Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yaptırımlara karşı gerekli adımları atacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'nin kuzeyinde başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Harekat nedeniyle Türkiye'ye yönelik yaptırım tehdidinde bulunan ülkelere yanıt veren Çavuşoğlu, "Söz konusu yaptırımlara da elbette karşılıklılık çerçevesinde gerekli cevabı da vereceğiz gerekli adımları da atacağız.'' dedi.

16.10.2019 14:27 | Son Güncelleme: 16.10.2019 15:23Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yaptırımlara karşı gerekli adımları atacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda, Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturmak amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sunum yaptı.

Harekata karşı çıkan ülkelerin bölgede açık ve net bir şekilde terör devleti kurmak istediklerini belirten Çavuşoğlu, "Bugün en çok tepki gösteren ülkelere bakın başta olmak üzere, amaçları burada bir terör örgütü kurmak. Bunun için sahada ve komşu bölgelerde de çok ciddi çalışmalar yaptı. Dolayısıyla bu kadar bize saldırmalarının sebebi de bu oyunu bozmamızla beraber yaşadıkları hayal kırıklığıdır, onun neticesidir." ifadelerini kullandı.

"YAPTIRIM TEHDİTLERİ BİZİM KARARLILIĞIMIZI ETKİLEMEZ"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'ye silah ihracatını durduran, ekonomik yaptırım tehdidinde bulunan ülkelere de cevap verdi. Çavuşoğlu, "Varoluşsal milli güvenlik menfaatlerimizin korunması söz konusu iken diğer bütün mülahazalar teferruattır. Böyle bir zamanda nereden gelirse gelsin hiçbir yaptırım veya tehdit kabul edilemez ve bizim kararlılığımızı etkilemez." dedi.

"YPG, DEAŞ ÜYELERİNİ SERBEST BIRAKTI"

Terör örgütü YPG/PKK'nın, Türkiye'ye saldırması için DEAŞ'lı teröristleri serbest bıraktığını belirten Çavuşoğlu, "YPG, bize saldırması için DEAŞ üyelerini serbest bıraktı onlara para verdi. Onlarca Arap köyü tarihsel dokusunu demografik yapısını kaybetti. PYD/YPG terör örgütü insanlığa karşı suç tanımında ne varsa hepsini hayata geçirdi. PKK ve türevlerini çok iyi tanıyoruz. PKK ve türevlerini çok iyi tanıyoruz. Batı'nın ikircikli tavrını da çok iyi biliyoruz görüyoruz. ABD bürokrasisi başkanlarının emrini yerine getirmedi hala da yerine getirmediğini görüyoruz. Güvenli bölgenin oluşturulması konusunda ABD ile görüşmeler maalesef akim kaldı. Suriye'nin sınır bütünlüğü terör örgütlerini destekleyenlerin umrunda değil." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"HAREKATIN AMACI SINIR GÜVENLİĞİMİZİ SAĞLAMAK"

Harekattan hemen önce başlarken önceden hazırlığımızı yaptık. Harekatla ilgili önce Astana garantörlerine bilgi verdik BM Genel Sekreterliği'ni bilgilendirdik. Daimi üyeleri bilgilendirdik. NATO Genel Sekreterini ve konseyi bilgilendirdik. Suriye'nin toprak bütünlüğüne bağlı olduğumuzu da vurguladık. Birçok ülkenin dışişleri bakanlarıyla görüştük. Barış Pınarı Harekatı'nın amacı bölgedeki teröristleri etkisiz hale getirmek ve sınır güvenliğimizi sağlamaktır, Türkiye'nin halkını teröristlerin zulmünden kurtarmaktır, terörden arındıracağımız topraklara güvenli gönüllü geri dönüşlerin önünü açmaktır.

"YAPTIRIMLARA ELBETTE KARŞILIK VERECEĞİZ"

Terör örgütü 700'den fazla havan saldırısı düzenledi, 20'den fazla sivil şehit oldu. Adana Mutabakatı terörün her türlüsüyle mücadele için hukuki temel sağlamaktadır. DEAŞ tutuklularının durumu önem arz ediyor. Tüm yabancı teröristlerin ülkelerine geri gönderilmesi en köklü çözümdür. Trump'ın iç siyasi baskıyla ülkemize karşı bazı adımlar attığını görüyoruz. ABD'nin tek taraflı politikaları ve kararlarıyla ilgili duruşumuz nettir. Varoluşsal milli güvenlik menfaatlerimizin korunması söz konusu iken diğer bütün mülahazalar teferruattır. Böyle bir zamanda nereden gelirse gelsin hiçbir yaptırım ve tehdit kabul edilemez ve bizim kararlılığımızı etkileyemez. Söz konusu yaptırımlara da elbette karşılıklılık çerçevesinde gerekli cevabı da vereceğiz gerekli adımları da atacağız.''


Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa, Politika

Kaynak: AA

19.01.2020 21:57:56