Dolar Gözlüğünü Çıkarsınlar

Balık Çiftliklerine Taşınmaları İçin Verilen Sürenin 13 Mayıs'ta Bittiğini Hatırlatan Çevre ve Orman Bakanı Pepe, "Gözlerindeki Dolar Gözlüklerini Çıkarsınlar" Dedi. Pepe, Balıkçılar ve Çiftlik Sahiplerinin Ellerini Vicdanlarına Koyup Koyların Durumuna Bakmalarını İstedi.

Dolar Gözlüğünü Çıkarsınlar
08.06.2007 02:19 | Son Güncelleme: 08.06.2007 02:19

Balık çiftliklerine taşınmaları için verilen sürenin 13 Mayıs’ta bittiğini hatırlatan Çevre ve Orman Bakanı Pepe, "Gözlerindeki dolar gözlüklerini çıkarsınlar" dedi. Pepe, balıkçılar ve çiftlik sahiplerinin ellerini vicdanlarına koyup koyların durumuna bakmalarını istedi.

ÇEVRE ve Orman Bakanı Osman Pepe, "Balık çiftlikleri sahipleri gözlerindeki dolar gözlüklerini çıkarsınlar" dedi.

Muğla’nın Göcek Beldesi’nde yaptırılan atık su arıtma tesisini açan Pepe, balık çiftlikleriyle ilgili 13 Mayıs 2006’da çıkarılan Çevre Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle kapalı koy ve hassas bölgelerdeki balık çiftliklerinin bir yıl içerisinde taşınması için çiftlik sahiplerine süre verdiklerini söyledi. Söz konusu sürenin 13 Mayıs 2007’de dolduğunu anlatan Pepe, "Balık çiftlikleri sahipleri ile toplantılar yapmıştık. Birbirimizi anladığımızı zannediyorduk. Ama idari yargıya giderek yürütmenin durdurulması kararı aldılar. Hukukçularımız yürütmenin durdurulmasını inceleyip gerekli itirazları yaptılar" dedi. Pepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şunu açık yüreklilikle söylemek isterim ki bizim balıkçılarla, balık çiftlikleri olan patronlarla kan davamız yok. Ama bu kişiler ellerini vicdanlarına koyup şu anda üretim yaptıkları kapalı koyların hassas bölgelerin durumlarına eğer gözlerindeki dolar gözlüklerini çıkararak bakarlarsa, öyle zannediyorum ki, yaptıklarının hiç de doğru olmadığını görürler. Bu kanunun emrettiği yoldan dönmek mümkün değildir. Balık çiftlikleri Türkiye’nin tamamını kendi çiftlikleri olarak görmesinler."

Çevreyi koruma konusunda herkese görev düştüğünü belirten Pepe, "Herkes çözümde pay sahibi olmalı. Güzellikler gittiğinde geri dönüşü yok. Biz çevreyle ilgili gerekli kanunları, yönetmelikleri çıkardık" diye konuştu. Pepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Toplumumuz 3-5 yıl önceki çevre hassasiyetlerinden bugün fersah fersah ileride. Toplumsal bilinç gelişiyor. Kurumlar sorumluluklarının farkında. Ben, 22 Temmuz seçimlerinde de seçmenin çevre ve daha çok çevre hassasiyetine yönelik talepleri olmasını temenni ederim. Türkiye’nin Özel Çevre Koruma Bölgeleri de dahil önemli sahillerinde arıtma tesislerinin hayata geçirilmesi için çalışmalar sürüyor."

Çevre hatırası

BAKAN Osman Pepe, dün Göcek’te Atıksu Arıtma Tesisi’nin açılışını yaptı. Tören öncesinde Fethiye Yusuf İzzet Gökçe İlköğretim Okulu ile Göcek Deniz Temiz İlköğretim Okulu öğrencileri folklor gösterileri yaptı. Pepe de çevreci öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

Kaynak: DHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Dolar Gözlüğünü Çıkarsınlar - Haberler