Dha Yurt Bülteni - 18

Üniversite öğrencilerden ayakta yolculuk yapanlar için 'Tak takıl' projesiKÜTAHYA Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Sağlık Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencilerinden Necle Şimşek, Esmanur Gökalp ve Esra Taşdemir şehir içi ulaşımda ayakta yolculuk edenlerin rahat ve güvenli...

06.05.2017 00:43 | Son Güncelleme: 06.05.2017 00:43Dha Yurt Bülteni - 18
Üniversite öğrencilerden ayakta yolculuk yapanlar için 'Tak takıl' projesi

KÜTAHYA Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Sağlık Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencilerinden Necle Şimşek, Esmanur Gökalp ve Esra Taşdemir şehir içi ulaşımda ayakta yolculuk edenlerin rahat ve güvenli bir şekilde seyehat etmeleri için 'Tak takıl' isimli emniyet kemeri projesini hayata geçirdi.

Proje hakkında bilgiler veren öğrencilerden Necla Şimşek "Tak takıl isimli aletimiz kademeli boy ayarlamasına sahiptir. 1 metre 40 santimetre ile 2 metre boy aralığına sahip kişilere hitap etmektedir. Kişi geldiğinde yelek gibi giyinerek önden kendini kilitleyerek iki eli serbest bir şekilde seyehat edebilecektir"dedi.

Esmanur Gökalp da dersleri gereğiç böyle bir proje hazırladıklarını söyledi. Gökalp projeleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Projemiz bir ders kapsamında oluştu. Kendine yardım aleti yapmamız gerekiyordu. Engelli yaşlı bireylere yönelikti. Ama daha sonra sağlıklı bireylerede uygulaya bileceğimizi düşündük. İlk başta MS hastaları üzerinde denemeye başladık. Hastalardan dönüşler çok iyi oldu. Bu bizi teşvik etti ve biranönce hayata geçirmemizi istediler. Rektör ve belediye başkanımızla iletişime geçtik. Kütahyada uygulama yapıyoruz. Uygulama ile halkın tepkilerini gözlemliyoruz. Gün içerisinde yorgunluğun tavan yaptığı akşam saatlerinde konforlu bir ulaşım sağlamak aynı zamanda tutunmaktan dolayı oluşan kas ağrılarını en aza indirmek ve toplu taşıma kültürünü geliştirmek istiyoruz. Biz projemizi Gençlik ve bakanlığına proje destek başvurusu yaptık ve birinci aşamasını geçtik. Şuanda projenin sonuçlanabilmesi için onlardan gelecek cevabı ve sponsorluk desteğini bekliyoruz ve ayrıca ülkemizde yaygınlaştırmak istiyoruz."

Esra Taşdemir de, "Özellikle metropol şehirlerde uzun süre ayakta yolculuk etmek zorunda kalan kişilerin yolculuklarını daha verimli hale getirmek aynı zamanda kavraga kuvveti ve dengesi olmayan hastaların veya bireylerin yolculuklarını daha güvenli hale getirmek ve yolculukları boyunca onlara maksimum destek sağlamakdır"dedi.

Üniversiteli öğrenciler, hazırladıkları porojelerini kent içi yolcu taşıyan belediye ve özel halk otübüslerindeki vatandaşlar üzerinde uyguladılar.

Görüntü dökümü:

-------------------------

-Projeyi hazırlayan öğrencilerin otobüs içerisinde ve dışında praje hakkında bilgi vermeleri,

-Öğrencilerin otobüsteki yolculara projelerini uygulamalı olarak göstermeleri,

-Otobüsteki bir yolcunu konuşmasından ve otobüs içerisinden detay görüntüler bulunuyor.)

Haber-Kamera: Oğuzhan KILIÇ/ KÜTAHYA,-

====================================

Film Festivali'nde İzzet Günay ile Lale Belkıs'a 'Onur' ödülü verildi

ANADOLU Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından bu yıl 19'uncusu düzenlenen Uluslararası Eskişehir Film Festivali'nde onur ödülleri Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından İzzet Günay ile Lale Belkıs'a verildi.

Eskişehir'de 5-13 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Eskişehir Film Festivali'nin açılış töreni Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü'ndeki Sinema Anadolu Salonu'nda yapıldı. Açılışa İzzet Günay ve Lale Belkıs'ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz ile çok sayıda davetli katıldı.

Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan yaptığı konuşmada, "19 yıl önce film günleriyle başlayan Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali zaman içinde büyüdü ve üniversitemizin gurur kaynağı, prestij göstergesi çalışmalarından birisi haline geldi. Film Günleri olarak başladığı yolculuğunda kısa sürede bir festival niteliği kazanan bu etkinlik, uluslararası alanda da saygın bir yer edinmeyi başardı" dedi.

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz da sinema sanatının ortak rüya gibi olduğunu söyledi. Türk sinemasının dünyada kabul gören bir marka haline geldiğini anlatan Yılmaz, telif hakları ile ilgili düzenlemelerin de yapıldığını belirterek "Artık senaristler, yönetmenler ve oyuncular haklarını devretmiş olsalar dahi filmin gösterime girmesinden 3 yıl geçtikten sonra bu filmleri yayınlayan televizyon kuruluşlarından, dijital platformlardan, internet sitelerin telef ücreti talep edebilecek" diye konuştu.

Törende festivalin 'Onur' ödülleri İzzet Günay ile Lale Belkıs'a verildi. Lale Belkıs ödülünü Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil İbrahim Gürcan'dan aldı, Belkıs "Ben Cumhuriyet kadınıyım. Sizlerle olmak büyük mutluluk. Yılmaz Büyükerşen'e de teşekkür ederim. Eskişehir'i eski değil, yeni şehir yaptı" dedi.

İzzet Günay'a da ödülünü Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan verdi. Günay, açılışa katılan davetlilere teşekkür ederek,"Bu geceye anlam katan sizlersiniz. Sizler bizi candan, yürekten sevgilerinizle, saygılarınızla toz kondurmadan bizi bugünlere taşımasaydınız biz bu ödülleri alamayacaktık. Hepinize çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Törende Sinemaya Emek ödülleri Tomris Giritlioğlu ve Zeki Baksı'na, Yılın Performansı Ödülleri Ecem Uzun ve Haydar Şişman'a, Sinema Kültürüne Katkı Ödülü ise Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği'ne verildi. Törene katılamayan Ecem Uzun'un gönderdiği görüntüsü perdeye yansıtıldı. Uzun kendisine ödül verildiği için teşekkür etti.

Açılış töreninin ardından, yönetmen Paul Negescu'nun 'Two Lottery Tickets' filmi gösterime sunuldu.

19'uncu Uluslararası Eskişehir Film Festivali kapsamında 4 belgesel, 41 uzun metrajlı ve 55 kısa film ve 60 Seansı film gösterime sunulacak. Mor Perde, Engelli Farkındalık, Dünya Sinemasının Genç Yıldızları, Sinema Tarihinin Unutulmazları, Dünya Festivallerinden, Türk Sineması 2016-2017, Gece Yarısı Sineması, Canlandırma Sineması, Hayatımız Belgesel ve Kısa filmler bölümleri ile sinemaseverlere festival coşkusu yaşatılacak.

Görüntü dökümü:

-------------------------

-İzzet Günay ile Lale Belkıs'ın salona girmeleri,

-Davetlilerin görüntüsü,

-Rektör Prof.Dr.Naci Gündoğan'ın konuşması,

-Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz'ın konuşması,

-Yılın Performansı Ödüllerini kazanan Ecem Uzun'ın törene katılmadığı için video görüntüsü ile teşekkür etmesi,

-Yılın Performansı Ödüllerini alan Haydar Şişman'a ödülünün verilmesi,

-Uçan Süpürge Derneği'nni ödülünü alması,

-Tomris Giritlioğlu'nun Sinema Emek ödülünü alması,

-Zeki Baksın'na sinema emek ödülü verilmesi,

-Lale Belkıs'a ödülünün verilmesi ve Belkıs'ın konuşması,

-İzzet Günay'a ödülünün verilmesi ve konuşması,

-Ödül alanların toplu halde çekilen görüntüleri bulunuyor.)

Haber-Kamera:  Eyüp KELEBEK/ESKİŞEHİR, -

============================================

Ak Partili Aydın: Referandum şimdiden meyvelerini vermeye başladıTBMM Başkanvekili ve Ak Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, 2019 yılının Anayasa değişikliği referandumunun meyve vereceği tarih olduğunu belirterek, "Aslında şimdiden meyvelerini vermeye başladı" dedi.

Ak Parti Adıyaman İl Başkanlığı tarafından bir düğün salonunda teşkilata yönelik referandum nedeniyle teşekkür yemeği verildi. Yemeğe TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın'ın yanı sıra; milletvekilleri Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat ve Salih Fırat, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Ak Parti İl Başkanı Abdurrahman Dimez ve çok sayıda partili katıldı.

Ahmet Aydın, 16 Nisan'dan sonra siyasetin değiştiğini belirterek, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin avantajlarını anlattı. Aydın şöyle konuştu:

"Artık o eski Türkiye'nin tüm kapıları kapandı. O irademizin üzerindeki tüm kirli elleri, kirli düşünceleri, terörü, darbeyi 16 Nisan'da sandığa gömdünüz. Artık yaşasın yeni Türkiye diyoruz. Yeni ve güçlü Türkiye'nin kapıları bu sistemle birlikte, bu seçimle birlikte sonuna kadar açıldı. Çok daha fazla çalışmamız gerektiğini de biliyoruz. Çünkü 2019 yılı gerçekten bu ülkenin, bu sistem değişikliğinin ilk meyvelerini verecek olduğu tarihtir. Aslında şimdiden meyvelerini vermeye başladı. Çünkü hiçbir zaman gönül bağını koparmadı. Aşkı, tutkusu, sevdası olan partisine, yuvasına Cumhurbaşkanımız artık resmen geçtiğimiz günlerde üyelik tescil etti. Yeter mi, yetmez. İnşallah ayın 21'inde yine o ilk günkü aşkla, o sevdayla, o hizmet aşkıyla kurduğu, büyüttüğü partinin başına gene başkan olarak seçilecektir. İşte o zaman Türkiye'yi tutabilene aşk olsun."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------------------

Partililer

Ahmet Aydın'ın konuşması

Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mahir ALAN/ADIYAMAN, -

============================================

Dumlupınar Üniversitesi, Lale Belkıs, Eskişehir, Politika, Güncel

Kaynak: DHA

18.02.2020 22:50:42