16.11.2015 13:46

Duayen Gazeteci Leyla Umar Hayatını Kaybetti

Duayen Gazeteci Leyla Umar Hayatını Kaybetti

Duayen gazeteci Leyla Umar 87 yaşında yaşamını yitirdi. Umar, dünyaca ünlü liderlerle kurduğu yakın temasla tanınıyordu.

Leyla Umar, 87 yaşında hayatını kaybetti. Duayen gazeteci Umar,Fidel Castro,Nelson Mandela,Patrik Bartholomeosgibi dünyaca ünlü isimlerle yakın dostluklar kurmuştu. Onların iç dünyalarını okurlarına yansıtan Umar, haber ve röportajları sayesinde yurtdışında da tanınıyordu

LEYLA UMAR KİMDİR?

Refika Leyla Umar, 6 Temmuz 1928 tarihinde Ankara'da doğdu. Selanik kökenli babası İhsan Umar'dır. Ayşe Mihriban Alam annesidir. DedesiKudüs'ün son mutasarrıfı Mithat Alam'dır.

Aile önceSamsun, ardındanZonguldak, daha sonraİstanbul'a taşındılar. İlkokuldan önceki yılları Zonguldak'ta geçmiştir. İstanbulNişantaşıNilüfer Hatun İlkokulu'nda okudu.Üsküdar'daki Amerikan Kız Koleji'ne devam etti. Burada yedi yıl yatılı okudu.ArnavutköyKız Koleji'ne geçti. Daha sonra okulu bıraktı. Daktilo kursuna gitti.

MİLLİYET GAZETESİNDE TEK KADIN GAZETECİ OLARAK ÇALIŞTI

Leyla Umar gençliğinde 1950'den 1955 yılına kadar Amerikan Konsolosluğu'ndaki görevli Amerikalılara beş yıl Türkçe dersi verdi. İlk eşinden boşandığı zaman iş arıyordu¸1955 yılında Milliyet Gazetesinde, kendisinin gazeteci olarak işe başlamasına sebep olacak bir ilan gördü. 'İngilizce bilen muhabir aranıyor' diye. Uzun yıllar Milliyet gazetesinde, tek kadın gazeteci olarak çalıştı. Milliyet gazetesinde 'Cemiyet haberleri' adı altında yazılar yazdı. Leyla Umar, bu arada Şevket Rado'nun Hayat,Metin Toker'in ünlü Akis,Yusuf Ziya Ortaç'ın Akbaba dergilerinde de yazılar yazmaya başlar. Umar, Babıali'de iyi para kazananlardan biri olur.

BBC'DE DE ÇALIŞMIŞTI

Daha sonraLondra'da BBC'de çalışmaya başladı. Londra ve Amerika'da yaşadı. Milliyet gazetesi ile de bağını kesmedi. 1977 yılındaTürkiye'ye döndü ve aynı yıl ikinci eşiRefik Erduran'dan ayrıldı ve 22 yıl çalıştığı Milliyet gazetesinden de emekli oldu. Bağımsız gazetecilik yapmaya başladı.

DÜNYA LİDERLERİ İLE RÖPORTAJ YAPTI

Haberler GAMMA ve SIPA ajansları sayesinde dünyanın 42 ülkesinde yayınlandı. Dünyaca tanınmış liderlerle ropörtaj yaptı. Bunlardan bazıları Fidel Castro,İdi Amin, Nelson Mandela, Carlos Menem,Yaser Arafat, Raissa Gorbaçov, Felipe Gonzales gibi siyasilerdi. Söyleşi yaptığı diğer kişiler arasında Julio Iglesias,Kirk Douglas,Diana Rossve Lisa Minelli var.

Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Leyla Umar, Sokak Çocukları Derneği Başkanı Yusuf Kulca ile birlikte çalışmalar yaptı ve bütün mal varlığını sokak çocuklarına bağışladı.

Kaynak: Haberler.Com
Nelson Mandela,Fidel Castro,Amerika Birleşik Devletleri,Milliyet,Güncel