11 Şubat 2019, 14:35

Dha Yurt Bülteni -11

Dha Yurt Bülteni -11

'Ürünlerin yüzde 60'ı korsan satılıyor, yüzde 40'ı hallere gidiyor'Adana Kabzımallar Odası Başkanı Ali Batman, "Ürünlerin yüzde 60'ı korsan satılıyor, yüzde 40'ı hallere gidiyor.

'Ürünlerin yüzde 60'ı korsan satılıyor, yüzde 40'ı hallere gidiyor'

Adana Kabzımallar Odası Başkanı Ali Batman, "Ürünlerin yüzde 60'ı korsan satılıyor, yüzde 40'ı hallere gidiyor. Bunlar hale girse fiyatlar aşağı çekilecek. Hale girmediği için denetim de olmuyor. Ürünlerin mutlaka hallere girmesi lazım" dedi.

Adana Kabzımallar Odası Başkanı Batman, sebze ve meyve fiyatlarındaki artışa karşı tanzim satış noktaları oluşturulmasını değerlendirdi. Tanzim satış uygulamasının 15- 20 yıl önce de gerçekleştirildiğini hatırlatan Batman, yurt genelinde üretilen tüm sebze- meyvelerin hallere girmesi gerektiğini vurguladı. Batman, "Arz- talebe göre, hale ürün az girerse fiyatlar yükselir; çok girerse fiyatlar düşer. Korsan satışlarla birlikte fiyatlar devamlı yükselmektedir. Bunun da sebebi, belediyelerin olaya siyasi davranarak, yeterli denetim yapmaması. Bu tanzim satışlar da göstermelik. Şu an afetlerden dolayı yeşillik türleri pahalı. Narenciye, 20 yılın en kötü sezonunu yaşadı. 5- 10 gün sonra havalar düzelecek ve fiyatlar düşecek. Ondan sonra da 'Halcileri hizaya dizdik, fiyatlar düştü' diyecekler" diye konuştu.

'KEŞKE DENETİMLER TAM YAPILSA'

Hal denetiminin önemine vurgu yapan Ali Batman, "Cumhurbaşkanı'mıza yanlış bilgiler veriyorlar. İzin versinler, 1 hafta halleri kapatalım; Türkiye'de meyve- sebze durumu neye uğrar, onu görsünler. Bir de denesinler; tüm ürünlerin hale girmesini sağlasınlar. Ondan sonra fiyat farkını görsünler. Ürünlerin yüzde 60'ı korsan satılıyor, yüzde 40'ı hallere gidiyor. Geçen hafta Mersin Limanı'na 150 tonluk muz yüklü gemi yanaştı. Hale sadece 12 ton ürün geldi, gerisi korsan. Bunlar hale girse bu fiyatlar aşağı çekilecek. Hale girmediği için denetim de olmuyor. Ürünlerin mutlaka hallere girmesi lazım. Denetimlere karşı değiliz. Keşke her yerde denetimler tam yapılsa" dedi. 

'10 GÜN SONRA BİBERİN FİYATI 2 TL'YE DÜŞECEK'

Adana Kabzımallar Odası 2'nci Başkanı Mahsun Doğan ise tarım arazilerini su bastığı için yeşilliklerin fiyatının yüksek olduğunu; ancak havanın düzelmesiyle fiyatların normale dönmesini beklediklerini kaydederek, şöyle konuştu:

"Bugün limon halde 60- 70 kuruşa satılıyor. İstanbul ve Ankara'da ise maliyetler nedeniyle 6- 7 TL'ye çıkıyor. Tanesinin bile 1 TL'ye satıldığı yerler var; ama biz 60- 70 kuruşa satamıyoruz. Portakal da aynı şekilde. Sebze halinde en kalitelisi 1 TL'ye satılıyor, marketlerde 2- 2,5 TL'ye. Ankara'da, İstanbul'da 4- 5 TL'ye satılıyor. Zam şampiyonu biber ve patlıcan; fakat şu sıra düşüş başladı. Biber 7 TL, patlıcan da 6 TL'ye satılıyor. Aşırı sel nedeniyle çiftçi, 1 ton topladığı yerde 100 kilo toplamaya başladı. Bölgede büyük afetler yaşandı. 10 gün sonra biber fiyatlarının 2 TL'ye düşmesini bekliyoruz."

Görüntü Dökümü

------------

- Kabzımallar Odası Başkanı Ali Batman ile röp

-Adana Kabzımallar Odası 2. Başkanı Mahsun Doğan ile röp

-Genel ve detaylar

SÜRE: 05'16" - BOYUT: 583 MB

Haber-Kamera: Nuri pir-Eser PAZARBAŞI/ADANA,

==================

Kamyonun altında kalan motosiklet sürücüsü öldü

İzmir'in Konak ilçesinde, iddiaya göre aynı yönde ilerlediği hafriyat kamyonunun çarpmasıyla savrulup, tekerlerinin altında kalan motosiklet sürücüsü Mustafa Kural (56), hayatını kaybetti.

Kaza, bugün saat 12.30 sıralarında Yeşildere Caddesi üzerinde meydana geldi. Konak'tan Bornova yönüne giden Mustafa Kural yönetimindeki 35 VL 382 plakalı motosiklete, iddiaya göre aynı yönde ilerleyen M.S.'nin kullandığı 35 ACZ 723 plakalı hafriyat kamyonu çarptı. Savrulan motosiklet sürücüsü Kural, kamyonun tekerleklerinin altında kaldı. Kazayı görenlerin ihbarı üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolde, Mustafa Kural'ın olay yerinde hayatını kaybettiği belirlendi. Gözaltına alınan kamyon şoförü M.S., polis merkezine götürüldü. Kazayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

Görüntü Dökümü

-------------

Olay yerinden görüntü

Motosikletten ve kırılan kasktan görüntü

Ekiplerin çalışmalarından görüntü

Genel ve detay görüntü

Haber-Kamera: Davut CAN/ İZMİR,

================

Mağazanın önündeki oyuncağı böyle alıp götürdü

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, mağazanın önünde sergilenen oyuncaklardan biri, çocuk tarafından, yanındaki kadının yardımıyla alınıp götürüldü. Olay, güvenlik kamerasına yansıdı.

Olay, Yenice Mahallesi Kasım Efendi Caddesi'ndeki mağazada meydana geldi. Mağaza sahibi Mustafa Ok, dükkanın önünde sergilediği oyuncaklardan birinin yerinde olmadığını fark etti. Güvenlik kameralarını inceleyen Ok, oyuncağın çocuk tarafından annesi olduğu değerlendirilen kadının yardımıyla alınıp bebek arabasına konulduğunu tespit etti. Kadın ve çocuğun olayın ardından uzaklaştığı görüldü.

Mağaza sahibi Mustafa Ok, "Bir annenin çocuğuna böyle bir şey yaptırmasına çok üzüldük. Ancak şikayetçi değilim. 20 liralık bir oyuncak. Parası yoksa, keşke isteseydi de ben verseydim" dedi.

Görüntü Dökümü

---------

-Güvenlik kamerası görüntüleri

-Detaylar

-Açıklamalar

Süre: 2 dakika 34 saniye, Boyut: 12 MB

Haber-Kamera: Yavuz YILMAZ/BURSA,

==================

Sporculardan ormandaki çöp için suç duyurusu 

Osmaniye'de doğa gezisi sırasında ormanlık alana atılan çöp yığınlarıyla karşılaşan sporcular, duruma tepki gösterip, sorumlularının cezalandırılması için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Osmaniye Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (ODAK) tarafından, yaklaşık 13 kilometrelik dik parkur içeren Çona Köyü Karataş Yaylası mevkiine Kışla Travertenleri'nin tanıtımına yönelik gezi düzenlendi. 50 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen doğa yürüyüşü sırasında, Cebel Yaylası Paşapınarı mevkiine gelen gurup, burada yol kenarın bulunan ormanlık alan içerisine rastgele atılan çöp yığınlarıyla karşılaştı. Katılımcılar, bölgede fotoğraf ve görüntü alıp, doğa kirliliğine son verilmesini noktasında, bölgedeki muhtarlıklar ile  ilgili kurum ve kuruluşlara çağrıda bulundu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

ODAK Başkanı Avukat Muhammet Doğan, ormanlık alana atılan çöp nedeni ile Osmaniye Cumhuriyet Savcılığına dernek ve şahsı adına suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, "Cebel Yaylası Paşapınarı mevkiinde yol kenarında ormanın içine rastgele atılan çöpler, bölgede bulunan köy muhtarlıkları tarafından buraya atıldığını öğrendik. Aslında yasal mevzuata göre köylerde toplanan çöpleri İl Özel İdaresi'nin alması gerekiyor. Ancak İl Özel İidaresi'ne ait yeterli araç olmadığından bu çöpler alınamadığı söylendi. Bu çöp bir gün yanacak ve o yangın sarp arazi koşulları nedeni ile söndürülemeyecek, o güzel orman yok olacak. Bunun hesabını kim verecek. Birisi gelip sizin bahçenizde çöp atsa ne yaparsınız. Bütün insanlığın bahçesi olan doğaya neden çöp atıyorsunuz" diyerek tepki gösterdi.

'DOĞAL HAYATI KORUMAYI HEDEF EDİNDİK'

Kulüp olarak ilin ve ülkenin doğal güzelliklerini tanıtmayı amaç edindiklerini belirten Doğan, şöyle konuştu:

"Üyelerimize çevre bilinciyle birlikte doğal hayatı korumayı ve sportif bir yaşam alışkanlığı kazandırmayı hedef edindik. En önemli kuralımız, grup birliğine uymak, doğaya sadece ayak izimizi bırakmak ve dönüşte sadece çektiğimiz fotoğraf ve videolarla dönmektir. Bugünkü doğa gezimiz ise Cebel yolu üzerindeki muhteşem güzellikte bir çöplük oldu. Müslüman bir ülkede iyi tahsil görmüş vatandaşlarımız ve muhtarlarımız toplanan çöplerini yol kenarındaki ormana atarak bu çöpleri doğaya kazandırıyorlar. Ne de olsa temizlik imanın yarısıdır!. Bunu gören çevre ve orman müdürlüğü yetkileri ve dahi valiliğimiz bu güzel görüntü ile ne kadar övünseler azdır. Muasır medeniyet seviyesine ulaşmış olduğumuzu görerek doğa gezimize son verdik."

Görüntü Dökümü

-------------

Doğaya poşetlerle atılan çöpler

Çekim yapan vatandaşın konuşması

- ODAK Başkanı Avukat Muhammet Doğan açıklaması

Sporcuların Bayrak açkması

SÜRE: 02'07"      BOYUT: 235 MB

Haber: İbrahim EMÜL-Kamera: OSMANİYE, Batman,Ali Batman,Adana
Kaynak: DHA