Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran'dan Ayasofya açıklaması: Türkiye, UNESCO yükümlülüklerini karşılamaktadır

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması kararıyla ilgili "Türkiye, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü yani UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunması Sözleşmesi'nin getirdiği yükümlülükleri karşılamaktadır" açıklamasını yaptı. Kıran paylaşımına sözleşmedeki ifadeleri de ekledi.

11.07.2020 00:19 | Son Güncelleme: 11.07.2020 07:53

Twitter hesabından paylaşım yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, 1972 Dünya Mirası Sözleşmesi'ne atıfta bulunarak Türkiye'nin Ayasofya konusunda UNESCO'nun koyduğu yükümlülüklerini yerine getirdiğini ifade etti. Kıran, paylaşımına sözleşmede yer alan ifadelere ilişkin İngilizce ve Türkçe olarak iki görsel ekledi.

"Dünya Mirası Sözleşmesi'nde bir miras alanının işlevinin değiştirilmesine engel bir durum söz konusu değildir." ifadesinin yer aldığı görselde sözleşmenin, kültür mirasına sahip olan ülkelere koruma ve teşhir konusunda görevler vermekle o ülkenin mülkiyet ve egemenlik haklarını ihlal etmediği belirtildi.

"DÜNYA MİRASI SÖZLEŞMESİ'NİN İHLALİ ANLAMINA GELMEZ"

Görselde ayrıca "Sözleşme bir devletin ülkesinde bulunan kültürel varlık üzerinde egemenlik yetkisini kullanmasını sınırlamaz. Ayasofya'nın işlevinde yapılacak bir değişiklik Dünya Mirası Sözleşmesi'nin ihlali anlamına gelmez." ifadesi yer aldı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran'dan Ayasofya açıklaması: Türkiye, UNESCO yükümlülüklerini karşılamaktadır
Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran’dan Ayasofya açıklaması: Türkiye, UNESCO yükümlülüklerini karşılamaktadır
Yorumlar (1)
RECEP: En başta yunanistan olmak üzere bazı ülkeler bundan bir menfaat elde ederim diye düşünüyor belki ama bunlar boş şeyler kendi kendilerini rezil ediyorlar burası bizim vatan toprağımız ve ayasoya da devletin vakıf malıdır. 1934 te müze kararını bir şekilde neyse veren de TC DEVLETİDİR . Ama bugünün şartlarında devletimiz 500 yıl cami olarak hizmet vermiş bir mekanın şimdide cami olarak hizmet vermesini uygun görmüştür. başka devletler gibi ne yok etmek nede yıkmayı düşünmemiştir. yine herkese açık
Haberler››Güncel››Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran'dan Ayasofya açıklaması: Türkiye, UNESCO yükümlülüklerini karşılamaktadır - Haberler