Doğa Harikası Mağarada "Evet" Dediler

Karaman'da evlenmeye karar veren çiftin nikahı, sarkıt, dikit ve traverten havuzlarıyla keşfedilmemiş saklı bir cennet olan İncesu Mağarasında kıyıldı.

11.02.2014 11:16 | Son Güncelleme: 11.02.2014 11:16Doğa Harikası Mağarada
MEHMET ÇETİN - 'da yeni evlenecek çiftin nikah töreni, merkeze bağlı beldesinde bulunan Mağarasında yapıldı.

Taşkale beldesinde yaşayan ve evlenmeye karar veren Rediye Sunaoğlu (20) ile Mehmet Altuntaş (25), nikah işlemlerini tamamladıktan sonra, Belediye Başkanı Muhittin Sunaoğlu'na nikahlarını İncesu Mağarasında kıymak istediklerini bildirdi. Çiftin bu isteğini geri çevirmeyen Sunaoğlu, yapılan bazı düzenlemeler sonrası doğa harikası yeraltı mağarasında iki gencin nikahını kıydı.

Nikahtan sonra duygularını AA muhabirine anlatan Mehmet Altuntaş, bugünü hayatları boyunca unutamayacaklarını dile getirerek, "Eşim ve ben çok mutluyuz. Başkanımıza bu teklifi yaptığımızda kabul göreceğini sanmıyorduk. Değişik, romantik bir ortamda nikahımız kıyıldı. Evlenecek arkadaşlarımıza da tavsiye ediyoruz. Taşkale'de yaşamama rağmen mağarayı ışıklandırıldıktan sonra hiç gezmemiştim. Gerçekten çok güzel olmuş" dedi.

Taşkale Belediye Başkanı Muhittin Sunaoğlu da yaptığı açıklamada, İncesu Mağarasının, pek çok özelliğiyle Türkiye'nin önemli mağaralarından olduğunu söyledi.

Birçok kişinin hayatlarının en önemli anlarından biri olan nikah merasiminin değişik ortamlarda yapılmasını istediklerini belirten Sunaoğlu, "Çiftimiz nikah için bizden burayı talep etti. Uygun bulduk. Hemen masa ve tabureler getirterek, nikah işlemini yaptık. Kendilerine mutluluklar diliyor ve 3 çocuk yapmalarını istiyorum. Çocukların masraflarına biz de yardımcı olma sözü veriyoruz. Ayrıca bundan sonra da bizden böyle bir talep olursa, yine değerlendiririz" diye konuştu.

Sunaoğlu, Taşkale'ye 9 kilometre uzaklıktaki mağaranın, 2 milyon yıl yaşında olduğunu, sarkıt, dikit ve traverten havuzlarıyla dikkati çektiğini aktardı.

Turizme kazandırma çalışmaları sürüyor

"Mağara keşfedilmemiş saklı bir cennet" diyen Sunaoğlu, şunları kaydetti:

"Bin 356 metre uzunluğunda bir su mağarası burası. Yaz kış sıcaklık aynı derecede. Sarkıt ve dikit oluşumları devam ediyor. Doğal su havuzları var. Bunun yanında ülkemizde hiçbir mağarada görülmeyen mantar şeklinde oluşumlar bulunuyor. Bu mantar oluşumlarının tescili için çalışma yapılıyor. Şimdiye kadar buranın turizme kazandırılması için çok fazla şey yapılmamış. Sadece meraklıları ilkel şartlarda burayı gezmiş. Belediye olarak bu doğa harikasının turizme kazandırılması için geçen yıl, İl Özel İdaresi ile proje hazırlayarak Mevlana Kalkınma Ajansı'na sunduk. Projemiz kabul edildi. Hemen çalışmalar başladı. Mağara ışıklandırıldı. Doğal ortam bozulmadan yürüyüş yolları yapıldı. Çevre düzenlemeleri hala devam ediyor. Çalışmalar tam olarak bitmediği halde son 3 ayda 7 bin kişi mağarayı gezmiş. Yol ihalesi yapıldı. Asfalt çalışmaları mart ayında başlayacak."

Sunaoğlu, astım hastalarına iyi geldiği söylenen İncesu Mağarasının sağlık turizmi yönünden de önemli bir yer olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

"Bu konuda bilimsel çalışmalar yürütülüyor. Ziyaret edenler, çevrelerindeki astım hastalarına burayı tavsiye ediyor. Faydasını gördüklerini bizlere iletiyorlar. Mağaradaki geniş alanlara şimdilik oturma grupları koyduk. Mağarayı gezenler, özellikle astım hastaları buralarda oturup dinleniyor. Raporlar geldiğinde astım salonları yapılacak. Şifa arayan hastalar doktor kontrolünde seanslar halinde tedavi olacak. Çalışmalar tam anlamıyla bittiğinde İncesu Mağarası önemli bir turizm merkezi olacak." - Karaman

Mehmet Altuntaş, Taşkale, Karaman, İncesu, Yerel

Kaynak: AA

25.1.2020 11:16:03