Durak'ın 'Arsa Davası'nda Sıcak Gelişme

55 kişi hakkında açılan davada, ilgili dosya incelenmek üzere bilirkişiye gönderildi.

28.09.2011 15:58Durak'ın 'Arsa Davası'nda Sıcak Gelişme
İçişleri Bakanlığı tarafından Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak'ın eşine ait 11 bin 260 metrekare arsaya özel imar düzenlemesi yapılarak değerinin 44 kat artırıldığı iddiası ile kendisi, belediye bürokratları ve geçen dönem meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu 55 kişi hakkında açılan davada, ilgili dosya incelenmek üzere bilirkişiye gönderildi.

Adana 11'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki bugünkü duruşmaya 'görevi kötüye kullanma' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan sanıklardan sadece Aytaç Durak katıldı. Davanın çok uzadığını ve bunun da kendisini üzdüğünü ifade eden Durak, "Dava konusu olan yerde yeni bir şehir kuruldu. 5 bin 700 konut var, burada. Dava başlayalı 2 yıl oldu. Bu gecikmeler beni çok üzüyor" dedi.

Mahkeme, dosyanın Ankara Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilerek, mahkemece seçilecek, konusunda uzman 2 şehir plancısı, 1 hukuk bilirkişisi, 1 mimar ve 1 harita mühendisinden oluşacak 5 kişilik bilirkişi heyetine inceletilerek, yapılan imar plan tadilatının nazım imar planına uygun olarak yapılıp yapılmadığı, yapılan meclis toplantısının yönetmeliğe aykırı olup olmadığı, yapılan plan değişikliğinin kamu yararına olup olmadığı, değişikliğin Aytaç Durak'ın eşi Fahriye Durak'a ait olan parsele değer kazandırmak amacı ile yapılıp yapılmadığı hususlarında rapor aldırılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Aytaç Durak'ın, eşi Fahriye Durak'a ait Süleyman Demirel Bulvarı'na cepheli 11 bin 260 metrekarelik göl manzaralı arsanın değerini, savcılık iddianamesine göre 'imar oyunlarıyla' 44 kat arttırdığı öne sürüldü. Aytaç Durak'la birlikte plan değişikliğini öneren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Gülşen, plan değişikliğini hazırlayan İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Özlem Kulak ve teklifi kabul edip imzalayan önceki dönem meclis üyeleri de sanık listesinde yer aldı. İddianamede ayrıca, Durak'ın bu değişikliğin yapıldığı meclis toplantısına başkanlık yapmasının da mevzuata aykırı olduğuna dikkat çekildi.

MKA(OA/AAA)

--KUTUSU--

SANIK LİSTESİNDE KİMLER VAR?

Durak ve bürokratlar Hasan Gülşen ve Özlem Kulak'ın dışında, halen belediye başkanlığı ve meclis üyeliği yapan isimlerin de aralarında olduğu 52 kişilik sanık listesinde şu isimler var:

CHP: Hüseyin Şahin, Latif Uluç, Yusuf Ağdemir, Müslüm Kılıç

MHP: Necati Ağaoğlu, Ahmet Özen, Orhan Özer,

DTP: Leyla Güven, İhsan Tepe, Mustafa Şenlik, Burhan Aras

DYP: Muharrem Baran, Ömer Tan, Selahattin Cengiz, Mazhar Karadal, Bahattin Develi, Şerafettin Uçar, Levent Kaya, Mehmet Nuri Karaevli

ANAP: Recai Doğan, Hasan Yeşil,

Bağımsız: Mesut Ekici - Adana

Politika, Güncel

Kaynak: DHA

19.10.2019 06:03:42