15.05.2019 08:41

Dha Yurt Bülteni - 1

Dha Yurt Bülteni - 1

1)ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ ZENCİRLİ İÇİN HAKKARİ'DE TÖRENHAKKARİ'nin Yüksekova ilçesi Irak sınırında bulunan Batıntepe üs bölgesine, PKK'lı teröristlerin sızma girişiminde bulunması sonucu çıkan çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Zekeriya Zencirli (27) için Hakkari Dağ ve Komando...

1)ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ ZENCİRLİ İÇİN HAKKARİ'DE TÖREN

HAKKARİ'nin Yüksekova ilçesi Irak sınırında bulunan Batıntepe üs bölgesine, PKK'lı teröristlerin sızma girişiminde bulunması sonucu çıkan çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Zekeriya Zencirli (27) için Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda tören düzenlendi. Törenin ardından cenaze, Antalya'ya gönderildi. Yüksekova'nın Avaşin sektörü Batıntepe üs bölgesine PKK'lı teröristlerin sızma girişiminde bulunması sonucu çıkan çatışmada Piyade Uzman Çavuş Zekerya Zencirli şehit oldu. Şehit Zencirli için dün akşam saatlerinde Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda tören düzenlendi. Törene, Hakkari Valisi İdris Akbıyık, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Metin Tokel, vali yardımcıları, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Balık, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuri Öztürk, Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Ömer Pakiş, kurum amirleri, asker, polis yetkilileri katıldı.

Türk bayrağına sarılı şehit cenezasi tören alanına getirildikten sonra bir dakikalık saygı duruşunda bulunulup, dua edildi. Şehidin özgeçmişinin okunmasının ardından tekbirler getirilerek bir süre omuzlarda taşınanan cenaze, daha sonra helikopterle Yüksekova'ya buradan da uçakla Antalya'ya uğurlandı.

Görüntü Dökümü

-------------------------------

-Törenden görüntüler

-Genel ve detaylar

Haber-Kamera: Behçet DALMAZ/ HAKKARİ,

=========================================================

2)ŞEHİDİN CENAZESİ ANTALYA'YA GETİRİLDİ

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Irak sınırındaki Batıntepe üs bölgesine, PKK'lı teröristlerce sızma girişiminde bulunulması sonucu çıkan çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Zekeriya Zencirli'nin naaşı askeri uçakla Gazipaşa-Alanya Havalimanı'na getirildi. Şehidin cenazesini karşılamak için annesi Leyla Çelik, kardeşleri Kamuran, Armağan, Yusuf ve Mustafa Zencirli ile yakınları havalimanına geldi.

Gazipaşa Kaymakamı Ali Sakar, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Haşim Çakmaklı, İlçe Emniyet Müdürü Tayfun Ilgaz, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Ali Kaya, Havalimanı Emniyet Müdürü Kamil Cıngıl, TAV Havalimanı İşletme Koordinatörü Cengiz Aşıklı, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda kişi de şehidin cenazesini karşılamak için havalimanında hazır bulundu.

'ŞEHİT OLURSAM KARDEŞLERİM GİYER'

Askeri görevliler ve sağlık ekiplerinin eşlik ettiği anne Leyla Çelik, güçlükle ayakta durabildi. Askeri yetkililerin teselli etmeye çalıştığı anne Leyla Çelik, "Ciğerim yandı. Ben bunları nasıl büyüttüm. Oy kuzumö diye gözyaşı döktü. Oğlunun bir süre önce izne geldiğinde kendisine elbiselerini yıkayıp yıkamadığını sorduğunu anlatan Leyla Çelik, "Şehit olursam kardeşlerim giyerö diyerek, gardıroptaki elbiselerin durmasını istediğini söyledi. Oğlunun izni bitmeden önce Ankara'ya gittiğini, daha sonra geri geldiğini belirten Leyla Çelik, "İçlerim yanıyorö diye ağıtlar yaktı. Bu sırada kendisini teselli etmeye çalışan askeri yetkili, annenin gözyaşlarını sildi. Daha sonra diğer çocuklarının teselli etmeye çalıştığı Leyla Çelik, onlara sarılarak ağladı. Cenaze töreni boyunca şehidin kardeşlerinden biri çerçeveli fotoğrafını elinden düşürmedi.

'O BENİM KARDEŞİMDİ, DAĞ GİBİYDİ'

Şehit Piyade Uzman Çavuş Zekeriya Zencirli'nin naaşını taşıyan askeri uçak dün saat 21.10'da havalimanına iniş yaptı. Aynı uçakla şehidin Kırşehir'in Kaman ilçesinde oturan babası Hamza Zencirli de geldi. Şehidin cenazesini karşılamak için gelen protokol üyeleri baba Hamza Zencirli'ye taziyede bulundu. Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu askerlerin omzunda uçaktan indirilerek, cenaze aracına konuldu. Bu sırada erkek kardeşlerinden biri "O benim kardeşimdi, dağ gibiydiö diye şehidin cenazenin konulduğu araca bindi.

CENAZE TÖRENİ YARIN

Şehidin cenazesini taşıyan araç daha sonra Alanya ilçesine doğru yola çıktı. Şehit Piyade Uzman Çavuş Zekeriya Zencirli'nin cenazesi bugün öğle vakti Asri Mezarlık Camii'nde kılınacak namazın ardından Alanya Garnizon Şehitliği'nde toprağa verilecek.

Görüntü Dökümü

-------------------------------

Askeri uçağın havalimanına inişi

Cenazenin uçaktan indirilmesi

Askerlerin omzunda cenaze aracına götürülmesi

Annenin konuşmalarından detay

Annenin ağıtları

Kardeşinin cenaze aracına binmesi

Cenaze aracının havalimanından ayrılması

Haber-Kamera: Yücel BULUT/ GAZİPAŞA(Antalya),

================================================

'DENİZKURDU-2019'DA İKİNCİ GÜN; HEDEFLER TAM İSABETLE VURULDU

3)SAS KOMANDALARI NEFES KESTİ

Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de aynı anda yapılan Denizkurdu 2019 tatbikatının ikinci günü devam ediyor. Tatbikatta senaryo gereği düşman F16 savaş uçakları Türk donanmasına alçak uçuş yaparak tacizde bulundu. Türk donanmasına ait fırkateyn hava tehdidi oluşturan iki F16 uçağı, SM1 füzeleriyle etkisiz hale getirildi. Tatbikatın daha sonraki bölümünde ise SAT komandoları senaryo gereği, teröristlerin bulunduğu bir gemiye çıkarma yaptı. Gemiye helikopterden halatla inen komandoların operasyonu nefes kesti. Gemideki teröristleri etkisiz hale getiren komandolar, görevlerini başarıyla tamamladı.

Tatbikatta daha sonra fırkateynler arasında yakıt ikmali gerçekleştirildi. Aksaz Deniz Üssü Komutanlığı'na bağlı akaryakıt gemisi TCG Akar, tatbikat kapsamında TCG Gelibolu ve TCG Giresun fırkateynine yanaştı. Aralarında belirli bir mesafe oluşturan ve aynı hızla seyreden fırkateynlere TCG Akar'dan akaryakıt ve su bütünleme ikmali yapıldı.

TUĞAMİRAL ÖZYURT'TAN YERLİ VE MİLLİ VURGUSU

İcra edilen faaliyetlerin ardından Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Hasan Özyurt, tatbikat hakkında değerlendirmede bulunarak, "Şu anda Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal tarafından bizzat yönetilen Denizkurdu-2019 tatbikatının harbe hazırlık safhasındayız. Tatbikat, Genelkurmay Başkanlığı yıllık tatbikat programı çerçevesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından planlanmıştır ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına Deniz Harp Merkezi Komutanlığı'nda teşkil edilen tatbikat kontrol merkezi tarafından sevk ve idare ediliyor. Deniz kuvvetlerimiz tüm denizlerde çok yüksek harekat temposu ile faaliyetlerini sürdürüyor. Bu yoğun harekat temposunu aksatmadan idame eden deniz kuvvetlerimizin bu tatbikatı da dünyanın diğer gelişmiş deniz kuvvetlerinde dahi nadir görülebilecek gemi, deniz karakol uçağı ve deniz helikopteri katılım yüzdesi ile gerçekleştiriliyor olmasını dikkate değer bir husus olarak vurgulamak istiyorum. Milli imkanlarla geliştirip inşa ettiğimiz gemilerimizin yanında, yine milli imkanlarla üretilen yüksek süratli su üstü ve hava hedefleri, silahlı ve silahsız insansız hava araçları, gemiden karaya atış yapabilen çok namlulu roketatar sistemleri ve Umtas güdümlü mermileri gibi burada ancak sayabildiğimiz gurur kaynağımız yerli ve milli imkan kabiliyetimizi bu tatbikatta etkin olarak kullanıyoruz. 24 Mayıs'a kadar devam edecek tatbikatın ilerleyen safhalarda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına tatbikat kontrol merkezinin yönettiği ve kriz ile harp dönemi senaryolarını içeren serbest oyun safhası başlayacak. Bu safhada tarafımıza senaryo kapsamında deniz kontrolünün tesisi ve idamesi, sondaj platformunun engellenmesi ve korunması faaliyetlerini içerecek görevler tevdi edilmesini bekliyoruz" dedi.

'DENİZ CANLILARINI VE ÇEVREYİ KORUYORUZ'

Tuğamiral Özyurt, tatbikat kapsamında deniz canlılarının ve çevrenin korunduğuna vurgu yaparak, "Biz denizcilerin hassas olduğu bir konu da mavi vatanımızı beraber paylaştığımız deniz canlılarının ve yaşadıkları çevrenin korunmasıdır. Bu kapsamda Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız her faaliyetinde deniz ekosisteminin korunması yönünde her türlü tedbiri titizlikle almaktadır. Tatbikat kapsamında icra ettiğimiz hiçbir faaliyetin deniz canlıları ve deniz ekosistemi üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim" dedi.

Görüntü Dökümü

-------------------------------

Uçak tacizinden görüntü

SM1 füzesinden görüntü

Akaryakıt ikmalinden görüntü

Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Hasan Özyurt'un açıklamaları

SAS ve SAT komandoları

Genel ve detay görüntü

Haber-Kamera: Mehmet CANDAN/ MUĞLA,

=======================================

4)EVDE DENEY YAPARKEN SİYANÜR DÖKÜLDÜ: 2 ÖLÜ, 3 YARALIİZMİR'in Bayraklı ilçesinde, kimya öğrencisi olduğu öğrenilen gencin, internetten sipariş ettiği siyanürün deney yaptığı sırada, yere dökülmesi sonucu evde bulunan 5 kişi zehirlendi. Olayda 2 kişi hayatını kaybederken, 3 kişinin ise hastanede tedavisi devam ediyor.

Olay, dün gece saat 22.30 sıralarında Soğukkuyu Mahallesi 6062/1 sokakta bulunan apartmanda meydana geldi. İddiaya göre, internetten potasyum siyanür sipariş eden Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya bölümü öğrencisi Mahmut Can Kalkan (21), evde deney yaptığı sırada küçük kardeşi Emir Can Kalkan'ın karışımı devirmesi sonucu siyanür yere döküldü. Kısa süre sonra evde bulunan baba Mehmet Kalkan (46), anne Fatma Kalkan (39), Emircan Kalkan, Mahmut Can Kalkan ve Mehmet Taha Kalkan siyanürden etkilendi.

Ailenin durumu bildirmesi üzerine, söz konusu adrese sağlık, polis, AFAD ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Siyanürden etkilenen ve durumları ağır olan 5 kişilik aile ambulanslarla hastanelere götürüldü. Bu arada ekipler, olayın gerçekleştiği apartmanı boşaltarak önlem aldı. Siyanürden etkilenen baba Mehmet Kalkan kaldırıldığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, anne Fatma Kalkan ise Ege Üniversitesi TIp Fakültesi Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Kalkan ailesinin 3 çocuğu ise Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavisinin devam ettiği öğrenildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, Mahmut Can Kalkan'ın ifadesine başvurdu. Kalkan ilk ifadesinde, internetten potasyum siyanür sipariş ettiğini ve evde deney yaparken siyanürün yere döküldüğünü söylediği öğrenildi.

Görüntü Dökümü

-------------------------------

Hastane görüntü

Olay yeri görüntü

AFAD ve polisten görüntü

Haber-Kamera: Halil İbrahim KARABIYIK - DAVUT CAN/ İZMİR,

============================================

5)KÜÇÜK MEHMET SONDAJ KUYUSUNA DÜŞEREK HAYATINI KAYBETTİ

MANİSA'nın Kırkağaç ilçesinde, 4 yaşındaki Mehmet Saki Kozacı sondaj kuyusuna düşmesi sonucu, boğularak yaşamını yitirdi.

Olay, dün gündüz saatlerinde Kırkağaç Ovası Ova Camii mevkiinde meydana geldi. Baba S.K  ve anne A.K birlikte  bahçede çalıştıkları sırada, çocukları Mehmet Saki Kozacı'yı bahçenin ilerisinde oyun oynarken gözden kayboldu. Bunun üzerine çocuklarını aramaya başlayan anne ve baba, kısa bir süre sonra çocuklarını bahçenin yakınında bulunan sondaj kuyusunda buldu. Kendi imkanlarıyla çocuklarını kuyudan çıkartan anne ve baba, traktör ile hastaneye götürmek için yola çıktı. Bu sırada sağlık ekiplerine durumu bildiren baba, yolda çocuğunu sağlık ekiplerine teslim etti. Mehmet Saki Kozacı, ambulans ile Kırkağaç Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Burada tekrardan hayata döndürülen küçük Mehmet, yapılan müdahalelere rağmen bir süre sonra yaşamını yitirdi. Kuyuya düşmesi sonucu boğulduğu öğrenilen, küçük çocuğun cansız bedeni otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Görüntü Dökümü

-------------------------------

-Sondaj kuyusu genel ve detay görüntü

-Ekiplerden görüntü

-Helikopterin havalanması

Haber-Kamera: Erdinç ALKAN/ KIRKAĞAÇ(Manisa),

============================================

6)ETEKLİ VİDEOSUNU ÇEKEN ARKADAŞINI SIRTINDAN BIÇAKLAYARAK ÖLDÜRDÜKAHRAMANMARAŞ'ta Ali Osman Karataş (23), kendisinin etekli videosunu çektiği iddiasıyla aynı yaştaki arkadaşı Ahmet Şeker'i sırtından defalarca bıçaklayarak öldürdü. Şeker'in cesedi, 5 gün sonra polis sorgusunda suçunu itiraf eden Karataş'ın kız arkadaşının gösterdiği ormanlık alanda bulundu.

KSÜ Tıp Fakültesi yemekhanesinde çalışan Ahmet Şeker, perşembe günü işe gitmek için evden ayrıldı ve o saatten sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Yakınlarının ihbarı üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri araştırma başlattı. Yapılan çalışmada Ahmet Şeker'in son olarak Ali Osman Karataş ile görüştüğünü belirledi.

ÖLDÜRDÜKTEN SONRA EVİ TEMİZLEMİŞLER

Ahmet Şeker'in kaybolmasından iki gün sonra bir suçtan tutuklanarak cezaevine giren Karataş'ın evinde arama yapan polis, evin kısa bir süre önce temizlenmiş olduğunu fark etti. Bunun üzerine olay yeri inceleme ekipleri yaptıkları detaylı incelemede zemindeki fayansın aralarında ve duvarda yıkanmış kan lekeleri tespit etti. Polis, yaptığı çalışmada Ali Osman Karataş'ın kız arkadaşı Goncagül Uçar'ı yakaladı. Gözaltına alınan Uçar, sorgusunda olayı itiraf ederek Ahmet Şeker'i arkadaşı Ali Osman Karataş'ın bıçaklayarak öldürdüğünü, cesedini de Yedikuyular Yolu'nda ormanlık alana attıklarını söyledi.

Olay yerine giden polis, Ahmet Şeker'in cesedini buldu. Olay yerinde yapılan incelemenin ardından Şeker'in cansız bedeni otopsi için Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Morgu'na götürüldü. Haberi alan Şeker'in yakınları ise olay yerine gelerek gözyaşı döktü.

ETEKLİ VİDEOYU SİLMESİNİ İSTEMİŞ

Ali Osman Karataş'ın daha önce Ahmet Şeker'le alkollü ortamda bulunduğu, bu sırada Ahmet Şeker'in Karataş'ın etekli videosunu çektiği, cinayet gününde de Karataş'ın videoyu sildirmek istediğini fakat Şeker'in videoyu inkar etmesi üzerine olayın meydana geldiği iddia edildi. Öte yandan Goncagül Uçar'ın emniyetteki sorgusunun devam ettiği bildirildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------------------------

Olay yeri

Cesedin ceset torbasına konulması

Cesedin taşınması

Tabuta konulması

Tabutun cenaze aracına konulması

Ölen şahsın ağlayan yakınları

Haber-Kamera: Ömer KOÇ/ KAHRAMANMARAŞ,

============================================

7)HIRSIZLIK İÇİN GİRDİĞİ BAĞ EVİNDE CİNAYET İŞLEDİKAYSERİ'nin Hacılar ilçesinde, iddiaya göre kimliği henüz bilinmeyen kişi, hırsızlık için girdiği bağ evinde ev sahibinin arkadaşını öldürdü, ev sahibini ise yaraladı.  Olay, 18.30 sıralarında ilçeye bağlı Aşağı Mahallesi Uluyer Sokak'ta meydana geldi. Kimliği henüz bilinmeyen kişi iddiaya göre hırsızlık için bağ evine girdi. Hırsız, çalacak eşya ararken, fabrikada işçi olarak çalışan ev sahibi Murat Karakulak (39) ve arkadaşı Hacı Korkmaz (35) Ramazan ayı nedeniyle iftarını açmak için bağ evine geldi. Bu sırada evin içinde hırsızla karşılaşan Karakulak ve Korkmaz bıçaklı saldırıya uğradı. Hırsızlık amacıyla eve girdiğini belirtilen kişinin 16 bıçak darbesiyle yaraladığı Korkmaz olay yerinde hayatını kaybederken, Karakulak ise yaralandı. Karakulak'ın ihbarıyla olay yerine gelen sağlık ekipleri yaralı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisine kaldırdı. Olay yerinden kaçan ve kimliği henüz bilinmeyen şüpheliyi arama çalışmaları sürüyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Olay yeri

-Genel detay

Haber-Kamera: Olcay DÜZGÜN/ KAYSERİ,

============================================

8)YÜZME BİLMEYEN GENÇ, GİRDİĞİ BARAJ GÖLÜNDE BOĞULDU

Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki Göksu Baraj Gölü'ne yüzme bilmediği halde giren Mehmet Emin Güneş (16), boğuldu.

Olay, dün öğle saatlerinde Çınar ilçesinde meydana geldi. Mehmet Emin Güneş, bir grup arkadaşıyla birlikte yüzmek için Bağacık Mahallesi kıyısından geçen Göksu Baraj Gölü'ne gitti. Yüzme bilmeyen Güneş, girdiği suda bir süre sonra gözden kayboldu. Arkadaşlarının ihbarı üzerine bölgeye Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi arama kurtarma ekibi, jandarma ve sağlık görevlileri sevk edildi. Arama kurtarma ekipleri, baraj gölü içinde 2 saatlik arama çalışmalarının sonunda Güneş'in cansız bedenine ulaştı. Cansız bedenin sudan çıkarıldığını gören Güneş'in yakınları sinir krizi geçirdi. Güneş'in cansız bedeni, otopsi yapılmak üzere hastane morguna kaldırıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

Ölen gencin fotoğrafı

Olay yeri

Gencin yakınları

Arama çalışmaları

Cesedin çıkarılması

Sinir krizi geçirenler

Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Emrah KIZIL/ ÇINAR(Diyarbakır),

============================================

9)KIRMIZI IŞIKTA GEÇEN KAMYON OTOMOBİLİ BİÇTİ: 1 ÖLÜ

BURSA'nın Karacabey ilçesinde kırmızı ışıta geçen kamyon otomobili biçti. Kazada 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

Kaza, Balıkesir-Bursa karayolu Bakırköy kavşağında dün saat 17.00 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre 17 EU 833 plakalı Suat T. idaresindeki kamyon kırmızı ışık ihlali yaparak kavşaktan karşı yöne geçmekte olan 16 Y 0150 plakalı Yalçın Çekiçoğlu (31) idaresindeki araca çarparak metrelerce sürükledi. Aracı önüne alarak sürükleyen kamyon ortalığı adeta savaş alanına çevirirken kazada yaralanan araç sürücüsü Yalçın Çekiçoğlu( 31) ve yanında bulunan Erden Özalp (18) olay yerine gelen ambulansla Karacabey Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ağır yaralı olarak Karacabey Devlet Hastanesi'ne getirilen evli ve bir kız babası Yalçın Çekiçoğlu tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Olay sonrasında kamyon sürücüsü Suat T. gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Ölenin fotoğrafı

-Kaza yeri görüntüsü

-Güvenlik kamerası görüntüleri

-Kaza anı

Haber-Kamera: Yasin KESKİN/ KARACABEY(Bursa),

====================================

10)ATV İLE 40 METRELİK UÇURUMA YUVARLANDILAR: 1 ÖLÜ, 1 YARALIBURSA'nın Kestel ilçesinde, iftar için geldikleri mesire alanında, gezmeye çıktıkları ATV'nin 40 metrelik uçuruma devrilmesi sonucu Görkem Sarıkaya (25) hayatını kaybetti, sürücü Mustafa Parmak (23), ağır yaralandı.

Olay, Bursa'nın Kestel ilçesi Şevketiye Mahallesi Alaçam Yolu'nda meydana geldi. İddiaya göre, 7 kişilik arkadaş grubu, iftar yapmak üzere Şevketiye Mesire alanına geldi. Burada iftarlarını yapan gençler, daha sonra ATV ile gezintiye çıktı. Mustafa Parmak yönetimindeki ATV, sürücüsünün direksiyon kontrolünü yitirmesiyle 40 metrelik uçurumdan yuvarlandı. Olayı gören diğer gençler, durumu sağlık ve jandarma ekiplerine bildirdi. Kısa sürede bölgeye gelen AFAD, UMKE, Nilüfer Arama Kurtarma, AKUT ve İtfaiye ekipleri, kurdukları halatlı sistemle uçuruma indi. ATV'de bulunan Görkem Sarıkaya, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamazken, ağır yaralanan sürücü Mustafa Parmak ise Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Sarıkaya'nın cansız bedeni, Bursa Cumhuriyet Savcısı'nın yaptığı incelemenin ardından Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu'na götürüldü.

Jandarma, olayla ilgili soruşturma başlattı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Ekiplerden görüntüler

-Olay yerinden detaylar

-Cesetten görüntüler

Haber-Kamera: Berktuğ ÖNCÜ - Mehmet İNAN - Serkan AKKUŞ/ BURSA,

===============================

11)BİSİKLETİYLE İSTİNAT DUVARINDAN DÜŞEN ÖĞRETMEN, HAYATINI KAYBETTİ

TOKAT'ta bisikletiyle gezintiye çıkan ilkokul öğretmeni Serkan Gökçe (37), 7 metre yükseklikteki istnat duvarından aşağı düşerek yaşamını yitirdi.

Olay, dün saat 19.00 sıralarında Kaşıkçıbağları Mahallesi'nde meydana geldi. Merkeze bağlı Kocacık Köyü İlkokulunda sınıf öğretmenliği yapan evli ve 1 çocuk babası Serkan Gökçe bisikletiyle gezintiye çıktı. Hızlı şekilde ilerlediği ileri sürülen Gökçe, bisikletinin hakimiyeti kaybederek kaldırıma çarptı. Çarpmanın şiddetiyle savrulan Gökçe, bisikletiyle birlikte kaldırımın yanında bulunan 7 metre yükseklikteki istinat duvarından aşağı düştü. Gökçe'nin düştüğünü görenler durumu sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Tokat Devlet Hastanesine kaldırılan Serkan Gökçe burada yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Hastaneden görüntüler

-Düştüğü yer

-Öğretmenin fotosu

Haber-Kamera: Fatih YILMAZ - Halil İbrahim YEL/ TOKAT,

======================================

12)İŞ GÖRÜŞMESİNE GİDEN KİŞİ KAYBOLDU

DENİZLİ'nin Sarayköy ilçesinde, tekstil firmalarına fason üretim yapan Onur Uzunel (30), dün gittiği iş görüşmesinin ardından kayboldu. Kullandığı otomobil, terk edilmiş halde bulunan ve bir kaç gündür tehdit edildiği öğrenilen Uzunel'in kaçırılmış olabileceği düşünülüyor. Jandarma ekipleri bölgede köpekle arama çalışması başlattı.

Sarayköy ilçesinde oturan ve tekstil firmalarına fason üretim yapan evli bir çocuk babası Onur Uzunel, dün sabah saatlerinde iş görüşmesi yapmak için Babadağ ilçesinin Kelleci Mahallesi'ne gitti. İş görüşmesinin ardından Uzunel'in kullandığı 20 BV 024 plakalı otomobil, Kelleci-Duacılı yolu Dereyolu mevkiinde terk edilmiş halde bulundu. Otomobili bulanların ihbarı üzerine jandarma soruşturma başlattı. Olay yerine gelen jandarma, otomobilin anahtarının üzerinde, sürücü kısmının camının açık, Uzunel'in cep telefonunun ise otomobilde olduğunu tespit etti. Uzunel'in en son saat 13.00 sıralarında Kelleci Mahallesi'nde görüldüğü ardından ise kaybolduğu belirlendi.

KÖPEKLE ARAMA YAPILDI

Sarayköy Jandarma Karakolu ekipleri, Uzunel'in kaçırılmış olabileceği ihtimali üzerine terk edilmiş halde bulunan otomobilinde ve çevresinde detaylı inceleme yaptı. Kayıp Uzunel'in eşi Ümmücan Uzunel kucağında çocuğuyla jandarmanın çalışmalarını izledi. Olay Yeri İnceleme Timi'nin otomobildeki incelemesinin bitmesinin ardından, Jandarmanın kayıp arama köpeği 'Çekiç' getirildi. Jandarma, Uzunel'in otomobilde bulunan giysilerini Çekiç'e koklatarak, bölgede dere içinde arama yaptı, ancak herhangi bir ize ulaşılamadı. Otomobil otoparka çekilirken, eşi Ümmücan Uzunel'de ifadesi alınmak üzere jandarmaya götürüldü.

KAÇIRILMIŞ OLABİLECEĞİ SANILIYOR

Tekstil firmalarına fason üretim yapan kayıp Uzunel'in, birkaç gündür aynı işi yapan kişilerle fiyat konusunda tartışmalı olduğu ve tehdit edildiği de öğrenildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Otomobilin bulunduğu yoldan detay görüntüler

-Jandarma ekiplerinin otomobilde inceleme yapması

-Çevrede izleyenlerden görüntü

-Jandarmanın kayıp arama köpeğine giysilerin koklatılmasından

-Köpekle dere içinde arama yapılmasından

-Kayıp Onur Uzunel'in resmi

HaberKamera: Ramazan ÇETİN - Deniz TOKAT/ DENİZLİ,

======================================

13)SURİYELİ GENÇ, IRMAKTA KAYBOLDU

MERSİN'in Tarsus ilçesinde tarım işçisi Suriyeli Mahmut Erşe (17), serinlemek için girdiği ırmakta kayboldu. Erşe'nin bulunması için çalışma başlatıldı.

Olay, Tarsus ilçesine bağlı Egemen Mahallesi'nde meydana geldi. Mahalle içinden geçen Berdan Irmağı'na serinlemek için girdiği iddia edilen tarım Mahmut Erşe suda kayboldu. İhbar üzerine gelen polis ve jandarma ekipleri arama çalışması başlattı. Erşe'yi arama çalışmaları sürüyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

Mahmut Erşe'nin sağlık fotoğrafı

Irmaktaki kurtarma ekibi

Toplanan kalabalık

Irmakta botla arama yapan ekip

Jandarma araçlarının görüntüsü

Sudaki balık adamın görüntüsü

Genel ve detay

Haber-Kamera: Okan ÇALIŞKAN/ TARSUS(Mersin),

===========================

14)GÖÇMENLERİ TAŞIYAN MİNİBÜS DİREĞE ÇARPTI: 12 YARALI

EDİRNE'de Yunanistan'da geçmek isterken yakalanan ve Göç İdaresi'ne götürülen göçmenleri taşıyan minibüsün kontrolden çıkıp elektrik direğine çarpması sonucu meydana gelen kazada Cezayir ve Fas uyruklu 11'i göçmen 12 kişi yaralandı.

Kaza, gece yarısı Saraçhane mevkiinde meydana geldi. Meriç ilçesinde yasadışı yollardan Yunanistan'a geçmek isterken yakalanan göçmenler, Edirne İl Göç İdaresi'ne teslim edilmek üzere 22 UB 190 plakalı minibüsle yola çıkarıldı. Minibüs, Göç İdaresi'ne yaklaşık bir kilometre kala, sürücüsünün kontrolü kaybetmesi üzerine orta refüjdeki elektrik direğine çarptı. Çarpmanın etkisiyle elektrik direği yola devrildi. Kazada, minibüs sürücüsü ile Cezayir ve Fas uyruklu olduğu öğrenilen 11 göçmen yaralandı. Yaralılar kaza yerine sevk edilen ambulanslarla Edirne Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralıların durumu iyi olduğu öğrenilirken, kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kaza nedeniyle kısa bir süre kapanan yol, devrilen direğin orta refüje alınmasıyla açıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Kaza yerinde detaylar

-Kazaya karışan minibüs

-Devrilen elektrik direği

-Hastaneden detaylar

Haber-Kamera: Ali Can ZERAY/ EDİRNE,

=====================================

15)OKUL ÇIKIŞINDA OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI 8 YAŞINDAKİ HAZAL YARALANDI

İZMİR'in Torbalı ilçesinde, okul çıkışında yolun karşısına geçmek isterken bir otomobilin çarptığı ilkokul öğrencisi 8 yaşındaki Hazal Kapan yaralandı. Bacağı kırılan çocuk kaldırıldığı hastanede tedaviye alındı. Kaza anı bir iş yerinin güvenlik kameraları tarafından görüntülendi.

Pancar Mahallesi'ndeki Muzaffer Hanım İlkokulu 3-B Sınıfı öğrencisi Hazal Kapan, dün saat 15.00 sıralarında, ders bitiminde evine gitmek üzere yola çıktı. Okulun önündeki Menderes Yolu Caddesi'nden karşıya geçmek isteyen Kapan'a, Pancar'dan Tekeli yönüne giden 35 GA 1032 plakalı otomobil çarptı. Çarpmanın şiddetiyle yola fırlayan çocuğun, sağ bacağı kırıldı. Acı içinde kıvranan Kapan çevredekilerin durumu bildirmesi üzerine gelen 112 Acil Servis ambulansı ile Torbalı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedaviye alınan çocuğun kırılan bacağı alçıya alınıp, ameliyatı için İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Kaza anının bir işyerinin güvenlik kameraları tarafından görüntülendiği ortaya çıktı. Jandarma, kazanının ardından otomobil sürücüsünü gözaltına aldı.

Okul önü olmasına rağmen caddedeki araçların hızını azaltmadığını ileri süren baba Manaf Kapan, "Üstelik okul çıkışı bu kazanın yaşanması, böyle bir ihmalin olduğu anlamını da taşır. Bu bölgeye trafik ışığı şart. En azından okul giriş ve çıkış saatleri için önlem alınmalı. Biz bugün kazayı kırıklarla atlattık, ancak daha kötü sonuçlar doğabilirdi. Maalesef kızımın bacağı kırıldı. Ameliyata alınacak. Derslerinden ve sosyal çevresinden uzak kalacak" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Kaza anı güevinlik kamerası görüntüsü

Haber: İbrahim DANIŞ/ TORBALI(İzmir),

====================================

16)MOTOSİKLETİN YAYAYA ÇARPMA ANI GÜVENLİK KAMERASINDA

ZONGULDAK'ın Ereğli ilçesinde yolun karşısına geçmeye çalışan Selehattin Arslan(83), motosikletin çarpması sonucu yaralandı. Kaza anı güvenlik kamerasına yansıdı.

Kaza, dün akşam saatlerinde Müftü Mahallesi Erdemir Caddesi üzerinde meydana geldi. Selahattin Arslan yaya geçidinden geçmeye çalıştığı sırada Samet P. (17) yönetimindeki 67 LG 475 plakalı motosiklet çarptı. Kazada yaralanan Selahattin Arslan ve motosiklet sürücüsü Samet P., sağlık ekiplerinin yaptığı ilk müdahalenin ardından özel hastanelere kaldırıldı. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

KAZA ANI KAMERALARA YANSIDI

Kaza anı ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde, Selahattin Arslan'ın yaya geçidinden geçmek istediği sırada koşmaya başladığı ve Samet P.'nin kullandığı motosikletin çarptığı, yaşlı adam ve sürücünün yardımına vatandaşların koştuğu görülüyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Kaza anı güvenlik kamerası

-Yaralılara ambulansta müdahale

-Ambulansın olay yerinden ayrılması

-Özel hastanelerin acil servisinden detaylar

Haber-Kamera: Sinan KABATEPE/ EREĞLİ(Zonguldak),

============================

17)YOLU ŞAŞIRAN SÜRÜCÜ BARAJA DALDIBURSA'nın İnegöl ilçesinde bir akrabasına iftara giderken yolu şaşıran sürücü Hakkı Kaya, otomobille Boğazköy barajına girdi. Kazada sürücü Hakkı Kaya (24) ve eşi Emine Kaya (22) kendi imkanlarıyla otomobilden çıktı.

Kaza, dün akşam saatlerinde İnegöl ilçesi Hamzabey Mahallesi'nde meydana geldi. Akrabalarına iftara gitmek üzere yola çıkan Hakkı Kaya, yönetimindeki 16 Y 0839 plakalı otomobille kestirme zannettiği toprak yoldan giderken baraj sularına girdi. Yavaş yavaş sulara gömülen otomobilde bulunan sürücü Hakkı Kaya ve eşi Emine Kaya kendi imkanlarıyla araçtan çıktı. Otomobili kendi imkanlarıyla otomobili sudan çıkaramayan Hakkı Kaya, durumu jandarma ekiplerine bildirdi. İnegöl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin güvenlik önlemini almasının ardından, bölgeye çağırılan çekici yardımıyla otomobil baraj sularından çıkarıldı.

Bu arada İnegöl-Yenişehir yolu üzerinde seyir halinde olan sürücüler, araçların yol kenarına çekerek, meraklı gözlerle aracın kurtarılmasını izledi. Kaza ile alakalı soruşturma sürdürülüyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-genel görüntü

-kurtarma çalışmaları

-detaylar

Haber-Kamera: Yavuz YILMAZ/ İNEGÖL(Bursa),

==========================================

18)BOLU'DA TRAFİK KAZASI: 2 YARALI

BOLU'da TEM Otoyolu'nda kamyonun bir başka kamyona arkadan çarpması sonucu meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı. Hız göstergesi 65 kilometrede takılı kalan kamyonda sıkışıp yaralanan sürücü Olgun Satılmış (36), yaklaşık 1 saatlik çalışmayls bulunduğu yerden çıkarıldı.

Kaza, gece saat 00.30 sıralarında TEM Otoyolu'nun Rüzgarlar mevkiinde meydana geldi. Ankara istikametine giden Olgun Satılmış idaresindeki 34 VJG 07 plakalı kamyon, önündeki Tufan Karakülah(57) yönetimindeki 06 BY 982 plakalı kamyona arkadan çarptı. Kazada, öndeki kamyonun sürücüsü hafif yaralanırken, Olgun Satılmış ise araçta sıkıştı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. İtfaiyenin yaklaşık 1 saatlik çalışması sonucu Olgun Satılmış bulunduğu yerden çıkarıldı. Yaralılar, 112 Acil ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından ambulanslarla İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı. Kaza nedeniyle TEM Otoyolu'nun Ankara istikametinde ulaşım yaklaşık 2 saat boyunca tek şeritten sağlandı. Araçların yoldan kaldırılmasıyla trafik normal akışına döndü.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Kaza yapan araçlar

-Yaralı sürücüyü kurtarma çalışmaları

-Diğer sürücünün görüntüsü

-Yoldan görüntüler

-Detaylar

Haber-Kamera: Murat KÜÇÜK/ BOLU,

==================================

19)2 KATLI AHŞAP EV YANGINDA KULLANILAMAZ HALE GELDİ

BOLU'da 2 katlı ahşap evde çıkan yangın, dar olan köy yolu nedeniyle güçlükle söndürüldü.

Yangın, dün saat 21.30 sıralarında Doğanlar Köyü Demirci Mahallesi'nde meydana geldi. İbrahim Gendigelenoğlu'na ait 2 katlı ahşap evde bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangını fark eden İbrahim Gendigelenoğlu ve eşi dışarıya çıkarak durumu itfaiyeye haber verdi. İtfaiye ekipleri dar köy yolları nedeniyle yangının olduğu eve ulaşmakta güçlük çekti. Eve ulaşan itfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, köylüler de çalışmalara destek verdi. Yangın, yaklaşık 1 saatlik çalışma sonucu kontrol altına alındı. Yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için soruşturma başlatıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Yangından görüntüler

-Alevler

-İtfaiyenin müdahalesi

-Yaşanan panik

-Detaylar

Haber-Kamera: Murat KÜÇÜK/ BOLU,

==================================

20)OTOMOBİLE GİREN HIRSIZLIK ŞÜPHELİSİ, SUÇÜSTÜ YAKALANDI

ADANA'da kapı kilidi açık bir otomobile girip, araçtaki cüzdan ve parfümü çalmak istediği öne sürülen M.F.E., mahalle bekçileri ve polis tarafından suçüstü yakalanıp, gözaltına alındı.

Olay, bugün saat 04.00 sıralarında merkez Seyhan ilçesi Reşatbey Mahallesi Cumhuriyet Caddesi'nde meydana geldi. Cadde üzerinde bir kişinin, park halindeki araçların kapılarını açmaya çalıştığı yönünde gelen ihbar üzerine olay yerine mahalle bekçileri ve polis ekibi sevk edildi. Eşkali verilen şüpheliyi bir otomobilde gören mahalle bekçileri ve polisler, kaçmasına fırsat vermeden yakaladı. Gözaltına alınan ve adının M.F.E. olduğu saptanan şüpheli, polis merkezine götürüldü. Yapılan incelemede, otomobilin kapı kilitlerinin açık unutulduğu ve şüphelinin araçta bulunan cüzdan ve parfümü çalmak amacıyla girdiği tespit edildi.

Polis, olayla ilgili soruşturmaya devam ediyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

Olay yerinden görüntü

Polis aracındaki şüpheliden görüntü

Şüphelinin polis merkezine götürülmesi

Otomobilden görüntü

Otomobil sahibinin polise bilgi vermesi

Polislerin otomobilde inceleme yapması

Haber-Kamera: Gökhan KESKİNCİ/ ADANA,

============================

21)TIR'DA 9,5 KİLO METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLDİ, SÜRÜCÜ TUTUKLANDIŞANLIURFA'da, polisin şüphe üzerine durdurduğu TIR'da narkotik köpeği ile yapılan aramada 9.5 kilo metamfetamin ele geçirildi. Gözaltına alınan sürücü, tutuklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucu ticaretini önlemeye yönelik Şanlıurfa-Diyarbakır karayolunda uygulama noktası oluşturdu. Ekipler uygulama noktasında, şüphelendikleri TIR'ı durdurarak narkotik köpeği ile arama yaptı. Aramada TIR'ın kupa bölümünde plastik şişelerde  9.5 kilo metamfetamin ele geçirildi. Uyuşturucuya el koyan polis, TIR sürücüsünü gözaltına aldı.

İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheli çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

TIR'da arama yapan köpek

Uyuşturucu maddeye tepki veren köpek

Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Ali LEYLAK/ ŞANLIURFA,

=====================================

22)MALATYA'DA 3 BİN 565 KÖK KENEVİR ELE GEÇİRİLDİ

Malatya'da, jandarma tarafından düzenlenen operasyonda 3 bin 565 kök kenevir ele geçirildi, 1 kişi gözaltına alındı. Kenevirler jandarma tarafından yakılarak imha edildi.

İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler, Boran Mahallesi'nde uyuşturucu ticareti yapıldığı ve kenevir yetiştirildiği ihbarı üzerine harekete geçti. Jandarma tarafından belirlenen adrese düzenlenen operasyonda evde,  300 gram esrar ile 3 bin 565 kök kenevir ve ruhsatsız av tüfeği ele geçirildi. Uyuşturucu ve av tüfeğine el koyan ekipler, keneviri yakarak imha etti. Gözaltına alınan Z.A., ise İl Jandarma Komutanlığı'na götürüldü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

Kenevirin havadan drone görüntüsü

Ekipler

Yanan kenevir

Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Taha AYHAN/ MALATYA,

=====================================

23)VİŞNE MERMERİNDEN YAPILAN TESPİH 10 BİN DOLARA SATILDI

TÜRKİYE'de sadece Elazığ'da çıkarılan vişne mermerinden tespih yapıldı. 12 günde tamamlanan 102 gram ağırlığındaki tespih, 10 bin dolara alıcı buldu.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilkan Arslan, vişne mermerinden yapılan tespihi tanıttı. Arslan, kentin en değerli zenginliklerinden biri olan vişne mermeri taşından tespih üretilip, dünya pazarına sunulmasının önemine değindi.

Tespihi 12 günlük çalışmanın ardından tamamladığını anlatan Osman Kiraz, "18 yıldır bu işi icra ediyorum. Son yıllarda dünyada tanımayan kimse kalmadı. Son yaptığım tespihin malzemesi Elazığ'ın vişne mermerinden. Sertlik derecesi çok yüksek bir malzeme. İçerisinde herhangi sentetik ürün olmadığı için işlemesi bayağı bir zor, malzeme dağılabiliyor. Bu tespih, ortalama 12 gün sürdü. Sadece imamesi yaklaşık 8 saat sürdü. Sipariş üzerine yapmadım, bu benim ilk denememdi. Elazığlı olarak memleketimizde olan bir şeyi yapmamız gerekiyordu ve yaptık" dedi.

10 BİN DOLARA ALDI, KATAR'DA SERGİLEYECEK

Toplantıya katılan iş insanı Kadir Başkan, vişne mermerinden yapılan tespihi 10 bin dolara satın aldı. Başkan, tespihi önümüzdeki günlerde Katar'da düzenlenecek mücevher fuarında sergileyeceğini ifade ederek, "Bu tespih sektöründe ilk kez yapılmış bir ürün. Biz de satın aldık ve Katar'da sergileyeceğiz. 2 haftalık bir üretimi el emeği ve işçiliği var. Dünyada başka bir örneği yok. Çok nadide ürünler arasında duruyor. Normalde sipariş üzerine çalışıyoruz ama çok nadide bir ürün olduğu için sipariş bir ürün değil. Bu tespihi çekmek mümkün değil, bir sanat eseri için kullanılacak bir ürün. Ağırlığı ise 102 gram" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

Tespihin yapılması

Toplantıda tespihin tanıtılması

Genel ve detay görüntü

Haber-Kamera: Erkan BAY/ ELAZIĞ,

=================================
Kaynak: DHA
Polis , Jandarma , Güncel