Dicle, YSK'dan Savunması İçin Ek Süre İstedi

Hatip Dicle'ye, Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği 1 yıl 8 aylık hapis cazasını Yargıtay'ın onanmasının ardından milletvekili tehlikeye girmişti.

Dicle, YSK'dan Savunması İçin Ek Süre İstedi
21.06.2011 16:15 | Son Güncelleme: 21.06.2011 16:15

BDP'nin desteğiyle Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen ve KCK/TM ana davasından tutuklu sanığı Hatip Dicle, onaylanan 1 yıl 8 aylık hapis cezasına, tutuklu kaldığı sürenin mahsup edilmesiyle ilgili Yüksek Seçim Kurulu'nun ana davasından tutuklu bulunduğu sırada BDP'nin desteğiyle Diyarbakır'dan bağımsız milletveli seçilen Hatip Dicle'ye, Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği 1 yıl 8 aylık hapis cazasını Yargıtay'ın onanmasının ardından milletvekili tehlikeye girmişti.

YSK'nın Dicle'nin davayla ilgili ifadesini alacağını açıklamasının ardından avukatları Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, KCK/TM davasından tutuklu bulunduğunu ve aldığı cezanın bu tutukluluk süresinden 'mahsup' edilmesi talebinde bulunmuş, bu talep kabul edilmişti. Mahkemenin 'mahsupluk' kararını kabul etmesinin ardından, avukatları geçen cuma günü Diyarbakır İl Seçim Kurulu'ndan Dicle'nin mazbatasını alıp mahkemeye başvurarak tahliye talebinde bulunmuştu. Dicle, aynı gün avukatı aracılığıyla mahkemeye dilekçe vermiş sözlü savunma yapmak istemişti.

KELEPÇESİZ GETİRİLDİ

Bugün sözlü savunma yapmak üzere Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nden adliyeye getirilen Hatip Dicle için, olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Dicle, basın mensuplarının görüntü almaması için adliyenin arka kapısından içeri alındı. Adliyeye kelepçesiz getirilen Hatip Dicle, avukatları Mehmet Emin Aktar, Fethir Gümüş, Feride Laçin ve Meral Danış Beştaş'la birlikte İl Seçim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Hakan Baştımar'a savunma verdi.

'MAHSUPLAŞMA YANLIŞ VE HATALI YAPILDI'

Hatip Dicle, yaptığı savunmada, "Ben yapılan bu mahsubun hatalı ve yanlış olduğunu düşünmekteyim. Daha önceki mahkumiyetimde yaklaşık 4. 5 yıl fazladan yatarım vardır. Oysa mahsup en son tutukluğumdan yapılmıştır. Avukatlarım vasıtasıyla Ankara 12'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne bu konu ile ilgili ittirazda bulundum. İttirazıma ilişkin belgeyi sunuyorum. Bu nedenle asıl savunmamı itirazım sonuçlandıktan sonra yapacağım. Bu nedenle savunmam için süre istiyorum" dedi.

YSK'NIN SAVUNMA KARARI AVUKATLARA TEBLİĞ EDİLMEDİ

Hatip Dicle'nin avukatları ise müvekkillerinin beyanlarına aynen katıldıklarını ve beyanı doğrultusunda süre verilmesini talep ettiklerini ifade etti. Dicle'nin avukatlarından Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, "Ayrıca Yüksek Seçim Kurulu kararında adı geçen belgeler hususunda araştırma yapmak ve elimizdeki belgeleri toparlayıp sunmak için süre istiyoruz. Ayrıca belirtmek isteriz ki, Yüksek Seçim Kurulu'nun müvekillimizden savunma isteme hakkının olmadığını düşünmekle birlikte, hangi konuda savunma istendiği de açıkça belirtilmemiştir. Bu konunun açığa kavuşmasını istemekle beraber, biz vekilleri olarak Hatip beyin millitvekilliği başvurusunu yapmamıza rağmen, bu karar bize tebliğ edilmemiştir. Bu hususun da gözönüne alınarak, kararın bize tebliği, savunma hazırlama hususunda da süre verilmesini talep etmekteyiz" dedi.

SÜRE TALEBİNDE BULUNDULAR

Hatip Dicle'nin avukatlarından Mehmet Emin Aktar, savunmanın ardından adliye önünde yaptığı açıklamada, YSK'nın müvekillerinin savunmasını isteyen bir tebligatın kendilerine ulaşmadığını belirtti, Aktar, "Sayın Hatip Dicle'nin YSK'nın isteği üzerine savunma yapmak üzere çağrıldı. Daha önce bize tebligat yapılmadı. Dicle'nin önceki mahkumiyeti nedeniyle 4. 5 yıl fazladan cezaevi yatmışlığı var. Mahsubun şu an tutuklu bulunduğu davadan yapılmasının doğru olmadığı için Ankara 12inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne yaptığımız ittirazımız hakkında verilecek kararın beklenmesi amacıyla ek süre talebinde bulunduk" dedi. Adliyede yaklaşık 30 dakika kaldıktan sonra yeniden cezaevine götürlen Hatip Dicle'ye savunma için ek süre verilip verilip verilmemesine YSK karar verecek.

- Diyarbakır

Kaynak: DHA

Haberler››Güncel››Dicle, YSK'dan Savunması İçin Ek Süre İstedi - Haberler