Dünya Sinemasının Yıldızları Altın Portakal'da Buluşuyor

Dünya sinemasının önde gelen isimleri, 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne katılıyor.

Dünya Sinemasının Yıldızları Altın Portakal'da Buluşuyor
08.10.2014 10:45 | Son Güncelleme: 08.10.2014 10:45

Sinemanın yıldızları; filmleri, söyleşileri ve masterclass çalışmalarıyla sinemaseverlere unutulmaz bir tecrübe yaşatacak.

Türkiye'nin en köklü festivali, sinemanın yıldızlarını Antalyalı sinemaseverlerle buluşturuyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığında ve Elif Dağdeviren'in direktörlüğündeki 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Oscarlı oyuncu Ellen Burnstyn, İranlı usta yönetmen Abbas Kiyarüstemi, başarılı oyuncu Sandra Oh ve Altın Palmiye'li yönetmen Laurent Cantet'yi ağırlayacak.

OSCARLI ELLEN BURNSTYN ALTIN PORTAKAL'DA

"Exorcist", "Alice Artık Burada Yaşamıyor" ve "Requiem for a Dream" gibi unutulmaz filmlerde rol alan Oscar'lı oyuncu Ellen Burnstyn, 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni onurlandırıyor. Festivalde Yaşam Boyu Başarı ödülü alacak olan usta oyuncu bir de masterclass düzenleyecek.

Açılış töreninde kendisine Yaşam Boyu Başarı ödülü sunulacak olan Ellen Burnstyn, festival kapsamında 12 Ekim saat 15:00'te Su Otel Voda Salonu'nda da bir masterclass düzenleyerek tecrübelerini aktaracak. Usta oyuncunun rol aldığı, 2014 yapımı "Two Men in Town" (Düşmanın Yolu) filmi de festival kapsamında "Dünya Sinemalarından/ Panorama" bölümünde sinemaseverlerle buluşacak. Rachid Bouchareb'in yönettiği filmde Burnsty ile başrolleri Forest Whitaker ve Harvey Keitel paylaşıyor.

"The Last Picture Show" ile Yardımcı Kadın Oyuncu Oscarı'na, "The Exorcist", "Alice Artık Burada Yaşamıyor", "Same Time, Next Year", "Resurrection" ve "Requiem for a Dream" ile En İyi Kadın Oyuncu Oscarı'na aday gösterilen başarılı oyuncu, Martin Scorsese'nin yönettiği "Alice Artık Burada Yaşamıyor" ile Oscar'ı kucakladı.

Hollywood'un efsane isimlerinden Burnstyn, son olarak "Memento" ve "Inception" filmleriyle sinemada kendine has bir yer edinen yönetmen Christopher Nolan'ın son filmi "Yıldızlararası"nda rol aldı. Film, önümüzdeki aylarda Türkiye'de de vizyona girecek.

İRAN SİNEMASININ USTA İSMİ ABBAS KİYARÜSTEMİ ALTIN PORTAKAL'IN KONUĞU

İran sinemasının önde gelen isimlerinden Abbas Kiyarüstemi, 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni onurlandırıyor. Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel'in başkanlığında ve Elif Dağdeviren'in direktörlüğünde gerçekleşen festivalde Kiyarüstemi'ye Yaşam Boyu Başarı ödülü sunulacak.

Dünya çağında pek çok yönetmene de ilham kaynağı olan usta yönetmen, "Yakın Plan", "Kirazın Tadı" ve "Rüzgar Bizi Sürükleyecek" gibi filmleriyle tanınıyor. İran'da 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği 1990 depremini fona yerleştiren Köker Üçlemesi pek çok Avrupa ülkesinde de gösterime girdi.

Sinemadan önce resim ve grafikle ilgilenen yönetmenin birçok kısa filmi ve belgeseli de bulunuyor. 79' devriminden sonra ülkesini terk etmeyen nadir sanatçılardan olan Kiyarüstemi, kendisi gitmek yerine filmleriyle ününü dünyaya yaydı. Uluslararası arenada kendisinden ilk olarak, yönetmen Muhsin Mahmelbaf olarak tanıtan bir hırsızın gerçek hikayesini anlatan "Yakın Plan" (1990) filmiyle söz ettirdi. Filmden övgüyle söz edenler arasında Quentin Tarantino, Martin Scorsese, Werner Herzog, Jean-Luc Godard ve Nanni Moretti gibi isimler vardı.

Köker Üçlemesi'nin son filmi sayılan "Zeytin Ağaçları Altında" (1995) ise pek rastlanmadık bir şekilde Amerika'daki salonlarda ticari gösterime girdi. 1997'de "Kirazın Tadı" ile Cannes'da Altın Palmiye'yi kucaklayan Kiyarüstemi, 1999'da "Rüzgar Bizi Sürükleyecek" ile de Venedik Film Festivali'nden 4 ödülle döndü.

Filmografisi boyunca yeni anlatım imkanlarını denemekten çekinmeyen yönetmen, "10" filminde Tahran sokaklarında arabasıyla dolaşan bir kadının, arabasına binen 10 yolcuyla diyaloglarına yer verdi. Bunu daha sonra da kendi üzerinde gerçekleştirdi: "10 on Ten" adlı filmde, film yapımı üzerine 10 ders verirken önceki filmlerini çektiği mekanlarda arabayla dolaşırken görüldü. Birleşmiş Milletler Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu'nun talebiyle Ugandalı yetimlere yardım amacıyla Uganda'da "ABC Afrika" adlı belgeseli çekti. Ken Loach ve Ermanno Ormi ile birlikte toplu taşıma araçlarındaki insanlara odaklanan "Tickets" filmini yönetti. 2000'lerle birlikte Kiyarüstemi, farklı kültürlerden hikayelere odaklanmaya başladı. 2010'da Toscana'da çektiği ve başrollerinde Juliette Binoche ile William Shimell'in olduğu "Aslı Gibidir", bunun ilk örneği oldu. Ardındansa Tokyo'da geçen, 2012 yapımı "Sevmek Gibi" geldi.

Yönetmenin, çektiği fotoğraflardan oluşan ve 2006'da İstanbul'da da sergilenen "Kar ve Yol" isimli bir dizi çalışması da bulunuyor. Dingin ritmli filmlerinde hayat ve ölümü irdeleyen ve kimlik meselesini sorgulayan Kiyarüstemi, 17 Ekim saat 14:00'te Su Otel Voda Salonu'nda bir masterclass gerçekleştirecek. Yönetmenin

Altın Palmiye'li başyapıtı "Kirazın Tadı" ise festival kapsamında "Onuruna" bölümünde sinemaseverlerle buluşacak.

ALTIN KÜRELİ SANDRA OH, ALTIN PORTAKAL'DA

Televizyonda "Grey's Anatomy", sinemada ise "Sideways" ile tanınan Kore asıllı Kanadalı oyuncu Sandra Oh, 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin konuğu.

Koreli bir anne- babanın Kanada doğumlu çocuğu olan Sandra Oh, kariyerine baleyle başladı. Ardından aldığı drama eğitimi, ona önce televizyonun sonra da sinemanın kapılarını açtı.

Eğlenceli filmlerin kadrosunda her daim hazır bulunan sempatik oyuncuyu sinema seyircisi ilk olarak "Mr. Bean" ve "Acemi Prenses" filmlerinden hatırlayacaktır. Sandra Oh, kariyerinde farklı bir kulvara ise 2002'de Steven Soderbergh'in "Çok Özel"iyle adım attı. Bunu; Alexander Payne imzalı "Sideways" ve Fernando Meirelles'in yönettiği "Körlük" gibi filmler izledi. "Sideways"deki rolüyle pek çok ödül alan güzel oyuncu, 2010'da ise başrollerini Nicole Kidman ve Aaron Eckhart'ın paylaştığı "Mutluluğun Peşinde" ile beyazperdedeydi.

Sinemada ilerlerken bir yandan da bir televizyon fenomeninin içindeydi Sandra Oh. Bir ekran klasiği haline gelen "Grey's Anatomy" dizisinde Dr. Cristina Yang karakteriyle televizyon seyircisinin de gönlünü çeldi. Bu rolle Altın küre de kazanan güzel oyuncu, son olaraksa Ben Falcone'nin yönettiği "Tammy"de Susan Sarandon ve Kathy Bates gibi efsanelerle kamera karşısına geçti.

Sandra Oh, 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 14 Ekim'de bir masterclass gerçekleştirecek.

ALTIN PALMİYE SAHİBİ, OSCAR ADAYI LAURENT CANTET

ALTIN PORTAKAL'A KONUK OLUYOR

İlk uzun metrajı "Sınıf" ile Altın Palmiye kazanan ve Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adayı olan yönetmen Laurent Cantet, 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne konuk oluyor.

2008'de 45. Altın Portakal'da izlediğimiz, modern bir klasik olan "Sınıf"ın yönetmeni Laurent Cantet, bu kez yeni filmi "Havana'ya Dönüş" ile festivale konuk oluyor. Gösterimin ardından soruları cevaplayacak olan yönetmen, 14 Ekim'de de bir masterclass verecek.

Kaynak: Bültenler

Etiketler: Antalya, Güncel, Haber