'Dünyada Girişimcilik Trendi Artıyor'

Türkiye İş Kurumu (işkur) Genel Müdürü Doç

25.12.2010 13:02 | Son Güncelleme: 25.12.2010 13:02'Dünyada Girişimcilik Trendi Artıyor'
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Doç. Dr. Kemal Biçerli, dünyada girişimcilik trendinin arttığını ifade ederek, 'Girişimciliğin artması, Türkiye için elzemdir. Girişimci, istihdam sağlayacak ve işsizliği önemli ölçüde azaltacaktır' dedi.

İŞKUR, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Avrupa Birliği İşbirliği Geliştirme Merkezi (ABİGEM) Kayseri Birimi tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ne katılanlara Kayseri Ticaret Odası (KTO) Toplantı Salonu'nda düzenlenen törenle sertifika verildi. Törende konuşan İŞKUR Genel Müdürü Kemal Biçerli, son yıllarda dünyada girişimciliğin artış trendi gösterdiğini kaydetti. Biçerli, 'Ülkemiz için de girişimcilik, işsizlikten kurtuluş için önemli bir unsurdur. İşsizliğin önlenmesi için sihirli bir değnek yok. Dolayısıyla işsizliği önleyecek akılcı ve sürekli enstrümanları sonuna kadar desteklemeliyiz. Girişimcilik de bunlardan birisi' dedi.

Girişimciliğin, genç ve dinamik nüfusa sahip Türkiye'nin önünü açacak bir 'fenomen' olduğunu düşündüğünü belirten Biçerli, şöyle devam etti:

'Yüz tane fırının olduğu bir yerde 101'inci fırını açmanın girişimcilik olmadığını, farklı ve alışılmamış yeni bir yatırımın girişimcilik sayılabileceğini belirtenler de var. Bir anlamda doğru olabilir. Ancak bence, kendi işini kurmak anlamında bilinen metotları kullanarak, birçok örneği olan bir konuda yatırım yapan kişinin alnı öpülür, onun bu cesareti her türlü takdire şayandır. Bazıları da girişimciliğin eğitiminin olmayacağını, bir kişinin ancak doğuştan girişimci olabileceğini, eğitim verilse bile sonradan girişimci olunamayacağını savunuyorlar. Doğrudur belki de. Ancak biz hazırladığımız programlarla, girişimci olmak isteyenlere bu işin metodolojisini öğretiyoruz ve ben akademisyen yönümle, her alanda eğitimin gerekliliğini savunuyorum. Bizim açtığımız girişimcilik programlarına gelen kişilerin çoğunun, başka sektörlerde iş bulamayıp mecburen bu programlara katıldıklarını da düşünmüyorum.'

Doç. Dr. Kemal Biçerli, İŞKUR'un yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına göre, girişimci olmak isteyen kişilerin yüzde 40'ının ailesinde bir girişimci bulunduğunu, hiçbir ferdi girişimci olmayan ailelerden ise girişimci çıkmasının kolay olmadığını ifade ederek, 'Yani bireylerinin hepsi memur olan bir aileden girişimci çıkması çok zor' diye konuştu.- 12 BİN KİŞİYE GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ-KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz, KOSGEB Kanunu'nda yapılan bir değişiklikle yüzde 12 olan hedef kitleyi yüzde 100'e çıkardıklarını ifade ederek, 'KOSGEB'in destek programlarını geliştirdik. Şu anda yeni yatırım yapmak isteyen, yeni bir iş yeri kurmak isteyen girişimcilere çok değişik desteklerimiz söz konusu. Örneğin, araştırma-geliştirme (AR-GE) çalışmalarını destekleyen pek çok kurum ve program var. Ancak AR-GE sonrası süreci destekleyen bir kurum ve program yoktu. KOSGEB olarak biz destekliyoruz' dedi.

Tüysüz, Türkiye genelinde, KOSGEB'in kendi bünyesinde ve kamu kurum ve kuruluşları ile ortaklaşa açtığı programlarla şimdiye kadar 12 bin kişiye girişimcilik eğitimi verildiğini bildirdi. Girişimcilik programlarına katılanların yüzde 42'sini ise kadınların oluşturduğunu ifade eden Tüysüz, 'Eğitim alıp da girişimcilikte başarısız olma korkusu yaşayan kişiler de var, ancak kariyer için girişimciliği bir unsur olarak görenlerin oranı da yüzde 72 civarında' diye konuştu.

Girişimcilere İŞKUR'un 27 bin lira destek vereceği yönündeki bir yanlış anlamanın da düzeltilmesi gerektiğini kaydeden Tüysüz, şöyle devam etti:

'Biz kendi bünyemizdeki İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) tarafından açtığımız programlara katılan girişimcilere, işyeri açarken ilk etapta 5 bin TL, tefrişatı için 10 bin TL, işletme giderleri için de aylık bin TL geri ödemesiz hibe desteği sağlıyoruz. Ayrıca ilk 2 yılı ödemesiz, 4-4,5 yıl geri ödemeli 70 bin TL destek veriyoruz. Bu destekle ilgili yönetmeliğimize bir madde daha ilave ettik ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortaklaşa açtığımız girişimcilik programlarına katılanları da bu destekten yararlandırmak istedik, işte olay o anda patladı.'

Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü Hikmet Kurnaz da kurumun faaliyetleri hakkında bilgi vererek, girişimcilere sağladığı avantajları anlattı.

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Hasan Ali Kilci ise, bütün krizlerde olduğu gibi son yaşanan küresel ekonomik krizin yükünün büyük bölümünü özel sektörün üstlendiğini kaydetti.

Kilci, 'Krizden çıkma noktasında da özel sektör çok önemli görevler üstleniyor. Tabi özel sektörün önünü açan kamu kurum ve kuruluşları da özel sektöre yol gösteriyor. Girişimci olması nedeniyle dünyanın her yerinde müteşebbisler baştacı edilirler. Artan genç nüfusumuzu girişimciliğe yöneltmezsek, geleceğimizin iyi olmayacağını düşünüyoruz' diye konuştu.

İyi fikirlere sahip ve çok çalışmaya talip bir kişinin yapacağı her işte başarılı olacağına inandıklarını kaydeden Kilci, 'Yüksek iş ahlakına sahip olunarak, çalışma gayreti içinde bulunulmalı' dedi.

Konuşmaların ardından, 'Girişimcilik Programı'na katılanlara sertifikaları verildi.

(ZB-ORC-SEB) - KAYSERİ


Kaynak: AA

20.02.2020 09:00:31