DTP'li Baydemir: "Diyarbakır sürekli geriliyor"

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bölge illerinin son 5 yılda kamu yatırım teşviklerinde gerilediğini savundu.

12.11.2007 17:24 | Son Güncelleme: 12.11.2007 17:24DTP'li Baydemir:
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bölge illerinin son 5 yılda kamu yatırım teşviklerinde gerilediğini savundu.

Baydemir, kalkınmada öncelikli 12 il arasında yer alan Diyarbakır'ın illere göre teşvik dağılımında 26'ıncı sırada yer aldığını öne sürdü.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler (GABB) Birliği Başkanı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 1990'lı yıllardaki göçün sonucunda kentin istihdam, yoksulluk, kentsel bütünleşme, altyapı, çarpık kentleşmenin sorunlarını iyice ağırlaştırdığını belirtti.

Ülkenin batısından doğusuna doğru gidildikçe illerin sosyo-ekonomik durumu sistematik bir şekilde kötüleştiğini öne süren Baydemir, şöyle konuştu: "Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde belli bir durgunluk ve gerileme yaşayan Diyarbakır, 1927yılında yapılan Cumhuriyet'in ilk Genel Nüfus Sayımı verilerine göre, toplam sanayi istihdamı oranı açısından İstanbul ve Bursa'dan sonra Türkiye'nin 3. büyük kentiydi. DPT verilerine göre, Cumhuriyet'in ilk 50 yılı sonunda sanayi üretimi açısından 27. sıraya geriledi. Diyarbakır, 2000 yılı itibariyle Türkiye'nin 81 ili içerisinde bu gösterge açısından 54. sıraya kadar düştü. Yine 2000 yılı itibariyle, genel istihdam oranı açısından 50. sırada olan Diyarbakır, genel sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında Türkiye genelinde ancak 63. olabildi."

DPT ve Hazine Müsteşarlığı'nın verilerine göre geçen 5 yıl süresince kamu yatırımları ve teşvik uygulamalarına rağmen bölge ve Diyarbakır'ın gerilediğini iddia eden Baydemir, "Hazine Müsteşarlığı'nın resmi verilerine göre, 2007 yılı Ocak-Temmuz dönemindeki teşviklerden aslan payını alan ilk 10 il arasında bölgenin hiçbir kenti bulunmuyor" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun projeksiyonlarına göre 2007 yılı itibariyle Diyarbakır'ın nüfusunun 1 milyon 517 bin olduğunu hatırlatan Baydemir, Diyarbakır'ın 139,2 milyon YTL ile toplam yatırım teşviklerinin ancak yüzde 0.83'ünü alabildiğini belirtti.

"DPT'ye göre, Diyarbakır kalkınma öncelikli 12 il arasında. Oysa, 2007 yılında illere göre teşvik dağılımında ancak 26'ncı sırayı alabilmiştir" diyen Baydemir, kağıt üzerinde kalkınma öncelikli il olan Diyarbakır'ın uygulamada hak ettiği yerde olmadığını iddia etti.

Baydemir, "2002 yılında bölgenin aldığı teşvik belgesi 2007 yılının ilk verilerinin gösterdiği teşvik belgelerinin 2,2 katıdır. Yani, durum 5 yıl öncesine kıyasla iyiye değil; yüzde 120 kötüye gitmiştir. Pozitif ayrımcılık çerçevesinde sosyo-ekonomik skalada geride kalmış bölge ve kentlere daha çok kamu yatırımı yapılması gerektiğin vurgulayan Baydemir, Özel teşvik uygulamaları ile kalkınma için özel bir program hazırlanıp uygulanmalıdır. AB fonlarının bölge ve kentlerine pozitif ayrımcılık çerçevesinde dağıtılmalıdır. Aksi halde mevcut uçurumlar çok daha derinleşecektir" diye konuştu.


Kaynak: CHA

25.02.2020 06:33:42