Dha İstanbul Bülteni - 4

1 - LÜKS ARAÇ SORUŞTURMASI: FUTBOLCULARIN "BİLGİ SAHİBİ" OLARAK İFADESİNE BAŞVURULDU.

25.05.2017 15:42Dha İstanbul Bülteni - 4
1 - LÜKS ARAÇ SORUŞTURMASI: FUTBOLCULARIN "BİLGİ SAHİBİ" OLARAK İFADESİNE BAŞVURULDU…

Haber-Kamera: Serpil KIRKESER - İhsan YALÇIN - Erhan TEKTEN, İstanbulDHA

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yurda kaçak yollarla ve sahte belgelerle lüks araç soktukları iddia edilen şebekeye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında  eski futbolcu Tayfur Havutçu ile futbolcular Emre Belözoğlu ve Volkan Şen'in 'bilgi sahibi' sıfatıyla ifadelerine başvuruldu. İfadelerinin ardından futbolcular Maslak'taki İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'ndan ayrıldı.

LÜKS ARAÇ SATMAYA ÇALIŞMIŞLAR

Bir kısım örgüt mensuplarının, telefonla aradıkları Havutçu, Belözoğlu ve Şen'e soruşturmaya konu lüks araçları satmaya çalıştıkları, ancak futbolcuların bu teklifi kabul etmedikleri öğrenildi.

21 LÜKS ARACA EL KONULDU

Öte yandan soruşturma kapsamında aralarında Futbolcu Ozan Tufan'ın aracının da bulunduğu 21 lüks araca el konuldu. Geçtiğimiz günlerde ifade veren Fenerbahçeli Futbolcu Ozan Tufan'ın da ifadesi ortaya çıktı. Ozan Tufan'ın ifadesinde söz konusu aracın yurda kaçak yollardan sokulan araç olduğu bilmediğini söylediği öğrenildi. Ozan Tufan'ın dosyadaki konumunun  'mağdur' olduğu da kaydedildi.

ÖRGÜT LİDERİ OLMAKLA SUÇLANAN N.E. GÖZALTINDA

Örgüt liderinin N.E.'nin de aralarında bulunduğu bir kısım şüphelilerin ise jandarmadaki işlemlerinin hala devam ettiği kaydedildi. İfadesi alınan şüphelilerin kısım kısım serbest bırakıldığı da ifade edildi.OLAYIN GEÇMİŞİ

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, yurda kaçak yollarla ve sahte belgelerle lüks araç soktuğu iddia edilen şebekeye yönelik 23 Mayıs Salı günü operasyon yapılmıştı.  Soruşturma dosyasında 101 kişi  'şüpheli' sıfatıyla yer almıştı. Fenerbahçeli Futbolcu Ozan Tufan da soruşturma kapsamında ifade vermiş, ardından serbest bırakılmıştı.

Görüntü Dökümü:

-------------------------

-İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'ndan genel ve detaylar

25.05.2017 -14.50 Haber Kodu : 170525115

=======================

2- İSTANBUL'DA TAKSİLERE POLİS DENETİMİ

Haber-Kamera: Sinan BİLGİLİ-Hasan YILDIRIM- Mustafa ÖZDABAK- Özgür EREN İSTANBUL DHA

İstanbul polisi 25 ilçede 50 noktada 300 ekibin katılımı ile taksilere yönelik denetim yaptı.

Saat 14.00'da başlayan denetime  25 ilçe emniyet müdürlükleri ile özel harekat, mali suçlarla mücadele, narkotik suçlarla mücadele, önleyici hizmetler ve trafik denetleme şube müdürlüğü personelleri katıldı. 50 noktada 300 ekip ile yapılan denetimlerde taksilere yönelikti. Denetim yapılan yerlerden biri olan Fatih Sahilyolu'nda polis ekipleri  taksileri durdurarak arama yaptı. Sürücü ve yolculara GBT kontrolünün yanı sıra üst araması yaptı. Dedektör köpeği Kuzey de taksilerde arama yaptı.

Denetim noktalarından biri de Şişli Büyükdere Caddesi'ndeydi. Durdurulan taksilerin şoförleri  ile yolculara  GBT yapıldı ve üstleri arandı. Narkotik köpeği Maya da taksilerin içinde ve dışında arama yaptı. Özel Harekat polislerinin de destek verdiği denetimde çok sayıda taksi  denetimden geçirildi.

Görüntü Dökümü:

----------------

-FATİH

-Uygulama yapan polisler

-Taksilerin durdurulması

-Taksilerde arama yapılması

-Polis köpeğinin arama yapması

-Şoför ve yolcuların üst aramasının yapılması

-Güvenlik önlemleri

-ŞİŞLİ

-Mecidiyeköy Büyükdere Caddesi'nde yapılan denetimden görüntü

-Polislerin ticari taksileri durdurması

-Narkotik köpeği Maya'nın arama yapması

-Taksilerin polis tarafından elle aranması

-Genel Bilgi Taraması yapılması

-Üst araması yapılması

-Ruhsat kontrolü yapılması

-Özel Harekat Polislerinden görüntü

-Genel ve detaylar

25.05.2017 - 15.33 Haber Kodu : 170525128

=============================

(geniş haber)

3- ZİRVE YAYINEVİ SORUŞTURMASI ESKİ SAVCISINA AĞIRLAŞTIRILMİŞ MÜEBBET HAPİS İSTEMİ

Haber: Özden ATİK/ İstanbul, DHA

"Zirve Yayınevi cinayeti" davası ile Ergenekon davasını birleştirmek amacıyla açılan soruşturma ile helikopter kazasında hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüne ilişkin soruşturmaya bakan ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilen savcı Şeref Gürkan hakkında iddianame düzenlendi. FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün amaçları doğrultusunda birçok hukuksuzluğa imza atarak birçok kişinin mağduriyetine neden olduğu öne sürülen eski savcı Gürkan'ın 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapsi istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Önder Yaman koordinesinde ve Savcı Mahmut Savaşçı tarafından hazırlanan iddianame, 110 sayfadan oluşuyor. İddianamede, görev yeri en son Küçükçekmece Cumhuriyet Savcısı olan şüpheli Şeref Gürkan'ın, Malatya savcısı olarak görev yaptığı dönemde, 18 Temmuz 2007 tarihinde meydana gelen Zirve Yayınevi cinayeti davası ve Ergenekon davası ile ilişkilendirmek amacıyla soruşturma açtığı, açık ve gizli tanıklar üreterek yasa dışı vaatlerle temin ettiği tanıklardan aldığı ifadeleri ve soruşturma evraklarını, Zirve Yayınevi cinayeti dosyasına gönderdiği ve yargılamayı etkilemeye çalıştığı belirtildi.

YALANCI TANIKLARLA SUÇ İSNAT ETTİRMİŞ

İddianamede, eski savcı Gürkan'ın yalancı tanık yapılan ve "Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma" suçundan hakkında dava açılan Y.A'yı cezadan kurtarmak amacıyla cezaevindeki bir başka kişiden "Y.A'nın bahçesine ekilen hint kenevirlerinin dönemin Malatya İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Jandarma Binbaşı H.Y. tarafından ektirildiğini" beyan etmesini sağladığı, böylece H.Y. hakkında yalan beyanlarla bir çok suç isnat ettirdiği ifade edildi. Yine şüpheliler aleyhinde delil elde edebilmek maksadıyla Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 29 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Veysel Şahin adlı yalancı tanığı ayarladığı ve bu kişinin kendi kurguladığı şekilde ifade vermesini sağladığı, Şahin'in cezaevinden mektup yazarak Ergenekon'un doğu kanadı hakkında bilgi vereceğini beyan ettiği, 2008 yılında savcı Zekeriya Öz'e ifade veren Şahin'in Malatya İl Jandarma Komutanlığında görevli bir kısım askeri personelin illegal bir oluşum içerisinde olduğunu ve Zirve Yayınevi cinayeti ile irtibatlı olduğunu beyan etmesini sağladığı, bu beyanı karşısında Şahin'in tahliyesini sağladığı kaydedildi.

ARANAN SANIĞI 2 YIL BOYUNCA KORUMUŞ

İddianamede, Veysel Şahin'in kurgulanmış ifadeleri doğrultusunda İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan 32 sayfalık raporda Malatya İl Jandarma Komutanlığında görevli bazı askeri personelin Zirve Yayınevi cinayeti ve Ergenekon Terör Örgütü ile irtibatlı olduğunun belirtildiği, bu suretle şüphelilere kurulacak kumpas için gerekli alt yapının hazırlanmasını sağladığı da yer aldı. Ayrıca 2005'te üniversite öğrencisi Begüm Kartal'ın öldürülmesi olayına karıştığı gerekçesiyle mahkümiyetine karar verilen ve tüm aramalara rağmen kendisine ulaşılamaması sebebiyle hakkında yakalama emri düzenlenen "Kod Adıyaman" adlı gizli tanığın da "şüphelilerin İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'na suikast düzenleyeceği yönünde" yalancı tanıklık yapmasını sağladığı ve bu nedenle koruduğu anlatıldı. Kod Adıyaman'ın iki yıl boyunca yakalanmamasını sağladığı ifade edildi.

MUHSİN YAZICIOĞLU'NUN ÖLÜMÜ SORUŞTURMASINDA HUKUKA AYKIRI İŞLEMLER

Şüphelinin Malatya Özel Yetkili Savcısı olarak görev yaptığı dönemde de Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve yanındakileri taşıyan helikopterin düşmesi olayında paralel yapının direktifleri doğrultusunda Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinde olan N.D'nin şüpheli yapıldığı ve hukuka aykırı olarak dinlendiği yer aldı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Şeref Gürkan'ın ifadesinde suçlamayı kabul etmeyerek, silahlı terör örgütüne ait ev veya yurtlarda kalmadığını, toplantılarına katılmadığını, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile bağlantılı dernek ve kuruluşlara yardım yapmadığını, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile bağlantılı finans kuruluşlarına para transferi yapmadığını, 2014 HSYK seçimlerinde oy kullandıktan sonra seçim mahallinde çekim yaptığını belirttiğine de yer verildi.

BYLOCK KULLANICISI OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Şüphelinin Bylock kullanıcısı olduğu, üniversitede öğrenciyken FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne ait evlerde kaldığına ilişkin tespitler olduğu ve mesleği döneminde örgüt toplantılarına katılarak himmet verdiğine yönelik tespitler olduğu vurgulandı.

GÜLEN'İN TALİMATLARI DOĞRULTUSUNDA HAREKET ETTİ

Şüphelinin, Malatya özel yetkili Cumhuriyet savcısı iken kamuoyunda Zirve Yayınevi davası olarak bilinen ve sonradan Ergenekon soruşturmasına dahil edilen soruşturmada, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in talimatları doğrultusunda ve tam bir itaatle "yargının kararı" veya "takdiri" kılıfı altında söz konusu soruşturmanın tüm aşamalarında örgütsel amaç doğrultusunda hareket ettiği, çok sayıda hukuksuzluğa imza attığı, birçok kişinin mağduriyetine sebebiyet verdiği anlatıldı.

AĞIR CEZA MAHKEMESİNCE İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Şüphelinin konumu ve örgüt adına gerçekleştirdiği eylemler ile anılan örgütün adeta silah olarak kullandığı yargı yapılanmasının en mahrem sınıfı olan özel yetkili Cumhuriyet savcısı olarak yerleştirildiği belirtilen iddianamede, "Anayasayı İhlal" ve "Cebir ve Şiddet Kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ve TBMM'ni Ortadan Kaldırmaya veya Görevlerini Yapmasını Kısmen veya Tamamen Engellemeye Teşebbüs" suçlarından 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi ve "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma" suçundan 15 yıla kadar hapsi talep edildi. Başsavcılığın onayladığı iddianame, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

=============================

4- İSLAM ÜLKELERİ FİNANS ZİRVESİ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş,

"Fas'tan Endonezya'ya kadar olan coğrafyada İslam ülkelerinin neyi eksiktir? Dünyada hangi madenden bahsediyorsanız, onlar mutlaka İslam ülkelerinde bir yerde vardır. İnsan gücü bakımından ileriye gidiyoruz"

" Herşey var ama maalesef yanlışlıklar, özellikle ekonomi politikalarındaki yanlışlıklar dolayısıyla bu zenginliğin içerisinde, varlık içinde yokluk çekiyoruz. Bütün bunların hepsinin ortan giderilebilmesi, yeni bir ekonomi-politik perspektifi ortaya koymaktan geçiyor"

Haber-Kamera: İdris TİFTİKCİ - İSTANBUL DHA

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul'da düzenlenen "İslam Ülkeleri Finans Zirvesi"nin açılışına katıldı.

"BİR EKONOMİK YARDIMLAŞMAYI VE DAYANIŞMAYI GEREKTİRİYOR"

Kurtulmuş konuşmasında, "Dünyada bu gücü elinde bulunduranlar, istedikleri kadar silah gücüyle, siyasi güçleriyle bu yapıyı sürdürmeye devam etsinler, bu yapı devam etmez. Dünyada bu kadar büyük nimetler varken, bu nimetlerin bu kadar gayriadil bir şekilde dağıldığı küresel ekonomik sistem, önce bal tutup parmaklarını yalanların o parmaklarını kırar, o parmaklarıyla balları tutamaz hale gelirler. Bunun için adaleti önce yeryüzündeki nimetleri paylaşmak noktasında yeniden gözden geçirmek zorundayız" dedi.

"Adalet, sadece mahkeme kapılarında görülen, adalet saraylarının kapısında yazan bir şey değildir" diyen Numan Kurtulmuş, "Adalet en başta insanların, insanlık aleminin tamamının herkese fazlasıyla yetecek bu nimetlerden daha iyi istifade edebileceği bir ekonomik yardımlaşmayı ve dayanışmayı gerektiriyor" diye konuştu.

"GÜNCEL OLARAK ELE ALDIĞIMIZ SORUNLAR FARKLI OLABİLİR"

Numan Kurtulmuş, "Küresel ölçekte böyle baktığımız şey, İslam ülkeleri olarak baktığımızda da farklı değildir. Belki aktörler farklı, konular farklı, güncel olarak ele aldığımız sorunlar farklı olabilir, ama İslam ülkelerinin de en temel sorunlarından birisi zenginlik eksikliği, insan gücü eksikliği, yeraltı kaynaklarının eksikliği değildir, İslam ülkelerinin en büyük eksikliği maalesef uzun on yıllar boyunca gelen bu sömürü düzeninin ortaya koyduğu şekilde iktisadi zenginliğin topluma yayılmış olmaması, sınıflar, gruplar arasındaki farklılıkların artık toplumsal çatışmaya dönmeye başlamış olmasıdır" dedi.

"VARLIK İÇİNDE YOKLUK ÇEKİYORUZ"

Kurtulmuş, "Fas'tan Endonezya'ya kadar olan coğrafyada İslam ülkelerinin neyi eksiktir? Dünyada hangi madenden bahsediyorsanız, onlar mutlaka İslam ülkelerinde bir yerde vardır. İnsan gücü bakımından ileriye gidiyoruz. Herşey var ama maalesef yanlışlıklar, özellikle ekonomi politikalarındaki yanlışlıklar dolayısıyla bu zenginliğin içerisinde, varlık içinde yokluk çekiyoruz. Bütün bunların hepsinin ortan giderilebilmesi, yeni bir ekonomi-politik perspektifi ortaya koymaktan geçiyor. Adaleti, gelir dağılımını ve varlığın hakça paylaşımını esas almayan bir ekonomik düzen yürümez. İslam ülkeleri adalete dayalı, varlığın hakça paylaşıldığı bir ekonomik düzen üzerinde yoğunlaşmak, mevcut durumda var olan bir takım adaletsizleri giderebilmek için sosyal politika tedbirlerini geliştirecek yeni adımları ortaya koymak, ekonomi-ahlak ilişkisini kurmak ve ahlaki temeller üzerinde bir ekonomik sistemi inşa etmek mecburiyetinde." ifadelerini kullandı.

Görüntü Dökümü

----------

Salondan Detay

Kurtulmuşun konuşması

Hediye takdimi

Genel ve Detaylar

25.05.2017 - 14.49  Haber Kodu : 170525114

===========================

5- KARARSIZ KALDI; KALDIRIMA ÇARPIP TAKLA ATTI

Haber-Kamera: İbrahim AKTÜRK/İSTANBUL-DHA

Sultangazi'de 43 yaşındaki Havva Şen yol ayırımında hangi yöne gideceğine karar veremeyince ilk önce kaldırıma, ardından yön tabelasına çarptı.  Sürücü Şen, takla atarak ters dönen araçtan yara almadan kurtulurken, yanındaki akrabasını sıkıştığı araçtan itfaiye ekipleri kurtardı.

Kaza, saat 13: 00 sıralarında, Habibler-Mahmutbey yolu üzerindeki Askeri Kuşaklama Caddesi üzerinde meydana geldi. Havva Şen, görgü tanıklarının iddiasına göre Sultançiftliği ile İSTOÇ Mahmutbey yol ayırımında hangi yöne gideceği konusunda kararsız kalınca iki yolun birleştiği noktadaki kaldırıma çarptı. Ardından yön tabelasına çarpan araç takla attı. 43 yaşındaki Havva Şen, ters dönen araçtan yara almadan kurtulurken, yanındaki görümcesi Seher Yücel araç içinde sıkıştı. Kazayı gören çevredeki vatandaşlar durumu hemen itfaiye ve sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri sıkışan kadını aracın içinden kurtardı. Yaralı kadın daha sonra ambulansla Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Kaza nedeniyle yol Sultançiftliği istikametine bir süre kapatıldı. Polis ekiplerinin incelemesinin ardından ters dönen araç çevredeki vatandaşların yarımıyla çekiciye alındı. Görgü tanıkları, sürücünün yol ayırımında kararsız kaldığını ve daha sonra ortadaki kaldırıma çarparak takla attığını söyledi. Polis, kazayla ilgili soruşturma başlatırken, yol incelemenin ardından trafiğe açıldı.Görüntü Dökümü:

----------------

-Olay yerinden detay görüntüler

-Ters dönen araçtan görüntü

-Aracın içinde sıkışan kadını itfaiye ekiplerinin kurtarmaya çalışması

-Yaralı kadının sedye ile ambulansa taşınması

-Sürücüden detay görüntü

-Yol ayırımından görüntü

-Devrilen yön tabelasından detay görüntü

-Görgü tanıklarıyla röportajlar

-Trafikten görüntü

-Vatandaşların ters dönen aracı çevirmesi

-Aracın çekisiyle olay yerinden kaldırılması

-Yolun trafiğe açılması

-Genel görüntüler

25.05.2017 - 14.51 Haber Kodu : 170525116

============================

6- REHA MUHTAR'IN VELAYET DAVASINDA ŞARKICI NİLÜFER TANIK OLARAK DİNLENDİ

Hayati KILIÇ, İstanbulDHA

Oyuncu Deniz Uğur ile Gazeteci Reha Muhtar'ın 7 yaşındaki ikizlerinin velayet davasında şarkıcı Nilüfer tanık olarak dinlendi. Mahkemenin ara kararı gereğince çocukların velayeti babada kaldı. Haftanın belli günleri anne ile görüşebilecekler.

İstanbul Aile Mahkemesi'nde açılan velayet davasının bugünkü duruşmasında Reha Muhtar ve avukatı hazır bulundu. Deniz Uğur'u duruşmada avukatı temsil etti. Geçen duruşma Deniz Uğur'un annesi Fatma Suna Uğur ile ikizlerin 2 bakıcısı tanık olarak dinlenmişti. Gizli görülen duruşmada, şarkıcı Nilüfer ve Reha Muhtar'ın manevi kızı Ayşe Naz tanık olarak dinlendi. Tanıkların anne babanın çocukları ile olan ilişkilerinde bildiklerini anlattı.

VELAYET REHA MUHTAR'DA

Mahkeme ara kararında velayetin babada kalmasına ve Ayın birinci ve dördüncü haftası Cuma Gününden Pazartesi gününe kadar, her ayın üçüncü haftası Pazartesi saat 15.00'den Cuma saat 15.00'a kadar annede kalmasına  karar verdi. Duruşma  ertelendi.

Görüntü Dökümü

-------------

-Reha Muhtar, Nilüfer ve manevi kızı Ayşe Naz'ın duruşma çıkışı görüntüleri

25.05.2017 - 15.34 Haber Kodu : 170525129_

Veysel Şahin, Reha Muhtar, Volkan Şen, Politika, Güncel

Kaynak: DHA

17.10.2019 05:43:39