Diyanet'ten "Küresel Isınma" Uyrısı

Diyanet İşleri Başkanlığı İl Müftüleri Semineri'nde Küresel Isınma Uyarısı Yapıldı. Seminer'in Sonuç Bildirgesinde, Doğanın Hoyratça Kullanıldığı Bunun da Tabiatın Dengesini Bozduğu Belirtilerek, İnsanlığın Kuraklık Tehlikesiyle Karşı Karşıya Olduğuna İşaret Edildi.

21.03.2007 17:16 | Son Güncelleme: 21.03.2007 17:16Diyanet'ten
Diyanet İşleri Başkanlığı İl Müftüleri Semineri'nde Küresel Isınma uyarısı yapıldı.

İzmir'de 14-16 Mart günleri arasında gerçekleşen İl Müftüleri Semineri'nin sonuç bildirgesi yayınlandı.

Altı ayda bir gerçekleşen İl Müftüleri Semineri'nde başkanlığın toplumu din konusunda doğru dini bilgi ile aydınlatmasının, bazı yayın organlarınca zaman zaman "fetva verme" ve "ilgili kurumları yönlendirme" olarak maksadı aşan bir üslupla değerlendirildiği savunuldu.

Bildirgede şu görüşlere yer verildi:

"-Gelecek yıllarda gerçekleştirilecek olan hac ve umre hizmetlerinin kalitesinin daha da yükseltilmesine yönelik çalışmalara devam edilecektir.

-Başkanlığımız, yürüttüğü Kur'an Kursu hizmetleriyle vatandaşlarımızın isteğe bağlı din eğitimi taleplerini belli bir plan ve program çerçevesinde karşılayan yegane kurumdur. Kurumumuz, anayasal sorumluluğu gereği yürüttüğü ve toplumumuzda da çok önemli bir ihtiyacı karşılayan bu hizmetlerin gereksiz tartışma konusu haline getirilmesinden üzüntü duymaktadır.

"DOĞA HOYRATÇA KULLANILMAMALI"

-İnsanın evrendeki konumunun bilincini yitirerek kendisine emanet edilen tabiatı ve tabiat varlıklarını hoyratça kullanması, evrendeki doğal dengenin bozulmasını hızlandırmıştır. Bunun sonucunda dünyamızın, küresel ısınma sebebiyle hissedilir derecede bir kuraklık tehlikesi ve su kaynaklarının azalması sorunuyla karşı karşıya olduğu, bu alandaki yetkin kişiler tarafından ifade edilmektedir. Dinimize göre bütün nimetlerin emanet bilinciyle kullanılması, insanlığın ortak bir sorumluluğudur ve ancak bizlerin böyle bir sorumluluğu üstlenmesiyle dünya daha yaşanılır hale gelecektir. Bu itibarla Başkanlığımız, insanın evrendeki konumuna ait bilincin yenilenmesine, çevrenin ve doğal dengenin korunmasına yönelik yapılacak her türlü çalışmayı ve bunlara katkı sağlamayı dini ve insani bir görev kabul etmektedir.

"DİN HİZMETLERİNDE MEZHEP AYRIMI GÖZETİLMİYOR"

-Diyanet İşleri Başkanlığı yasal yükümlülüklerinin bir gereği olarak mezhep ve düşünüş farklılığı gözetmeksizin bütün vatandaşlarımıza din hizmeti sunmaktadır. Bu bağlamda Alevi-Bektaşi Klasiklerinin orijinal metinlerine sadık kalınarak transkripsiyon ve tercümesiyle birlikte yayınlanmasına karar verilmiştir.

"CENAZE TÖRENLERİNDE ALKIŞ VE ISLIKTAN KAÇININ"

-Bütün semavi dinlerde cenazeye saygı ve cenaze törenlerinde sükunet esastır. Ancak vatandaşlarımız, son yıllarda bazı cenaze törenlerinde görülen alkış, ıslık, protesto gibi davranışlardan duydukları rahatsızlığı çeşitli vesilelerle din görevlilerimize ve Başkanlığımıza iletmekte ve bizden bu konuda toplumun aydınlatılmasını istemektedir. Başkanlık olarak biz de bu tür davranışlardan kaçınılması gerektiğini düşünmekteyiz.

"ÇOCUK İSTİSMARINI ÖNLEMEDE DİN GÖREVLİLERİNE GÖREV DÜŞÜYOR"

-Günümüzde çocuklarımızın istismar edilmeden bedensel ve ruhsal gelişimlerine uygun bir şekilde yetişmelerinde, gençlerimizin karşı karşıya kaldığı insan onurunu zedeleyici her türlü kötü alışkanlıklardan kurtulmasında dini kurumların ve din görevlilerinin yapıcı ve aktif bir şekilde rol almasına ve sorunların çözümüne katkı sağlamasına büyük bir ihtiyaç olduğu görülmektedir.(ANKA)


Kaynak: ANKA

23.01.2020 23:14:20