Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yapılan Açıklamada, Türkiye'de Gerçekleştirilen İnsan Kaçakçılığı Olaylarına İlişkin Bilgi Verildi. Bakanlık Sözcüsü, 10 Aralık Tarihinde Ege Denizi'nde Bulunan 48 Ceset ve Bu İnsanların Varmak İstedikleri Yere Yolculukları Sırasında Hayatlarını Riske Atmalarının Kötü Sonuçlar Doğurduğunu Bir Kez Daha Gördüklerini Belirtti.

14.12.2007 01:56 | Son Güncelleme: 14.12.2007 01:56Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'de gerçekleştirilen insan kaçakçılığı olaylarına ilişkin bilgi verildi. Bakanlık sözcüsü, 10 Aralık tarihinde Ege Denizi'nde bulunan 48 ceset ve bu insanların varmak istedikleri yere yolculukları sırasında hayatlarını riske atmalarının kötü sonuçlar doğurduğunu bir kez daha gördüklerini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ege denizinde bulunan 48 cesetten dolayı derin üzüntü duyulduğu ve bu tip yollara başvuran insanların hayatlarının korunmasının gerekliliği belirildi. Doğu Akdeniz'de yasadışı göçün vardığı boyutla, bu sorunla mücadele etmenin uluslararası önlem ve işbirliği gerektirdiğinin bir kez daha açıkça görüldüğünü belirten Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "Türkiye, ekonomik ve sosyal olarak istikrarsız ülkelerden yola çıkan yasadışı

göçmenlerin, gelir düzeyi yüksek Avrupa ülkelerine, toprakları üzerinden geçtiği ana göç yollarının kesiştiği bir konumdadır" dedi. Türk güvenlik güçleri tarafından 1995'den 2006 yılına kadar 600 binin üzerinde yasadışı göçmen yakalandığını dile getiren sözcü, "Ekim sonu itibariyle 2007 yılı içerisinde 54 bin 767 yasadışı göçmen yakalanırken, aynı süre dahilinde ele geçirilen insan kaçakçısı sayısı bin 32'ye ulaşmıştır. Türkiye, çeşitli kurum ve kuruluşlarıyla imkanlar ölçüsünde yasadışı göçmenlere

insani yardım yapmaktadır. Sorunun büyüklüğü, çözümleri tek başına herhangi bir ülkenin olanaklarının ötesinde kılmakta, uluslararası külfet paylaşımını gerektirmektedir" dedi.

(TB-KK-KK-Y)


Kaynak: İHA

28.02.2020 09:47:51