Diyabetliler için Galata Kulesi mavi renge büründü

Diyabetliler için Galata Kulesi mavi renge büründü Beyoğlu, diyabete dikkat çekmek için Tünel Meydan'dan Galata Kulesi'ne kadar yürüdüİSTANBUL - Beyoğlu'nda, diyabet hastalığına farkındalık oluşturmak için vatandaşlar Tünel Meydan'dan Galata Kulesi'ne kadar bando eşliğinde yürüdü.

15.11.2019 23:05 | Son Güncelleme: 15.11.2019 23:08
Diyabetliler için Kulesi mavi renge büründü
, diyabete dikkat çekmek için Tünel Meydan'dan Galata Kulesi'ne kadar yürüdü
İSTANBUL - Beyoğlu'nda, diyabet hastalığına farkındalık oluşturmak için vatandaşlar Tünel Meydan'dan Galata Kulesi'ne kadar bando eşliğinde yürüdü. Ayrıca Galata Kulesi, diyabet hastalığına dikkat çekmek için mavi ışıkla aydınlatıldı.
Beyoğlu Belediyesi ve Türkiye Diyabet Cemiyeti işbirliği ile Dünya Diyabet Günü sebebiyle diyabet hastalığına farkındalık oluşturmak için vatandaşlar bando eşliğinde yürüyüş yaptı. Diyabetlilerinde olduğu etkinliğe Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve birçok vatandaş katıldı. Taksim Tünel'inde buluşan etkinlikte 7'den 70'e herkes Galata Kulesi'ne kadar yürüdü. Başkan Yıldız, Galata Kulesi Meydanı'nda özel tasarlanan blender'lı bisikletle pedal çevirip sonrasında sek sek oynadı. Etkinlikte hastalar, özel tasarlanan blender'lı bisikletlerle pedal çevirecek ve ürettikleri enerjiyle kendilerine sağlıklı içecekler de hazırladı. Yürüyüşün sonunda ise diyabet farkındalığına dikkat çekmek amacıyla Galata Kulesi aydınlatması bu özel günü temsil eden mavi renge büründü.
"Müzik eşliğinde renkli bir yürüyüş oldu"
Müzik eşliğinde renkli bir yürüyüş olduğunu söyleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, "Kasım ayının 15'inci günü itibariyle Dünya Diyabet Günü'nde bir farkındalık oluşturmak için bir aradayız. Beyoğlu Belediyesi olarak Diyabet Cemiyetiyle beraber bütün diyabet hastalarına ve yakınlarına hem yanında olduklarımızı göstermek hem de vatandaşlarımızın diyabet hastalığına yakalanmaması için bir farkındalık çalışması yapmak istedik. Hep birlikte bugün Taksim Tünel Meydanı'ndan tarihi Galata Kulesi Meydanı'na yürüdük. Amacımız hareket et diyabetten kurtul. Buna dair bir farkındalık oluşturmaktı. Kadın erkek yaşlı genç herkes bu yürüyüşümüze katıldı. Müzik eşliğinde renkli bir yürüyüş oldu" dedi.
"Diyabete karşı bir duyarlılık göstermelerini istiyorum"
Bu hastalıkta herhangi birimizin de olabileceğine dikkat çeken Başkan Yıldız, "Diyabet Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre 2006 yılında kronik bir hastalık olarak kabul ediliyor ve yaklaşık toplumumuzun yüzde 10'u diyabet riski taşıyor. Bu herhangi birimiz olabilirdik. Tıbbı ilgilendiren bir konu ama temel önerdikleri hareket etmektir. Bizler de bu amaçla bugün sek sek oynadık ve ardından bisiklete binerek pedal çevirdik. Bu yüzden herkesten yapmalarını, hareket etmelerini ve diyabete karşı bir duyarlılık göstermelerini istiyorum. Ellerinden gelen bütün gayreti göstermelerini ve bolca hareket etmelerini istiyoruz. Bizde Beyoğlu Belediyesi olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İnsanımızın daha çok spor yapabilmesi için alanlar üretmeye çalışıyoruz" ifadelerinde bulundu.
Diyabetliler için Galata Kulesi mavi renge büründü

Beyoğlu, Galata, Genel

Kaynak: İHA


14.12.2019 08:19:32