Dünyanın En Büyük Okyanusu Yerin 600 Km Altında Çıktı

Araştırmacılar dünyanın en büyük su kaynağının yerin altında olduğunu iddia etti.

Dünyanın En Büyük Okyanusu Yerin 600 Km Altında Çıktı
15.06.2014 13:02 | Son Güncelleme: 15.06.2014 13:02
Emre Çetinkaya - -

Dünyamızın büyük bir çoğunluğunun okyanuslarla kaplı olduğu zaten bilinen bir konu. Bu okyanuslar o kadar büyük bir alanı kaplıyor ki insanoğlu daha okyanusların yüzde 95'lik gibi oldukça büyük bir bölümünü keşfedebilmiş değil. Ancak yeryüzündeki okyanusları keşfedemeden araştırmacılar yer altında devasa bir okyanus keşfetti.


Science dergisinde yayınlanan habere göre, bilim adamları yerin yaklaşık 640 km aşağısında dünyadaki tüm okyanusların toplamından 3 kat daha büyük bir okyanus keşfetti. Bu okyanusu ise yer altındaki 'Ringwoodite' isimli mavi taşların oluşturduğu söyleniyor. Söylenene göre bu mavi taşlar içlerinde yüklü miktarda su barındırıyor.


Bilim insanları bu keşif ile birlikte aslında dünyamıza çarpan kuyruklu yıldızlar tarafından getirildiği sanılan suyun, yer altından çıkmış olabileceğini iddia ediyorlar.


Bu büyük keşfin başındaki isimlerden olan ABD Northwestern Üniversitesi'nden Steven Jacobsen, yıllarını yeraltında böyle bir su kaynağı bulabilmek için harcadıklarını ve sonunda buldukları için mutlu olduklarını söyledi. Yeryüzündeki okyanusların nasıl yıllardır aynı büyüklükte kaldıklarına da bu keşifle açıklık getirdiklerini söyledi. Ayrıca Jacobsen, dünyadaki su döngüsündeki kayıp halkayı da bulduklarını belirtti.

Emre Çetinkaya - Teknokulis : http://www.teknokulis.com

Kaynak: Teknokulis