Donald Trump, finansal bilgilerinin gizliliği için Yüksek Mahkeme'ye başvurdu

ABD Başkanı Donald Trump, muhasebe firmasının kayıtlarının Temsilciler Meclisi'ndeki bir komite tarafından incelenmesine yönelik yargı kararını Yüksek Mahkeme'ye taşıdı.

05.12.2019 21:28 | Son Güncelleme: 05.12.2019 23:05Donald Trump, finansal bilgilerinin gizliliği için Yüksek Mahkeme'ye başvurdu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, kendine ait bir firmanın kayıtlarının Kongre'de incelenmesini durdurmak için Yüksek Mahkeme'ye başvurdu.

Bir alt mahkeme, Trump'ın mali işlerinden sorumlu muhasebe firması Mazars LLP'den tüm belgeleri Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hükümet Reform Komitesi ile paylaşmasını istemiş, karara itiraz mahkemeden geri dönmüştü.

Komitenin şirket kayıtlarını istemesinin yasalara aykırı olduğunu söyleyen Amerikan başkanın avukatları, Kongre'nin ilk kez görevdeki bir başkandan kişisel bilgilerini paylaşmasını istediğini aktardı.

İKİNCİ KEZ YÜKSEK MAHKEMEYE BAŞVURUYOR

Trump finansal bilgilerinin gizliliği ile ilgili ikinci kez Yüksek Mahkeme'ye başvuruyor. Kasım ayında New York'taki bir mahkeme, savcıların Trump'ın firmasından 2011 ila 2018 yıllarına ait vergi dökümünü isteyebileceğine hükmetmişti. Amerikalı başkan bu karara da itiraz etmişti. Yüksek Mahkeme söz konusu başvurunun kabul edilip edilmeyeceğini 13 Aralık'taki oturumda belirleyecek.

"GÖRECEKLERİ TEK ŞEY DAHA ZENGİN OLDUĞUM OLACAKTIR"

Trump, Demokratlar'ın uzun süredir baskı yaptığı "mali kayıtlarına" ilişkin "Görecekleri tek şey, insanların düşündüğünden daha zengin olduğum olacak" demişti.

Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'in, kendisinin tüm mali ve vergi kayıtlarının üzerinden geçmesine rağmen bir sonuca ulaşmadığını söyleyen Trump, "Şimdi bu cadı avı, New Yorklu Demokrat savcıların, benim tüm mali anlaşmalarımı incelemesi ile devam ediyor" ifadelerini kullanmıştı.

Trump, New York'ta hakkında yürütülen soruşturmanın 'kanun dışı' olduğunu belirterek, "Ama ben temizim ve mali bildirimimi 2020 seçimlerinden önce yaptığımda -ki bu benim kararım- görecekleri tek şey, insanların düşündüğünden daha zengin olduğum olacak" değerlendirmesinde bulunmuştu.


Amerika Birleşik Devletleri, Donald Trump, Dünya

Kaynak: Euronews.com

28.01.2020 20:30:48