Bahamalar'ı vuran Dorian Kasırgası yeniden güç kazandı: Kategori 3'e yükseldi

Bahamalar'da 30 kişinin ölümüne neden olan ve sonrasında ABD'nin doğu kıyılarına ulaşan Dorian kasırgası, yeniden güç kazanarak, üçüncü kategoriye yükseldi. Kasırganın Virginia eyaletine de ulaşabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

06.09.2019 01:57 | Son Güncelleme: 06.09.2019 07:26

ABD'de Güney ve Kuzey Carolina eyaletlerini etkileyen Dorian kasırgası, Güney Carolina eyaletinin Charleston kentinde sel ve su baskınlarına neden oldu.

Saatteki hızı 185 kilometreyi bulan kasırga nedeniyle Georgia, Güney ve Kuzey Carolina eyaletlerinde 220 binden fazla ev ve iş yerinde de elektrik kesintileri yaşandı.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, kasırganın Virginia eyaletine de ulaşabileceği uyarısında bulundu.

BAHAMALAR'DA 30 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Dorian kasırgası, 5'inci kategoride vurduğu Bahamalar'da 30 kişinin ölümüne neden oldu. Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği Bahamalar'da ölü sayısının artmasından endişe duyuluyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) yayımladığı görüntüler kasırganın Bahamalar'da neden olduğu tahribatın boyutunu ortaya koyuyor.

Hasar tespiti için Bahamalar'a bir ekip gönderen Birleşmiş Milletler de 70 bin kişinin, gıda ve temiz içme suyu gibi acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

Bahamalar Başbakanı Hubert Minnis, Marsh Limanı çevresindeki yapıların yüzde 60'ının zarar gördüğünü açıklamıştı.

Bahamalar'ı vuran Dorian Kasırgası yeniden güç kazandı: Kategori 3'e yükseldi

Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Carolina, Dünya, Güncel

Kaynak: AA


29.01.2020 19:57:21