Haber, Son Dakika, Haberler

Dünyayı Solucanlar Tehdit Ediyor

Eset'in Threatsense.net Analizlerine Göre Ekim Ayında Tüm Dünyada En Yüksek Karşılaşılan Tehdit %8.85 ile "Win32/conficker" Adlı Solucan (Worm) Türü Oldu.

05.11.2009 22:45 | Son Güncelleme: 05.11.2009 22:45
Dünyayı Solucanlar Tehdit Ediyor
Eset; Son Dünya Tehdit Raporu'nda, Bilgisayarların Ekim Ayında En Çok Karşılaştığı Tehditleri Sıraladı. Rapora Göre İlk Sırayı %8.85 ile, Windows İşletim Sistemlerindeki Bir Açığı Kullanarak Ağ Üzerinde Yayılan Bir Solucan Türü Olan "Conficker" ve Türevleri Bulunuyor.

Conficker, İşletim Sisteminde Bulduğu Açık Sayesinde Geçerli Kullanıcı Bilgilerine İhtiyaç Duymadan Sisteme Girebiliyor. Conficker Bir Bilgisayarda Çalıştırıldığında, Windows Otomatik Güncelleştirmeler, Windows Güvenlik Merkezi, Windows Defender ve Windows Hata Raporlama Gibi Sistem Hizmetlerini Devre Dışı Bırakıyor. Daha Sonra Virüs, Ek Bir Yazılım İndirip Kişisel Bilgilere Kötü Amaçlı Kişiler Tarafından Ulaşılmasını Sağlıyor. Solucan Windows'da, Svchost.exe, Explorer.exe ve Services.exe Gibi İsimlerle Görünüyor.


Conficker Solucanının En Büyük Kurbanı %28,08'lik Görülme Oranıyla Ukraynalılar Oldu. Ukrayna'yı Rusya (%18,69), Güney Afrika (%15,21) ve Bulgaristan (%15,02) İzledi. Türkiye'de Görülme Oranı İse %5,98 Düzeyinde.

Bilgisayarlara Yönelik Tüm Dünyada Karşılaşılan En Yüksek İkinci Tehdit İse %7.73 Oranı ile Çok Revaçta Olan Usb Flash Disk Gibi Çıkarılabilir Aletlerden Geliyor. "Inf/autorun" Olarak Tanımlanan ve Kendilerini Bu Tür Ürünlere Kopyalayan Zararlı Yazılımlar, Bilgisayarın Otomatik Olarak Devreye Girmesi Nedeniyle Bir Anda Sisteme Yayılabiliyor. Eset Uzmanları, Bu Mekanizmayı Kullanan Zararlı Yazılım Türevlerinin, Sezgisel Tarama Kullanan Bir Güvenlik Yazılımı Tarafından Tespit Edilmesinin Kolay Olmasına Karşın, Yine de Windows Autorun Özelliğinin Kapatılmasını Öneriyor.

Eset'in Raporuna Göre Dijital Dünyayı Tehdit Eden Tehlikelerin Üçüncü Sırasında İse %7.29 ile Online Oyunlar Yoluyla Yayılan "Win32/psw" Virüsü Yer Alıyor. Bu Virüs, Lineage, World Of Warcraft ya da Secondlife Gibi Masif, Çok Eşli ve Çevrim İçi Oyunlara Katılımlar Hakkında Bilgi Toplama Amaçlı ve Çeşitli Yeteneklere Sahip Bir Truva Atı Ailesine Mensup. Oyun Katılımcıları Sadece Tacizler ve Rahatsız Etmeler Dışında Phishing (Olta) ve Diğer Dolandırıcılık Yöntemleri Gibi Gerçek Dünyada Finansal Kayıplarla Sonuçlanabilecek Tehditlerin Karşılaşabiliyor.

Yazan :
SDN -

Kaynak: Shiftdelete.net

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Teknoloji ››Dünyayı Solucanlar Tehdit Ediyor - Haberler