Diyanet İşleri Başkanı Prof. Görmez: Selimiye'de Güzel Bir Gece Yaşayacağız

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye'nin tapusu mesabesindeki Selimiye'de güzel bir kandil gecesi yaşayacaklarını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Görmez: Selimiye'de Güzel Bir Gece Yaşayacağız
02.06.2011 17:30 | Son Güncelleme: 02.06.2011 17:30

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye'nin tapusu mesabesindeki Selimiye'de güzel bir kandil gecesi yaşayacaklarını söyledi. Rakip Kandili Edirne'deki tarihi Selimiye Camii'nde Görmez'in de katılımı ile canlı yayımlanacak.

Kandil programını katılmak üzere Edirne'ye gelen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Mimar Sinan Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen sertifika törenine katıldı. 20 yaş altı ve üstü Kur'an Kursu'nu başarı ile tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını veren Görmez, "Bugün çok güzel bir anı yaşıyoruz. Regaip Kandili'nin arifesinde bulunuyoruz. Bu gece Regaip kandili. Hepinizin kandilini kutluyor, sizin yüreklerinizden ve çocuklarınızın yüreklerinden yüce dinimiz İslam'ın nuru, ışığı, kandillerin aydınlığı hiçbir zaman eksik olmasın. Bugün Edirne'de serhat şehrimizde farklı bir Regaip kandilini kutlayacağız. Muhteşem Selimiye'de Batı Trakya'dan gelen soydaşlarımızla, Bulgaristan'dan gelen kardeşlerimizle Trakya Bölgesi'nden Kırklareli, Tekirdağ'dan ve muhtelif yerlerden gelecek kardeşlerimizle birlikte inşallah çok muhteşem bir gece yaşayacağız. Şimdiden hepinizi Selimiye'ye bekliyoruz. Burada inşallah Regaip Kandili'ni hep birlikte kutlayacağız. Hepinizi yürekten kutluyorum. Çünkü, yüce rabbimizin hayatın anlamını, varoluşumuzun gayesini, bize bildirmek için gönderdiği kitapları, yüce Kur'an'ı öğrendiniz ve bugün sertifikalarınızı almak üzere burada bulunuyorsunuz. Ne güzel bir tesadüf, tevafuk ki Regaip Kandili nedeniyle geldiğim ve bugün ben de Diyanet İşleri Başkanı olarak sizlerle birlikte bulunuyorum. Sizlerle birlikte olmaktan, bu anı sizlerle paylaşmaktan, Kur'an'ı öğrenmekten sonraki sevincinizi sizlerle paylaşıyor olmaktan büyük bir mutluluk ve bahtiyarlık duyduğumu ifade etmek istiyorum. " dedi.

Kur'an-ı Kerim'i öğrenmek arzusunda olanların çoğunun hanımlar olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten Görmez, "Özellikle Anadolu'nun bütün illerinde, Trakya'da Kur'an kurslarımızla, Kur'an öğrenmeye en çok istekli, Kur'an öğrenmek için en büyük çaba içerisinde olanların hanımefendiler olduğunu görmekten çok daha büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Aslında beylerin öğrenmesi de çok önemli. Ama sizin öğrenmeniz daha önemli. Çünkü annelerimiz yüce kitabımızla tanıştıklarında, büyük tanışmayı evlerine de taşıyacaklardır. İlk öğrencileri beyleri olacaktır. Ondan sonra çocuklarınız sizden Kur'an öğrenmeye çalışacaklardır. Bu sebeple bu ülkemizin çok büyük bir güzelliği şu an birlikte olan Kur'an kurslarımızın öğrencilerinin büyük bir kısmının hanımefendiler oluşturuyor. Bu gerçekten sonra derece sevindirici bir durumdur. " açıklamasını yaptı.

Bir gazetecinin, Bulgaristan'da Müslümanlara yönelik yapılan saldırıya ilişkin sorusu üzerine Görmez, "Bulgaristan'da Müftülük sorunu vardır. Allah'a hamd olsun aklı selim hakim oldu ve müftülük sorunu çözüldü. Sorunun çözülmesi maalesef bazılarını üzdü. Onlar da tepkilerini gösteriyorlar. İnşallah aklı selimin her alanda hakim olacağını düşünüyorum. Gecici bir durum olarak görüyorum. " diye konuştu.

Kaynak: CHA

Haberler››Güncel››Diyanet İşleri Başkanı Prof. Görmez: Selimiye'de Güzel Bir Gece Yaşayacağız - Haberler