11 Şubat 2019, 13:05

Dha Yurt Bülteni-9

Dha Yurt Bülteni-9

ULUDAĞ'DAKİ SİLAHLI KAVGA ANI CEP TELEFONU KAMERASINDA (EK)1)JANDARMADAN OLAY İLE İLGİLİ AÇIKLAMAGözaltı sayısı 18'e yükseldi, 3 tabanca ve bir av tüfeği ele geçirildi.

ULUDAĞ'DAKİ SİLAHLI KAVGA ANI CEP TELEFONU KAMERASINDA (EK)

1)JANDARMADAN OLAY İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Gözaltı sayısı 18'e yükseldi, 3 tabanca ve bir av tüfeği ele geçirildi.

Uludağ'da dün gece yaşanan ve 1 kişinin ölümü, 3 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan silahlı kavgayla ilgili gözaltına alınanların sayısı 18'e yükseldi. Bursa İl Jandarma Komutanlığı, yazılı bir açıklama yaparak, ikisi olayda kullanılan 3 tabanca ile bir av tüfeğinin ele geçirildiğini, olay yerinde 237  jandarma personelinin güvenlik tedbirlerini sürdürdüğünü bildirdi.

KAYAK ÖĞRETMENLERİ DERNEĞİ ÜYELERİYLE OTEL ÇALIŞANLARI ÇATIŞTI

Açıklamada Osmangazi İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk alanı içerisindeki Uludağ 1'inci Oteller Bölgesi'nde saat 19.30 sıralarında, Winterfest Açıkhava Etkinliği'nin düzenlendiği Beceren Kafe isimli işletmede Bursa Kayak Öğretmenleri Dernek Başkanı ile otel görevlileri ve özel güvenlikçiler arasında önceden bulunan husumet nedeniyle darp olayı yaşandığı anlatılarak şöyle denildi:

"Olay neticesinde dernek üyesi Y.K.Ü., E.Ç. ve R.Ö. ile karşı tarafta bulunan özel güvenlik görevlileri S.Ç., R.B. ve otel çalışanı A.Ö. birbirlerini darp etmişlerdir. Olaya süratle müdahale edilerek taraflar ayırılmış, konuyla ilgili Cumhuriyet savcısının talimatıyla 3 kişi gözaltına alınmıştır. Darp olayının akabinde bahse konu dernek üyelerinden oluşan yaklaşık 30, 40 kişi toplanarak, Genç Yazıcı Otel'de konaklayan darp olayına karışan özel güvenlik görevlilerine saldırıda bulunmuşlardır. Kargaşa sırasında özel güvenlik görevlilerinden M.S. tabancayla hedef göstermeksizin ateş etmiştir. Açılan ateş neticesinde kayak öğretmenleri derneğinden Y.K. hayatını kaybetmiş, H.S. de yaralanmıştır. Olay yerine yakın olan timlerle olaya süratle müdahale edilmiş, olayın şüphelileri, olayda kullanıldığı tespit edilen 2 adet tabanca ile birlikte ele geçirilmiştir. Bursa Kayak Öğretmenleri Derneği'ne mensup grup üyeler üzerinde yapılan üst aramasında ise 1 adet ruhsatsız tabanca ve 1 adet av tüfeği ele geçirilmiştir."

GÖZALTI SAYISI 18'E YÜKSELDİ

"Olay yerindeki güvenlik güçlerine İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı 9 JÖH Timi, 10 Asayiş Timi, 6 İstihbarat Unsuru, 2 Trafik Timi, 1 JASAT Timi ve 1 Olay Yeri İnceleme Timi olmak üzere toplam 237 personelle takviye de bulunulduğu" kaydedilen açıklamada, "Bahse konu gruplar süratle dağıtılmış, müteakiben görgü tanıklarının ifadesi ve kamera kayıtları incelenerek 15 şüpheli gözaltına alınmıştır. Şahıslar Bursa merkezinde farklı yerlerde halen göz altında tutulmaktadır. Toplam 237 personelle müteakip olayların olmaması için gerekli tedbirler alınmaya devam edilmektedir" denildi. Olaydan hemen sonra gözaltına alınan 3 şüpheli ile birlikte gözaltı sayısı 18'e yükseldi.

Görüntü Dökümü

---------------------

Cep telefonu kamerasına yansıyan kavga görüntüleri

BURSA/DHA

=============================================

2)RİZE'DE TAŞIYICI KOLONLARINDA ÇATLAKLAR OLUŞAN 8 KATLI BİNADA TEKNİK İNCELEME YAPILDI

RİZE'nin Yeniköy Mahallesi'nde taşıyıcı kolonlarında çatlaklar oluşan ve dün tahliye edilen 8 katlı, 21 daireli apartmanda teknik ekiplerce inceleme yapıldı. Hazırlanacak raporun ardından bina ile ilgili karar verileceği belirtildi. 

Yeniköy Mahallesi'nde yer alan 8 katlı 21 daireli Kent Apartmanı'nın taşıyıcı kolonlarında dün çatlaklar olduğunu gören bina sakinleri olayı polis ve belediye ekiplerine bildirdi. Mahalleye gelen ekipler yaptığı incelemede binanın kolanlarında çatlaklar olduğunu belirledi. Tedbir amacıyla binanın hemen boşaltılması kararlaştırıldı. Polis ve zabıta ekipleri, herkesi uyararak binayı tahliye etti. Apartman sakinleri daha önce de küçük çaplı çatlakların oluştuğu bina ile ilgili durumu yetkililere bildirdiklerini belirterek önlem alınmasını istedi.

TEKNİK İNCELEME YAPILDI

8 katlı 21 daireli apartmanda Rize Belediyesi İmar Müdürlüğü, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri binada teknik inceleme yaptı. Karot örnekleri alınan bina ile ilgili teknik rapor hazırlanacak. Rapora göre; binanın yıkılacağı ya da güçlendirilerek yeniden ikamete açılacağına karar verilecek. 

Bu arada AFAD ekipleri, tahliye edilen apartman sakinlerini de misafirhanelere yerleştirdi. 

Görüntü Dökümü

---------------------

Bina görüntüleri

Teknik inceleme

Detaylar

Haber-Kamera:   Mehmet Can PEÇE/RİZE,  

=============================================

3)ANTALYA'DAKİ HORTUM FELAKETİNDE ZARAR 100 MİLYON LİRAYI AŞKIN

ANTALYA'da 24- 26 Ocak tarihlerindeki hortum ve fırtına felaketinden etkilenen 14 ilçedeki zarar tespit sonuçları, muhtarlıklarda askıya çıkarıldı. Tahminlere göre, toplam 30 bin dönüm tarım arazisinde 100 milyon liranın üzerinde zarar bulunduğu belirtildi. Askıdaki rakamlara çiftçilerin itirazları bu hafta sona erecek.

Antalya'nın Kumluca ve Finike ilçelerinde 24 Ocak'ta yaşanan hortum felaketleri ve devamında Kemer, Demre, Kaş, Korkuteli, Serik, Döşemealtı, Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu, Manavgat, Alanya ve Elmalı ilçelerinde yaşanan felaketin ardından Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknik ekipleri zarar tespit çalışmalarını tamamladı.

Felakette 14 ilçedeki toplam 30 bin dönüm tarım arazisinde 100 milyon liranın üzerinde zarar oluştuğu değerlendirilirken, teknik ekipler tarafından yapılan çalışmalar neticesinde zarar tespit raporları hazırlandı. Raporlar, ilçelerin ilgili mahalle muhtarlıklarında askıya çıkarıldı. 7 Şubat tarihi itibarıyla askıya çıkarılan zarar tespit raporlarına, bu hafta sonuna kadar çiftçiler itirazlarını yapabilecek. Çiftçi itirazlarının alınmasının ardından hem zarar gören alan hem zarar miktarı netleştirilecek. Kesin tespitlerin ardından tarım sigortası bulunmayan, yani TARSİM kapsamı dışında kalan çiftçilere de zararları ödenecek.

Teknik ekiplerin zarar tespit çalışmalarında, 30 bin dönümlük alanın yaklaşık 15 bin dönümünün sera, 15 bin dönümünün de tarla alanı olduğu belirlendi. Sera veya tarlada yüzde 5 de olsa yüzde 100 de olsa tüm zararlar kapsama alındı. TARSİM kapsamındaki 1350 çiftçiye ise yaklaşık 35 milyon lira zarar tazminatlarının ödemesi geçen hafta yapıldı.

Görüntü Dökümü

---------------

-Hortumun etkilediği tarım arazilerinden görüntüler ve detaylar

Mehmet ÇINAR/ANTALYA,

==================================================

4)KURTLAR SALDIRDIKLARI KÖPEĞİ PARÇALAYARAK YEDİ

ORDU'nun Kabadüz ilçesinde, sürü halindeki kurtlar saldırdıkları köpeği parçalayarak yedi.  

Kar yağışının etkili olduğu, hava sıcaklıklarının sıfırın altına düştüğü Çambaşı Yaylası'nda kurtlar, bir Kangal köpeğine saldırdı. Kurtların parçalayarak telef ettikleri köpekten geriye kemikleri kaldı. Bölge sakinlerinin durumu fark etmeleri üzerine kurt sürüsü, ormanlık alana kaçtı. Köpeğin kime ait olduğu ise araştırılıyor.

Görüntü Dökümü

---------------

Telef olan köpeğin görüntüsü

Haber:  Ahmet BAYRAK Kamera: ORDU-DHA

==================================================

5)ÇALDIKLARI KOYUNLARI SATARKEN YAKALANDILAR

KARAMAN'dan çaldıkları 21 adet koyunu Konya'nın Ereğli ilçesinde satmaya çalışan 4 kişi jandarma tarafından yakalandı. Çaldıkları koyunlarda sahiplerine teslim edildi. 

Çakırbağ köyünde oturan Veli Karadayı (69), dün ağılından 21 adet koyun çalınınca jandarmaya haber verdi. Jandarma, köyün giriş ve çıkışlarında bulunan kamera kayıtlarını tek tek inceledi. Yapılan incelemede 42 CFR 71 plakalı bir kamyonetin köyden çıkış yaptığını belirledi. Araştırmasını derinleştiren jandarma kamyonet içinde daha önce çeşitli suçlardan sabıka kaydı olan Cesim Ç.(27), Hakan K.(24), Mehmet T.(18) ve Şahin M.'nin(19) olduğu belirledi. Jandarma 4 kişi çaldıkları koyunları Konya'nın Ereğli ilçesinde satmak isterken suçüstü yakaladı. 4 kişi gözaltına alınırken çalınan 21 koyunda sahibine geri teslim edildi. Yapılan sorgulamalarında 6 Şubat günü de İhsaniye köyünden 10 adet koyun çalıp, sattıklarını ve parayı harcadıklarını itiraf eden 4 kişi, bugün adliyeye sevk edildi. 

Görüntü Dökümü 

------------------

Şüphelilerin adliyeye sevk edilmesi 

Genel ve detay

Haber- Kamera: Muammer ŞEN KARAMAN DHA)

=====================================================

6)BAKAN SELÇUK, KOCAELİ VALİLİĞİ'Nİ ZİYARET ETTİ

AİLE Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy'u ziyaret etti.

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy'u makamında ziyaret eden Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, daha sonra Kocaeli İl Koordinasyon Toplantısı'na da katılarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Toplantı öncesinde kısa bir açıklama yapan Bakan Selçuk, "Bugün 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kız Çocukları ve Kadınlar Günü. Biz de bu günü bilimde, sanayide ve teknolojide önde gelen şehirlerimizden biri olan Kocaeli'de kutlamak istedik. Hem de ilimizdeki bakanlığımızın çalışmalarını değerlendirmek istedik. Vali beyle beraber bu çalışmalar hakkında bir değerlendirme toplantısı yapacağız" dedi.

Görüntü Dökümü

---------------

-Bakan Selçuk'un valiliğe gelişi

-Bakan Selçuk'un açıklaması

-Toplantıdan görüntü

-Detay

Haber: Dinçer AKBİR-Kamera: Alişan KOYUNCU/İZMİT(Kocaeli),

======================================================

7)FEYZİOĞU: GÜVENLİ BÖLGEYLE SIĞINMACILARI MEMLEKETLERİNE YOLCU EDEBİLECEĞİZ

KİLİS'te avukatlarla bira araya gelen Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Suriye sınırında oluşturulması planlanan güvenli bölgenin destekçisi olduğunu belirterek, "Türkiye orada güvenli bölgeyi sağlarsa umut ediyorum, burada sığınmacıların büyük bir bölümünü biz memleketlerine yolcu edebileceğiz" dedi.

Kentte, Suriyeli avukatların da katıldığı toplantıya katılan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Metin Feyzioğlu, Kilis'e en son roketlerin düştüğü dönem geldiğini söyleyerek, "Roketler düştüğü günlerde biz buradaydık. Hatta bir tanesi ertesi gün yemek yediğimiz restorana düştü. Çok acılar yaşadık. Zeytin Dalı Operasyonu ile Kilis'in güvenliği çok şükür büyük ölçüde sağlandı" diye konuştu.

'KAYMAĞINI YİYEN AVRUPA, AMERİKA OLMAMALI'

Türkiye'nin Suriye sınırının diğer tarafında oluşturmayı planladığı güvenli bölgeye destek verdiğini belirten Feyzioğlu, şunları dedi:

"Türkiye, güvenli bölgeyi tam anlamıyla sağlayacaktır. 'İnşallah keşke herkes Türkiye'ye destek verse de, Türkiye kadar orada iyi niyetli olsa da' deyip de bir de not düşüyorum. Türkiye orada güvenli bölgeyi sağlarsa umut ediyorum, burada sığınmacıların büyük bir bölümünü biz memleketlerine yolcu edebileceğiz. 4 milyon mülteciyi kabul eden bir başka devlet yok. Varını yoğunu paylaşan bir başka devlet yok. Yemeyip yediren, çocuğuna vermediği hizmeti sığınmacıya veren bir başka devlet yok. Şimdi bu sığınmacılar yurtlarına döndüklerinde her birinin Türkiye elçisi olarak dönmesini arzu ederim. Böylece Kilis sınır bölgelerimizle Suriye arasında ticaretin zirve yapması, dostluğun zirve yapmasını ve bundan Türkiye'nin yararlanmasını isterim. İşin ceremesini çeken Türkiye; kaymağını yiyen Avrupa, Amerika olmamalıdır. Suriye'yi yeniden imar ederken bizim de yapacak çok şeylerimiz vardır. Bugün Suriye'de, Türkiye'nin kurduğu Fırat Kalkanı güvenlik bölgesinde yaşamakta olan avukatlarla da yaptığımız görüşmede dile getirdiğim şuydu; İnşallah oraya Türkiye yatırımlar götürdüğünde buradaki avukat meslektaşlarımız oradaki avukat meslektaşlarımızla iş birliği yaparak sınırları siyasi bir sınır olarak bırakıp, gönül sınırları kalkmış ve dolayısıyla ticarette de sınırlar kalkmış bir şekilde hep birlikte kalkınacağız."

KAŞIKÇI CİNAYETİ

Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde Türkiye'nin ABD basını tarafından haksız yere suçlandığını ifade eden Feyzioğlu, şunları söyledi:

"Türkiye'nin özellikle bazı Amerikan basınında çok haksız yere suçlanmakta olduğunu görüyorum. Suudi Arabistan'a baskı yapmak için Kaşıkçı cinayetini kullanmakla Türkiye suçlanıyor. Sen oradan adamlarını göndereceksin, uçaklarla ceset imha etmek için adli tıp uzmanlarını göndereceksin, işkencecileri göndereceksin, her şeyini yapacaksın, buraya taammüden ve vahşi bir cinayet işlemek üzere elit bir ekip sevk edeceksin ve bunu ortaya çıkardığı için Türkiye'ye diyecekler ki birileri; 'Siz Suudi Arabistan'ı sıkıştırmak için siyasi anlamda kullanıyorsunuz.' Yani hırsızın suçu yok; hırsızı yakalayanın suçu var. Bu kabul edilemez. Türkiye burada gerçekten kendine devlet diyen devletlerin yapamadığını büyük bir kararlılıkla yapmıştır. Devletimizin yargı organlarına başta başsavcılığımıza, emniyetimize, yargımız da çok teşekkür ediyorum. Doğru olanı, iyi olanı yapmıştır. Türkiye bu noktada dünyaya politik kaygı gözetmeksizin bir politik katliamı nasıl takip edileceğini ispatlamıştır. Emsal olmasını dilerim, bu çok önemli, emsal olmasını dilerim."

Birleşmiş Milletler'in Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklamasını da değerlendiren Feyzioğlu, Birleşmiş Milletler'in özel bu konuyu soruşturma ile görevli temsilcisi de geldiğimde bizden aldığı delillerle olayım vahametini anlamıştır. Suudi Arabistan'ın da katilleri etkin bir soruşturma yapmayarak koruduğuna dair bir ön açıklama yapmıştır. Birleşmiş Milletler, bu konuda bir araştırma içindedir, sonucunu göreceğiz. Tabii Suudi Arabistan'ın sanıkları Türkiye'ye teslim etmesi durumunda Türkiye'nin yargılama yetkisi vardır bizim iç hukukumuza göre. Ama Suudi Arabistan'ın kendi iç hukukuna göre de vatandaşını Türkiye'ye ya da bir başka ülkeye teslim etmeme yetkisi vardır. Suudi Arabistan bize teslim ederse en güvenilir şekilde yargılama yapacaktır. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın" diye konuştu.

Görüntü Dökümü

----------------------------------

Adalet sarayı

Solondan görüntü

Feyziğolunun açıklaması

Genel ve detay görüntüler

( Haber-Kamera: Reşit ÇELEBİOĞLU-KİLİS-DHA)

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 917,MB

======================================================

8)TİM 'İHRACATA İLK ADIM SEFERBERLİĞİ', GAZİANTEP'TE GERÇEKLEŞTİRDİ

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından tüm bölgelerde düzenlenecek olan ve ilki Gaziantep'te başlatılan 'İhracata İlk Adım Seferberliği' programı tanıtıldı.

Bir otelde düzenlenen programa Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, iş adamları, TİM Delegeleri, KOSGEB, Eximbank ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Temsilcisi  katıldı.

Türkiye'de ihracatın arttığını ifade eden Vali Gül, "TİM'in yaptığı bu çalışmaları heyecanla takip ediyoruz. Türkiye'de ihracat rakamları her geçen gün artıyor. TİM'in bu çalışmalarla yaptığı çalışmanın en önemli faydası zihniyet devriminin olmasıdır. Anadolu'da üreten herkes bende başarabilirim. İhracat yapabilirim noktasına gelecektir" dedi.

Gaziantep'te tüm dünyayla yarıştıklarını ifade eden Şahin ise, " Bu şehrin rekabet etme gücünde, güçlü ve zayıf taraflarımızı çalıştık. En büyük gücümüzün lokasyon olduğunu biliyoruz. Çünkü baktığımızda hiçbir şehirde 5 saatte 2 milyar kişiye ulaşamazsınız. Bu çok büyük bir avantaj. Artık biz sadece birbirimizle, diğer illerle yarışmıyoruz. Tüm dünyayla yarışıyoruz" diye konuştu.

Yeni rekorlara devam edeceklerini belirten TİM Başkanı Gülle "Bildiğiniz gibi 2018 yılı ihracatta rekorlar yılı olmuştu. Yıl genelinde 168 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihi rekoru kırmıştık. 2019'da da rekorlara devam ediyoruz. Yeni Ekonomi Programı hedefi olan 182 milyar doları aşacağımıza yürekten inanıyoruz. TİM olarak ihracatımızın geleceğine yönelik kritik başlıkları değerlendirdik.  Bunlar, İhracatımızı değer olarak arttıracağız. İhracatçı firma sayısını arttıracağız. Sattığımız ürün çeşitliliğini ve kalitesini arttıracağız. Bu üçü bir arada gerçekleşirse küresel ticaretten aldığımız payı katlayabileceğimiz çok açık" ifadelerini kullandı.

Görüntü Dökümü

---------------

Toplantıya katılanlar

Davut Gül'ün konuşması

Fatma Şahin'in konuşması

İsmail Gülle'nin konuşması

Genel ve detay görüntüler

( Haber-Kamera: Mustafa KANLI-GAZİANTEP-DHA)

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 371 MB

===================================================== kavga,DHA,Türkiye
Kaynak: DHA