Haber, Son Dakika, Haberler

Dünya Markaları İçin Yat İç Mekânı Tasarladılar

4. sınıf Yat İç Mekân Tasarım Stüdyosu öğrencileri, dünyaca ünlü markalar için marka kimliği algısından yola çıkarak hazırladıkları projeleri, Necdet Doğanata Sanat Galerisi'nde sergiledi.

26.01.2016 09:30 | Son Güncelleme: 26.01.2016 09:30
Dünya Markaları İçin Yat İç Mekânı Tasarladılar


İzmir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Işıl Yıldırım koordinatörlüğünde gerçekleşen İç Mekân Tasarım Stüdyosu dersine katılan öğrenciler, ünlü Mimar Zaha Hadid ve Norman Foster'ın yanı sıra aralarında Victoria's Secret, BMW, Yamaha , Harley Davidson, Gucci, Versace , Mercedes'in de olduğu dünyaca ünlü markalar için 30 adet yat iç mekân projesi tasarladı.

Çalışmalarında, kullanıcıların marka kimliği ve stratejilerini analiz ederek yola çıkan öğrenciler, 38 metrelik bir süper yat iç mekânına bu kimliği yansıtmaya çalıştı. Öğrencilerin, denizdeki mekân kavramına, bir iç mimar gözüyle nasıl kimlik kazandırılabileceğini vurgulamak için hazırladığı projeler, Necdet Doğanata Sanat Galerisi'nde düzenlenen 'Mekânın Denizdeki Kimliği' (Identity of Space on Sea) isimli yat iç mekân tasarımı sergisi ile yat meraklılarının beğenisine sunuldu. İç mimar ve Yat Tasarımcısı Ceren Civaoğlu Tugay'ın da, ders sürecinde sektörel tecrübelerini öğrencilerle paylaştığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Işıl Yıldırım ise, "Daha önce karasal yapılar ile çalışmaya alışkın olan iç mimar adayları, bu projede, karadan farklı olarak deniz üzerindeki bir yapıyı insan ve mekân iletişimi bağlamında ele aldı. Yat iç mekân tasarımlarındaki karakteristikleri anlayarak, bu denizde konforlu iç mekân tasarımı yapmaya çalıştılar" dedi.

İzmir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş ve İzmir Üniversitesi Genel Sekreteri Ahmet Tılfarlıgil'in de katıldığı sergi açılışında, AĞANLAR GRUP CEO'su Erdem Ağan adına hazırlanan teşekkür belgesini, kendisini temsilen Gemi Mühendisi Şahin Tezcan aldı. Sergi, Türkiye'nin önde gelen deniz aracı imalatçıları arasında bulunan SES YACHT'ın sahibi Sefer Yıldırım'ın, öğrencilerle deneyim ve tavsiyelerini paylaştığı özel söyleşi ile sona erdi.

Kaynak: Bültenler

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››Dünya Markaları İçin Yat İç Mekânı Tasarladılar - Haberler