11. Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali Başlıyor

Devlet Tiyatroları Diyarbakır 11. "Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali" bu yıl 5-26 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

11. Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali Başlıyor
01.04.2014 09:36 | Son Güncelleme: 01.04.2014 09:31

Devlet Tiyatroları Diyarbakır 11."Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali" bu yıl 5-26 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nun Diyarbakır'lı oyun yazarı Orhan Asena'nın anısına adanan ve bu yıl 11'ncisi düzenlenecek olan "Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivalinde" İstanbul, Bursa, Diyarbakır, Sivas, Antalya, Konya, Adana, Van Devlet Tiyatroları ve Mersin Opera ve Balesi seçkin eserlerini tiyatroseverlerin beğenisine sunacak.

Devlet Tiyatroları bu amaç doğrultusunda 10 senedir Diyarbakır'da düzenlediği ve bu yıl 11'ncisini düzenleyeceği "Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali"ne önem veriyor.

Diyarbakır'da doğman ve aslen bir doktor olan uzun yıllar Diyarbakır'a hizmet etmiş, Türk Tiyatrosunun ve yazın hayatının en değerli isimlerinden biri olan Orhan Asena'nın oyunları tiyatroya gönül veren dünya görüşünden hareketle, Diyarbakırlı sanatseverlerle buluşacak.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nun Orhan Asena Sahnesi'nde gerçekleştirilecek olan festivalde Devlet Tiyatrosu'nun sekiz farklı bölgesi dokuz farklı oyunla 21 temsil verecek.

Mersin Opera ve Balesi'de festivalde "Lüküs Hayat" oyunuyla sanatseverleri selamlayacak. Festival Programı çerçevesinde; 5, 6 ve 7 Nisan tarihlerinde İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı "Çöl Fırtınaları (Selahaddin Eyyübi)",

8 ve 9 Nisan tarihlerinde Bursa Devlet Tiyatrosu yapımı "Tohum ve Toprak",

10 Nisan Perşembe günü Mersin Devlet Opera ve Balesi yapımı "Lüküs Hayat",

11 Nisan Cuma günü Diyarbakır Devlet Tiyatrosu yapımı "Beceriksizler",

12 ve 13 Nisan tarihlerinde Sivas Devlet Tiyatrosu yapımı "Yunus Emre",

14 ve 15 Nisan tarihlerinde İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı "Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç", 16, 17 ve 18 Nisan tarihlerinde Antalya Devlet Tiyatrosu yapımı "Ayakta Durmak İstiyorum", 19 ve 20 Nisan tarihlerinde Konya Devlet Tiyatrosu yapımı "Ayyar Hamza", 21 Nisan Pazartesi günü Diyarbakır Devlet Tiyatrosu yapımı çocuk oyunu "Neşesaçan", 22 ve 23 Nisan tarihlerinde Adana Devlet Tiyatrosu yapımı "Çöplük", 24, 25 ve 26 Nisan tarihlerinde Van Devlet Tiyatrosu yapımı "İki Kalas Bir Heves", Orhan Asena Sahnesi'nde tiyatro severlerin beğenisine sunulacak.

Kaynak: ANKA