özköse, 15 Temmuz akşamında da bağlı olduğu 1. Ordu Harekat Merkezi'nden askeri hattan aranarak terör alarmı verildiğini ve KOKTOD'u hazır edilmesini söylediğini belirtti. Kendinini arayan kişinini ise kim olduğunu bilmediğini söyledi. Daha Genelkurmay Başkanlığınca gönderilen sözde "sıkıyönetim direktifi" emrini gördüğünü ancak içeriğini okumadığını belirten Özköse, talimatı üzerine birlikleri Samandıra gişeler ile E-5 Kartal Köprüsü'ne çıkardığını söyledi. 

"GRUPTAN SADECE 'SIKIYÖNETİM DİREKTİFİ GELDİ' MESAJI ATTIM"

Bu sırada dahil edildiği Yurtta Sulh Biziz isimli Whatsapp grubunun da yine terör eylemine karşı bilgilendirme grubu olarak kurulmuş olabileceği düşüncesiyle hareket ettiğini söyledi. Özköse, grupta paylaştığı attığı tek mesajın ise, 'Sıkıyönetim direktifi geldi' şeklinde olduğunu söyledi. Gruptaki diğer yazışmaları ise hiç okumadığını belirtti.  

"CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMA YAPINCA DARBE OLDUĞUNU ANLADIM"

Birliklerin görev yerlerine ulaşmasından sonra açtığı radyoda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarını dinleyince darbe girişimi olduğunu anladığını belirten Özköse, "Şaşkınlık yaşadım. Oysa ki biz sokaktaki vatandaşlara terör beklentisi var diye evlerine gidin demiştik. Cumhurbaşkanı ise halkı sokaklara davet ediyordu. O zaman darbe olduğunu anladım ve tek tek arayarak ekiplerin geri dönmesini sağladım. 4 rütbeli personel emniyet tarafından gözaltına alındığı için dönemediler" diye konuştu. 

Sanık, örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandığı iddiasını ise kabul etmedi. 

İDDİANAME

Bir numaralı sanığı FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen olan davada, 6'sı general 17'si kurmay subay olmak üzere 24 sanık yer alıyor. Sanıklar hakkında hazırlanan iddianamede  15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul'daki eylemleri planladıkları ve 89 kişinin şehit olmasından sorumlu oldukları belirtiliyor. Sanıklar hakkında 3'er kezden 92'şer keze kadar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor. 

=======================

3- BARBAROS ŞANSAL'I ATATÜRK HAVALİMANI'NDA DARP EDENLERE 5 YIL 4 AYA KADAR HAPİS İSTEMİ

Haber: Serpil KIRKESER/ Kamera: İstanbul DHA 

Ünlü Modacı Barbaros Şansal'ı Atatürk Havalimanı'nda darp ettiği iddia edilen 12 şüphelinin 5 yıl 4'er aya kadar hapisleri istendi. 

Yılbaşı gecesi attığı tweetler ile paylaştığı videodaki sözlerinden dolayı hakkında gözaltı kararı verilen Ünlü Modacı Barbaros Şansal'ın KKTC'den getirildiği Atatürk Havalimanı'nda darp edilmesine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. 

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Barbaros Şansal'ı darp ettiği iddia edilen 12 şüphelinin "Basit  Yaralama", "Hakaret" ve "Tehdit" suçlarından 1'er yıldan, 5 yıl 4'er aya kadar ayrı ayrı hapislerini talep etti.  

İDDİANAMEDE OLAY ANLATILDI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre 2 Ocak günü gerçekleşen olay şöyle oldu: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Barbaros Şansal hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 216/3 (Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama) maddesi uyarınca gözaltı karar verdi.  Şansal 2 Ocak 2017 günü KKTC'den uçak ile 22.50'de Atatürk Havalimanı'na getirildi ve uçaktan indirilerek, ekip otosuna bindirileceği esnada Atatürk Havalimanı'nda yer hizmeti sağlayan 'TGS' isimli şirket personeli tarafından darp edildi. Personel, ayrıca Şansal'a tehdit ve hakaret içerikli sözler sarf etti. 4 Ocak 2017 tarihli Adli Tıp Kurumu raporunda Barbaros Şansal'ın üzerindeki yaralanmaların basit müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafif nitelikte olduğu belirtildi. 

ŞÜPHELİLER: PAYLAŞIMLARI GURURUMUZA DOKUNDU

12 şüpheli ise ifadelerinde suçlamaları reddetti. Şüpheliler, Şansal'ın paylaşımlarının gururlarına dokunduğunu, kendisine bunun sebebini sormak için yaklaştıklarını ancak kesinlikle fiziki müdahalede bulunmadıklarını söyledi.  

 

ŞANSAL: KALABALIĞIN TEKMELİ, YUMRUKLU SALDIRISINA MARUZ KALDIM 

Soruşturma kapsamında 'müşteki' sıfatıyla ifadesi alınan Barbaros Şansal şunları söyledi: "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturmasına binaen gözaltı kararı gereğince 2 Ocak 2017 günü KKTC'den İstanbul Atatürk Havalimanı'na getirildim. Uçakta yanımda bir polis memuru vardı. Beni Atatürk Havalimanı'nda Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memurlarına uçağın kapısında teslim etti. Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde görevli memurlarca bir araca bindirilmek üzere beraber uçaktan inerken etraftan ben bir kalabalığın olduğunu gördüm. Son iki basamağa geldiğimde havalimanında görevli 2 tane polis memuru kalabalığın önünde duruyordu. Ben tam son iki basamağa geldiğimde bu iki görevli memur kalabalığın önünden çekildi ve o esnada kalabalığın bana saldırısı başladı. Kalabalığın tekmeli ve yumruklu saldırısına maruz kaldım. Ayrıca kalabalık tarafından cinsiyetçi, ayrımcı, sinkaflı küfürleri ve 'Seni öldüreceğiz, buradan çıkamayacaksın' şeklinde tehditlerine maruz kaldım."  

POLİS, BANA 'GÖRDÜN MÜ BOĞULMAK NASIL OLUYORMUŞ' DEDİ 

"Daha sonra orada bulunan kalabalık beni içine çekti ve darp etmeye devam ettiler" diyen Şansal, "Ben can havliyle kalabalığın içerisinden koşarak orada bulunan bir arabaya doğru hamle yaptım ve koşmaya başladım. Fakat o kalabalık beni takip etti. İçlerinden biri üzerime doğru atıldı ve beni yere düşürdü. Yere düştüğümde başımı betona vurdum. Kalabalık orada beni toplu olarak linç etmeye başladı. Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde görevli bir polis beni o kalabalığın içerisinden aldı ve beyaz renkli bir araca bindirdi. Araca bindikten sonra aracın sağ tarafından ben uçaktan inerken kalabalığın önünde bulunan ancak tam ineceğim esnada kalabalığın önünden çekilerek benim darp edilmeme olanak sağlayan havaalanında görevli polis memuru araca bindi. Araca bindikten sonra bana 'Gördün mü boğulmak nasıl oluyormuş' dedi. Ben bunun organize bir saldırı olduğunu anladım. Ayrıca aynı şahıs ayakkabım arbede esnasında kaybolması dolayısıyla bana 'Şimdi sana nalbant mı almamız gerekir?' dedi. Araç A Kapısından geçerek otoparka geçti. Burada yine aynı görevli polis memuru bana bir tutanak uzatarak bunu imzalamamı söyledi. Ben tutanağın ne olduğunu sorduğumda bana 'Yaşanan arbede ile ilgili şikayetçi olmadığına dair bir tutanak' dedi. Araçta o esnada yalnızdım. Ben yaşadığım şokun etkisiyle verilmiş olan tutanağı imzaladım. Ancak kendisine gerek linç girişiminde bulunan TGS görevlileri, gerekse Atatürk Havalimanı'nda görevli polis memurlarından şikayetçi olacağımı söyledim. Olay sebebiyle yer hizmeti sağlayan TGS isimli şirket görevlilerinden ve Atatürk Havalimanı Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memurlarından şikayetçiyim. Ayrıca benim linç görüntülerimi kayıt edip bunu ulusal ve uluslararası basına servis eden polis memurlarından da şikayetçiyim" diye ifade verdi.

ŞÜPHELİLERİN 5 YIL 4'ER AYA KADAR HAPİSLERİ İSTENDİ 

İddianamede atılı suçu işledikleri belirtilen şüpheliler A.Ç., B.Ş., B.Y., E.E.,F.Ş.Y.,M.T., M.S.,O.Y.,S.Ö., S.T., Y.B., Y.G.'nin  "Basit yaralama", "Hakaret" ve "Tehdit" suçlarından 1'er yıldan 5 yıl 4'er aya kadar ayrı ayrı  hapisleri talep edildi. İddianame kabul edilirse  şüpheliler önümüzdeki günlerde Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak. 

Görüntü Dökümü:

----------------

-2 Ocak günü çekilen arşiv görüntüler

02.06.2017 - 12.15 Haber Kodu : 170602061

==========================

4- HIRKA-İ ŞERİF ZİYARETE AÇILDI

Haber-Kamera: Enver ALAS, İstanbul/ DHA

Fatih'te Hırka-i Şerif Camii'nde bulunan Hz. Muhammed'in Veysel Karani'ye hediye ettiği Hırka-i Şerif, Ramazan ayının ilk Cuması olan bugün ziyarete açıldı. İlk gününde Hırka-i Şerif'i görmek isteyenler uzun kuyruk oluşturdu.

İsmini Hırka-i Şerif'ten alan camide 1851 yılından beri muhafaza edilen kutsal emanetler, her yıl olduğu gibi bu Ramazan'da da ziyarete açıldı. Açılışa, İstanbul Valisi Vasip Şahin,  İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ile vatandaşlar katıldı. İstanbul Müftüsü Yılmaz'ın dua okumasının ardından Hırka-i Şerif ziyarete açıldı. Erken saatlerden itibaren cami önünde sırada bekleyenler camiye alındı. Hırka-i Şerif'i ziyarete gelenler dua ederken, bazı vatandaşların duygulu anlar yaşadı. Camiden çıkan bazı vatandaşların da gözyaşı döktükleri görüldü. 

RAMAZAN BOYUNCA ZİYARETE AÇIK

Restorasyon çalışmaları nedeniyle ibadete kapalı olan camide, vatandaşlar Ramazan boyunca hafta içi 10.00-18.00, hafta sonu 09.00-18.00 saatleri arasında Hırka-i Şerif'i ziyaret edebilecek.

Görüntü Dökümü

--------------------

-Kutsal emanetlerin bulunduğu salon

-Hırka-i Şerif'in görüntüsü

-Kuran-ı Kerim okunması

-Vali ve protokol görevlilerinin dua etmesi

-Hırka-i Şerif ziyareti

-Vatandaşların ziyareti

-Röportajlar

-Duygulu anlar yaşayanlar

-Genel ve detaylar

02.06.2017 - 12.19  Haber Kodu : 170602062_

=========================

5- OTO TAMİRHANESİNDE YANGIN 

Ramazan Eğri, İstanbulDHA

Üsküdar'da oto tamirhanesinde çıkan yangında  bir araç alev alev yandı. Yangın nedeniyle yoğun duman oluştu. Binanın üst katında bulunan bir köpek dumanların arasından çıkarıldı. 

Üsküdar'da 2 katlı binanın giriş katında bulunan tamirhanede saat  11.00 sıralarında yangın çıktı.  Kaynak yapıldığı sırada başlayan alevler tamir için burada bulunan bir otomobile sıçradı. Alevlerin hızlı büyümesi üzerine panik yaşayan tamirhane sahibi çevreden yardım istedi. Mahalle sakinlerinin ihbarı üzerine olay yerine gelen itfaiye ekibi yanan aracı kısa sürede söndürdü. 

Bu sırada tamirhanenin üst katında bulunan "Kıtmir" adlı köpek dumandan etkilendi. Çin aslanı ve Golden kırması olan köpek, sahipleri tarafından binanın 2. katından alınarak güvenli bir noktaya getirildi.  Yangında yaralı ve can kaybı olmazken dükkanda ve araçta maddi hasar meydana geldi. Dükkan sahibi yangının nasıl çıktığı sorusuna " Yangın bu olduğu zaman bir şer şey sorulmaz" dedi

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

------------

-Tamirhanede alev alev yanan araç (cep telefonu kamerası)

-İtfaiye ekiplerinin çalışması

-İhbarı yapan kişiyle röp

-Köpek sahibiyle röp

-Meraklı vatandaşların yangını seyretmesi

-Maddi hasar oluşan araç

-Tamirhane sahibinin konuşması

-Genel ve Detay

==============================

6- İBB'DEN BİSİKLETÇİLER ÇARŞISINDAKİ YANGINLA İLGİLİ AÇIKLAMA

İstanbul DHA

Fatih Haşim İşcan geçidinde buluna bisikletçiler çarşısında çıkan yangınla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nden açıklama yapıldı. Açıklamada, saat 09.20'de alınan ihbarla olay yerine ulaşan Fatih itfaiye grubunun saat 09.22'de söndürme çalışmalarına başladığı belirtildi.

Açıklamada, "İlk bilgilere göre yangının bisiklet malzemelerinin depolandığı bölümde çıktığı tahmin ediliyor.  Yangının yoğun dumanlı olması ve yayılma riski nedeniyle 'Duman Savar',  Bakırköy, Şişli, Bayrampaşa, Beyoğlu itfaiye gruplarından takviye ekipler sevk edildi.  Unkapanı ve Aksaray yönünde trafik akışı durduruldu" denildi.

"İtfaiyenin çalışması  sırasında  sularının bitmesi  söz konusu değildir" denilen açıklamada, "İhtiyaç halinde en yakın hidrand veya su bulunan merkezlerden su takviye yapılması görevin gereğidir. Yangına su tankeri dahil 23 itfaiye aracı ve 75 personelle müdahale edilmiştir. Yangında 3 dükkan hasar gördü.  Yangının çıkış nedeni incelemeler ve görgü tanıklarının ifadelerinden sonra belirlenecek" bilgileri yeraldı. 

=============================

7- TAM GAZ'IN YENİ FRAGMANI YAYIMLANDI

Haber: Orhan SENCER/ İSTANBUL,

Türkiye'de 30 Haziran'da vizyona girecek Baby Driver/ Tam Gaz filminin yeni fragmanı yayımlandı.

Yapımcılığını Nira Park, Tim Bevan ve Eric Fellner'ın, yönetmenliğini Edgar Wright'ın üstlendiği, Kevin Spacey, Jamie Foxx, Jon Hamm, Ansel Elgort ve Lily James'in ise oyuncu kadrosunda yer aldığı Baby Driver/ Tam Gaz filminin yeni fragmanı sinemaseverlerle buluştu.

30 Haziran'da vizyona girecek filmin konusu şöyle:

"Hırsızlık çetelerinin suç mahalinden kaçışını sağlayan yetenekli genç bir sürücü olan Baby (Ansel Elgort), yaptığı işte en iyi olabilmek için kişisel "şarkı listesi"nden güç almaktadır. Rüyalarının kızına (Lily James) rasladığındaysa, suç batağındaki hayatından temiz bir kaçış için, bir fırsat görür. Ancak onu bu işlere zorlayan ve de tehdit eden suçlu patronundan (Kevin Spacey), aşk ve özgürlüğe kaçabilmesi için müzikle de yüzleşmesi gerekecektir."

Görüntü Dökümü:

------------------------

-Filmin fragmanı

02.06.2017 - 13.00 Haber Kodu : 170602071_

Kaynak: DHA

Haberler››Güncel››Dha İstanbul Bülteni - 3 - Haberler