Dünya Kupası Teknik Direktörlere Yaramadı

Almanya'da düzenlenen 18. Dünya Kupası, takımlarının başlarında taktik savaşı veren teknik direktörlere yaramadı.

Dünya Kupası Teknik Direktörlere Yaramadı
19.07.2006 16:50 | Son Güncelleme: 19.07.2006 16:50
Almanya'da düzenlenen 18. Dünya Kupası, takımlarının başlarında taktik savaşı veren teknik direktörlere yaramadı.

İtalya'nın zaferiyle sonuçlanan Dünya Kupası'nın ardından kupada mücadele eden 32 ülkeden 16'sının teknik direktörlerinden bazıları istifa ederken bazıları da ülke federasyonları tarafından görevlerinden alındı.

Kupada başarısız olan Hırvatistan, Sırbistan Karadağ, Arjantin gibi takımların teknik direktörlerinin yanı sıra kupayı kazanan İtalya ve Dünya üçüncüsü olan ev sahibi Almanya gibi başarılı ülkelerin teknik adamları da takımlarının başından ayrıldı.

Çeyrek final maçında Almanya'ya kaybeden Arjantin'in teknik direktörü Jose Pekerman, İtalya'ya yenilen Avustralya'nın teknik direktörü Guus Hiddink ve Kosta Rika'dan Alexandre Guimaraes takımlarının başından kendi istekleri ile ayrıldılar.

Dünya Kupası öncesi otoriteler tarafından fazla şans tanınmayan Almanya'ya Dünya üçüncülüğü kazandıran Juergen Klinsmann ve kupa finalinde Fransa'yı penaltı atışları sonunda yenerek kupaya uzanan İtalya'nın teknik direktörü Marcello Lippi de istifa eden teknik direktörler arasında yer aldı.

Gana'dan Ratomir Dujkovic, Fildişi Sahilleri'nden Henri Michel, Japonya'dan ayrılarak Fenerbahçe teknik direktörlüğüne gelen Zico, Polonya'dan Pawel Janas, Sırbistan Karadağ'dan Ilija Petkovic, Trinidad ve Tobago'dan Leo Beenhakker ve Güney Kore'nin Hollandalı çalıştırıcısı Dick Advocaat da görevlerinden istifa eden diğer teknik adamlardı.

Hırvatistan teknik direktörü Zlatko Kranjcar ve İran Teknik Direktörü Branko Ivankovic ise ülke federasyonları tarafından görevlerine son verildi.

İngiltere Milli Takımı'nın çalıştırıcısı Sven-Goran Eriksson, kupa öncesi federasyonla anlaştığı için görevini Steve McClaren'e bırakmak zorunda kalırken, ABD Teknik Direktörü Bruce Arena ile de sözleşme yenilenmedi.

Kaynak: AA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Dünya Kupası Teknik Direktörlere Yaramadı - Haberler