Diyarbakır'da İnternet ve Bilişim Paneli Düzenlendi

Türkiye'de İnternetin 15. Yıldönümü Nedeniyle Diyarbakır'da "Bölgesel Kalkınmada İnternet ve Bilişimin Rolü" Başlıklı Panel Düzenlendi.

13.04.2008 14:21 | Son Güncelleme: 13.04.2008 14:21Diyarbakır'da İnternet ve Bilişim Paneli Düzenlendi
Türkiye'de internetin 15. yıldönümü nedeniyle Diyarbakır'da "Bölgesel kalkınmada internet ve bilişimin rolü" başlıklı panel düzenlendi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle Üniversitesi, Ticaret ve Sanayi Odası ve TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği tarafından Mehmet Akif Ersoy Tiyatro Salonu'nda "Bölgesel kalkınmada internet ve bilişimin rolü" başlıklı panel düzenlendi. Panele Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İhsan Uğur, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı (GÜNSİAD) Şah İsmail Bedirhanoğlu, Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Nedim Tüzün ve Dicle Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Abdullah Baykam ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İhsan Uğur teknolojinin hızlı gelişimi karşısında arz talep dengelerinin özellikle sektörel bazda değişime uğraması sonucunda bilişimin artık her sektörde kendini dayatır hale geldiğini hatırlattı.

Diyarbakır'ın gelişmesinin önünde temel olarak turizm ve bilişim gibi iki sektörün mevcudiyetini koruduğunu belirten Uğur, şunları söyledi: "Ancak bırakalım bir nesil öncesinin çağın gerektirdiklerine adaptasyonunu, çocuklarımızın ve gençlerimizin dahi internete erişebilirlik sıkıntısıyla karşı karşıya olduğunu büyük bir üzüntüyle belirtmek isterim. Bilgi toplumu stratejisinin temel hedeflerinden olan vatandaşların bilgi toplumu imkanlarından azami düzeyde faydalanmalarının sağlanması, sayısal uçurumun azaltılması, istihdam ve verimliliğin artırılmasına dönük sosyal dönüşümle ilişkili eylem planlarının bölgemizde gerçekleşme oranı halen yok denecek düzeydedir." Açılış konuşmalarının ardından "İnternet Toplum ve İş Yaşamı", "Bölgesel Kalkınmada İnternet ve Bilişimin Rolü" başlıklı panelle internetin yaşamın her alanındaki önemi tartışıldı.

(AYŞ-AŞ-HO-Y)


Kaynak: İHA

16.12.2019 08:44:30