Doğu'da Karla Amansız Mücadele Sürüyor

Doğu Anadolu Bölgesi'nde 3 Günden Beridir Etkili Olan Kar Yağışı Bugün Yerini Güneşli Bir Havaya Bıraktı.

03.02.2011 13:01 | Son Güncelleme: 03.02.2011 13:01Doğu'da Karla Amansız Mücadele Sürüyor
DOĞU Anadolu Bölgesi'nde 3 günden beridir etkili olan kar yağışı bugün yerini güneşli bir havaya bıraktı. 251 köy yolunun hala kapalı olduğu Van, Hakkari ve Bitlis'te karla mücadele ekipleri de çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Hakkari'nin Durunkaya Beldesi 2600 rakımlı Şibeköy Geçidi'nde karla mücadele eden ekipler ise bütün tehlikeleri göze alarak kapalı köylere ulaşmaya çalışıyor. Öte yandan kar, tatilde olan çocukların da neşe kaynağı oldu. Minikler kızak olarak kullandıkları demir tepsiler, poşetler ile kar üzerinde kaymanın keyfini çıkarıyor.

Yoğun kar yağışının ardından güneşin kendini göstermesiyle, İl Özel İdaresi ekiplerinin yaptığı karla mücadele çalışmaları hız kazandı. Bir çok köy, kar esaretinden kurtulurken, Van'da 85, Bitlis'te 142, Hakkari'de ise 24 köy ve 38 mezranın yolu hala kapalı. Kar yağışının ardından Bitlis'te vatandaşlar kara gömülen araçlarını küreklerle temizleyerek çıkardı. Hakkari'de ise ekipler karın yanında zorlu doğa şartlarıyla da mücadele ediyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren çalışmaya başlayan karla mücadele ekipleri, Hakkari'nin Durankaya Beldesi'ne bağlı 2600 rakımlı Şibeköy Geçidi'nde yeryer kar kalınlığının 1 metreyi aştığı bölgelerde güçlükle ilerliyor.

Öte yandan kar yağışı en çok tatilde olan öğrencileri sevindirdi. Çukurca İlçesi'nde çocuklar, kartopu oynayıp, karda kaymanın keyfini çıkarıyor. Çocukların kimisi poşetler üzerinde, kimisi demir tepsiler, kimisi de kızaklakla kayarak soğuk havaya aldırmadan eğleniyor.

Politika, Güncel

Kaynak: DHA

8.12.2019 19:40:00